On se onni etta ei tarvitse asua enaan Suomessa, euroopan ainoassa takapajulassa.
-------------------------------------------------
The Finnish tax authorities regard as many as hundreds of foreign au pairs working in Finnish families as illicit labour. The problem is that Finland has not ratified the European Agreement on Au Pairs by the European Council, which stipulates that au pairs do not have to pay taxes.
Consequently, the Finnish authorities are adamant demanding that even au pairs have to acquire a tax card and pay taxes.
http://www.helsinginsanomat.fi/english/article/Finnish tax authorities regard au pairs as illegal labour/1101981470788
Suomi maailmankartalle
10
1217
Vastaukset
- on...
Noinhan se Suomessa menee... Ja jos suomalainen on ulkomailla au pairina alle 6kk, on taskurahasta asunto-, ruoka- ja lampoedusta maksettava veroja Suomeen.
- saako
ne viranomaiset jotain kautta tiedon et on ollu au pairina alle 6 kk...? Itse ajattelin lähteä, mut ei oo tullu tota juttua mieleen...
- Hyvin ja laillisesti
saako kirjoitti:
ne viranomaiset jotain kautta tiedon et on ollu au pairina alle 6 kk...? Itse ajattelin lähteä, mut ei oo tullu tota juttua mieleen...
"ne viranomaiset jotain kautta tiedon et on ollu au pairina alle 6 kk...? Itse ajattelin lähteä, mut ei oo tullu tota juttua mieleen... "
Jos menet EU-maahan niin eivat saa. Esim. UK:ssa et ilmoittaudu vaestorekisteriin (koska sita ei ole) ja et ilmoita mitaan verottajalle (koska verottaja ei pida kirjaa au paireista).
Eli: saat olla ihan laillisesti au pairina muualla kuin Suomessa alle 6kk ilman veroseuraamuksia kunhan et kerro Kelalle jne. sita kotosuomessa. - ...
Hyvin ja laillisesti kirjoitti:
"ne viranomaiset jotain kautta tiedon et on ollu au pairina alle 6 kk...? Itse ajattelin lähteä, mut ei oo tullu tota juttua mieleen... "
Jos menet EU-maahan niin eivat saa. Esim. UK:ssa et ilmoittaudu vaestorekisteriin (koska sita ei ole) ja et ilmoita mitaan verottajalle (koska verottaja ei pida kirjaa au paireista).
Eli: saat olla ihan laillisesti au pairina muualla kuin Suomessa alle 6kk ilman veroseuraamuksia kunhan et kerro Kelalle jne. sita kotosuomessa.entäs työvoimatoimistolle?
- On suomi koyha siksi jaa
... kirjoitti:
entäs työvoimatoimistolle?
Jos olet Suomessa tyoton tyonhakija, ilmoita Suomessa etta menet ulkomaille tyottomaksi tyonhakijaksi.
'Pahimmassa' tapauksessa saat toita ulkomailla.
- Johanna
Suomi ei ole ainoa maa joka verottaa au pairia.
Myös Sveitsissä, jota ei takapajulaksi voi kutsua, au pair maksaa veroja. Sveitsi ei kuulu Euroopan unioniin.
Sveitsissä au pairin verotettavaan palkkaan lasketaan normaali rahapalkka, ruoat ja asunto. Tämä tarkoittaa että au pair maksaa veroja n. 1600 frangista, vaikka palkaksi on sovittu 750fr. Au pairin nettopalkka onkin yllättäen 650 frangia, kun veroja on makseltu eduista.
Muuten Sveitsissä on kyllä matala verotus Suomeen verrattuna.- kuten suomessa
...mutta Sveitsissa tuskin kutsutaan au paireja laittomiksi tyontekijoiksi.
Ja Suomi on sentaan allekirjoittanut sopimuksen ! - Sopimuksen jo 1969
Niin, mutta Suomi on allekirjoittanut au pairien verovapaus sopimuksen, Sveitsi ei. Suomi on ainoa EU-maa joka tarvitsee au paireilta rahaa.
- Johanna
kuten suomessa kirjoitti:
...mutta Sveitsissa tuskin kutsutaan au paireja laittomiksi tyontekijoiksi.
Ja Suomi on sentaan allekirjoittanut sopimuksen !Kyllä au pair tarvitsee Sveitsiin niin oleskeluluvan kuin työluvankin, ja ilman näitä hän on laiton työntekijä Sveitsissä.
- toisaaltaepailemattakuitenkin
Johanna kirjoitti:
Kyllä au pair tarvitsee Sveitsiin niin oleskeluluvan kuin työluvankin, ja ilman näitä hän on laiton työntekijä Sveitsissä.
"Kyllä au pair tarvitsee Sveitsiin niin oleskeluluvan kuin työluvankin, ja ilman näitä hän on laiton työntekijä Sveitsissä. "
Niin, mutta Suomi on EU-maa ja allekirjoittanut au pair sopimuksen jo 60-luvulla.
Nyt yhtakkia verovirasto Suomessa ilmoittaa etta hopsan, au pairit ovat laittomia tyontekijoita.
Viela rautalangasta - muissa EU maissa au pair ei tarvitse:
- Oleskelulupaa
- Tyoskentelylupaa
- Maksaa veroja
Suomi on ainoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673