Heittäkääs jotain arvioo mitä maksaa noiden raakileiden poistattaminen yksityisellä. Tiedän että hinnat heittää paljon mut joku arvio onko tuhansia vai satoja. Maanantaina multa vedettiin ylhäältä yks pois ja lekuri vaan tokas et alhaaltakin pitäis leikata, että käy ne poistattaa yksityisellä kun meillä on kirurgi pula. Näin siis Espoossa. Mitenkähän kauan tää p***a maku pysyy suussa. Sellasta verensekasta mömmöö tulee vaan siitä kolosta joka HAISEE tosi törkeelle. Ja tietenkin leuka on kipee. Mietin vaan sillä että missähän vaiheessa pitäs varata uutta aikaa jos kaikki tää on epänormaalia?
Viisurit pois yksityisellä
Jepejp
3600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tavallinen hampaanpoisto n. 50 e, leikkaus n. 200 e. Näistä saa vielä kelalta korvauksen. jos vaativammat tapaukset, vähän lisää.
Yksityisellä suukirurgilla käynti maksaa aika paljon, mutta mieluiten maksan, kuin kärsin! Mä kävin leikkauttamassa viisurin muutama vko sitten, operaatio maksoi n. 260 euroa, josta kela korvasi 79 euroa. Suukirurgi teki erinomaisen hyvää työtä, operatio oli täysin kivuton ja paraneminen edistyi riuskasti.
Hintojen vertailu on vähän hankalaa, kun ei tiedä operaation vaikeusastetta.
Mulla oli vastaava juttu tuossa viime talvena. Viisurit rupesivat vaivaamaan ja ne piti poistattaa. Tavn tk'ssa kävin, mutta lekuri oli yksityinen ja jollain lailla siis ostopalveluna, kun ei täälläkään tavan hammashoitoon meinaa päästä vaan aina käännyttävät yksityiselle. Mulle tuo maksoi vain 80 euroo kerta ja kerralla otttivat kaksi hammasta pois. Ottivat yhden puolen kerrallaan. Ei tuo kallista ollut, mutta en sitten tiiä paljon ois ollut ilman kelan juttuja. Tuommoisen laskun antoivat minulle