Olisko teillä hyvät ihmiset neuvoja kuinka voisi säästää elinkustannuksissa. Vaatteissa, meikeissä ym. Tää ei ehkä kuulu tälle palstalle, mut kysyisin kuitenkin hyviä säästövinkkejä. Mitä vaan tulee mieleen, kertokaa, vaik ei liittyis meikkeihin ym. välttämättä. Iso Kiiitos!
moi!
Pooh
6426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
* Vaatteissahan voi säästää ostamalla kirpputorilta tai sit alennuksista ja korjailemalla niitä omannäköisiksi.
* Meikeissä voi säästää ostamalla laatutuotteen, joka näin ollen kestää pitkään eikä aiheuta lisää ongelmia esim. ihossa. Ja kun vaikkapa ostaa laadukkaan kynsilakan, sitä tarvitsee laittaa vähemmän ja se pysyy pidempään kuin halvat tuotteet. Jossain vaiheessa keräilin näytepakkauksia apteekeista ja eri kosmetologeilta, jolloin ei pitkään aikaan tarvinut ostaa mitään :) Yllättävän pitkään kestää näytepakkaus ja esim. apteekki yleensä antaa 2 jokaista näytettä.
* Ruoka-ostoksissa säästää helposti, kun käy mahdollisimman harvoin kaupass. ei sitten tule heräteostoksia niin usein ja syö vaan sen mitä on suunnitellut.
Siinä nyt jotain pientä mitä tuli mieleen omasta elämästä...
Kiitos! Sinunlaistesi ihmisten takia me, jotka oikeasti haluaisimme ostaa jonkin tuotteen, joudumme kärsimään. Nykyään kun menet apteekkiin ja pyydät näytteitä eri tuotteista, että voisit kotona kokeilla mikä niistä olisi paras. Tyly vastaus on: "Annamme kerralla vain yhden näytteen/asiakas, koska jotkut eivät raaski ostaa tuotteita ja hakevat vain näytteitä". Ja samalla voi nähdä kuinka myyjä katsoo kuin minä olisin se joka kerää niitä näytteitä.
No jotenkin mä aina vaan epäonnistun, ostan jotain mikä ei oo mulle sopivaa tai... ruuassa en kyl törsää, kalapuikkoja ja hernekeittoo menee.Ilmeisesti elän liian prameata elämää mitä saisin tuloillani ja sossun avustuksella. Siihen haluisin tulla muutoksen. Sorry tämä kauhea valitus....
Kaikki tekee joskus virheostoja, ihan siitä syystä, että eihän niistä tuotteista voi etukäteen tietää, että käykö ne vai ei. Joten ei siitä niin paineita kannata ottaa, jos vain ottaa virheistä opikseen.
Opiskeluaikana olin rahojen säästämisen mestari, kun opintotuella joutui elelemään; opintolainaakaan en nostanut kuin äärimmäisessä hädässä.
Se voi auttaa että jaat koko kuukauden pudjettisi jokaiselle viikolle, etkä sitten nosta sieltä tililtä enemmpää - viikko on helpommin hallittavissa rahan käytön suhteen kuin kuukausi.
Ihonhoidossa voi säästää hankkimalla oliiviöljypullon. Sitä voit laittaa hiuksiin naamioksi ja yöksi iholle. Levitä puhdistetulle iholle ja pyyhi liiat pois kostutetulla pumpulilla (ettei jää haituvat naamaan kiinni). Oliiviöljyllä pehmenevät myös kuivat kantapäät jne. Päiväkäyttöön oliiviöljy ei kasvoille sovi, sillä sen imeytyminen kestää pitkään. Erisan tuotteet ovat hyviä ja halpoja (itse käytän puhdistusemulsiota ja päivävoidetta).
Minä elin köyhyysaikana askeettisesti viikot (ma-pe) ja sitten viikonloppuna käytin kaikki loput rahat, mitä sen viikon budjetista oli jäljellä. karkit ja muut kuuluvat siis ainoastaan viikonloppuihin. Jos lähtee juhlimaan, niin kunnon pohjat kotona, ettei tartte ravintolassa ostaa niin paljon kallista juotavaa. Ja aina taskumatti mukaan - siitä voi käydä hörppäämässä ravintolan vessassa.
Itse söin aina yliopiston ruokalassa, joten sain kerran päivässä kunnon aterian halvalla. Illaksi ostin sitten vain leipää ja jugurttia tms. Mutta jos tekee kotona ruokaa, niin halpaa ja ravitsevaa ruokaa on mm keitot. Tee iso kattilallinen, josta syöt ainakin pari päivää. Tässä muutama vinkki:
Perunaa, jauhelihaa/makkaraa ja keittojuureksia lihaliemikuutio ja muut mausteet.
Minestronekeitto: minestronekeittopussi, jota parantelet seuraavilla: tomaattimurska, valkoiset pavut tomaattikastikkeessa, valkosipulia, mustapippuria ja paistettua pekonimurua.
Kasvissosekeitot: esim. perunaa, purjoa, sipulia, kasvis(tai liha)lientä, tuore(tai sulate)juusto - soseuta. Helppo varioida esim porkkanalla, kookosmaidolla jne.
Hae kirjakaupasta opiskelijan keittokirja, Tsemppiä!
Esim. kirpputoreilta, nettihuutokaupoista ym. saattaa löytää hyviä vaatteita halvalla. Jos itseltä löytyy "kattava varasto" vaatteita niin uusia ei välttämättä tarvitse ostaa ollenkaan. Eri asia sitten pystyykö olemaan ostelematta uusia vaatteita, jos on "pakko" ainakin silloin tällöin ostella uusia kledjuja niin kannattaa ainakin sijoittaa johonkin laadukkaampaan eikä ostella esim. jotain H&M:n halpisrättejä joista jotkut ratkeavat saumoista jo parin käyttökerran jälkeen. Jos osaa itse modata vaatteita niin vanhoista saa helposti "uusia". Meikeissä voi helposti säästää jos ei meikkaa ollenkaan, vakavasti ottaen olen huomannut että jotkut kalliimpien merkkien ripsarit säilyvät kuukausitolkulla hyvänä vaikka yleisesti väitetään että samaa ripsaria ei muka saisi käyttää 3 kk pidempään. Jotkut halpismerkkien ripsarit taas muuttuvat jo reilussa parissa viikossa "kökköisiksi" ja omituisen hajuisiksi jolloin ne on pakko nakata roskiin. Mitään "halpismeikkejä" ei muutenkaan kannata ostella säästämisen vuoksi sillä ne ovat ihan paskoja. Meikkivoiteet yleensä kestävät suht. kauan olivat ne sitten "halpiksia" tai eivät, kuten myös puuteri erilaiset rajauskynät luomivärit.
Safkassa on todella helppo säästää mikäli saa koulussa ilmaisen/halvan aterian, syö vaan koulussa mahd. paljon niin ei tarvitse himassa hirveästi kokata.
kiitos viesteistä eritoten ruokavinkeistä!Kyllä joskus voisi kokeillakkin. Tosiaankin virheistä voi oppia, kunhan osaa ensiksi myöntää itselleen että on köyhä ja tarttee apua ja elämäntaitoa. Paistaa se aurinko risukasaankin! Joskus tuntuu ettei aina huumorikaan auta selviytymisessä.Vaikeimman kautta pitää mennä.Luoja auttakoon,kun muuhun ei voi turvata enää.(olkoonkin sitten itsesääliä tämä kirjoitus)Hyvää Joulua teille kaikille!