Taitaapi olla. Tyyliltään sellaista tummanpuhuvaa indierokkia, ääninäytteitä -> http://www.euforiaband.com/ . Suosittelen! Muita bändejä Ivory Graves -> http://www.ivorygraves.tk/ ja Dead Girl, dj Tristessa soittaa synkkiselectronicaa (Le Tigre, Client, Ladytron) ym.
Juliste -> http://org.utu.fi/tyyala/tvo/gallery/Keikkajuliste2005/ tvo25-11-05.gif
Tarkennusta:
TYTÖT TUMMISSA NAISIIN KOHDISTUVAA VÄKIVALTAA VASTAAN
Naisiin kohdistuvan väkivallan vastaisena toimintapäivänä 25.11. darkpop-ryhmä Ivory Graves ja Turun yliopiston naistutkimuksen ainejärjestö F-piste rikkovat hiljaisuuden järjestämällä synkkisrokkikeikan, jonka tuotolla tuetaan turkulaisen ruohonjuuritason tyttöprojekti Ellan (www.ellaella.org) toimintaa.
Ella on poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton aatteellinen tyttöhanke, jota pyörittävät eri puolilta Suomea kotoisin olevat 20–30-vuotiaat naiset. Projektin pyrkimyksenä on ehkäistä tyttöihin ja naisiin kohdistuvaa väkivaltaa sekä tukea väkivallan tai sillä uhkailun kohteiksi joutuneita tyttöjä ja nuoria naisia.
Tummasävyiseen kasaripoppiin (tyyliin Cure, Siouxie, Cult...) suuntautuneen Ivory Gravesin ohella tilaisuudessa esiintyvät melankolista indierockia soittava Euforia ja yhden naisen "poppi-industrial"-projekti Dead Girl. Väliajoilla yleisöä tanssittaa dj Tristessa (Client, Ladytron ym. synkkiselectronica & gothic rock). Liput 4€, ikäraja K-18. TVO, Rehtorinpellonkatu 4-6, Turku.
Www:
- Ella: http://www.ellaella.org/
- F-piste: http://org.utu.fi/tyyala/f-piste/
EUFORIA Turussa tänä iltana?
independent
0
2026
Luetuimmat keskustelut
- 1231128
- 651023
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93803- 77753
- 44699
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la38676- 67624
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22582Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37508Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44467