Tonnikalan koostumuksesta?

urheilua täpöllä

Terve!

Tonnikalasta kysyisin (pieni kiista menossa puolison kanssa):

Onko merkitystä, syönkö tonnikalaa hiutaleina vai paloina, vedessä siis? Onko niiden laadussa paljonkin eroa? Tuoteselostetta ei tarvitse kertoa, sen olen tutkinut... Proteiinia on tuossa murskatussa versiossa aavistuksen vähemmän, mutta onko sen protskun laadussa sitten vajavaisuutta?

Kommentteja tähän kiistanpoikaseemme, kiitos.

Ja sellainen vielä... puoliso väitti myös, että tonnikalaa ei olisi hyvä purkkia enempää päivässä. Kuulemma siinäkin, kuten Itämeren kaloissakin, olisi aika hyvin noita metallijäämiä. Saisinko tähänkin näkemyksiä? Kiitos vastauksista.

8

5660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eioleei

      ei varmaankaan laadussa ole. samaa kalaa eri muodossa. eihän keitetyn ja raaan kanamunan proteiinilaadussa mitään eroa ole. mutta tonnikala paloina on kyllä paljon paremman makuista ku se jauhettu.. en ole kattonut mut onkohan molemmissa purkeissa yhtä paljon itse sitä kalaa?
      olen myös kuullut että ei sais syödä mielettömiä määriä sitä tonnikalaa justiinsa niitten metallien taki mutta kyllä siihen aikas äkkiä kyllästyy jos pari purkkia päivässä pari kuukautta syö.

      • Timba79

        tunasta!


      • dsxcv

        ..että murskassa on myös tonnikalan ne osat (pää, pyrstö, yms) jotka ei paloihin kelpaa, pitääkö paikkansa?


      • Nimetön
        dsxcv kirjoitti:

        ..että murskassa on myös tonnikalan ne osat (pää, pyrstö, yms) jotka ei paloihin kelpaa, pitääkö paikkansa?

        jo vain tonnikalaa purkissa.

        Valmistusporsessi tapahtuu alusta loppuun kalastustroolarissa, kun laiva on samassa siella on valmiita puritettuja kaloja, ja sitten tonnikalasta jaljella olevat fileet erikseen.

        Voiko tasta paatella jotain ? = syotte purkista, syotte paskaa !!

        Itse en tuota purkkikamaa syo, tonnikala pihvi ja file onkin sitten eriasia.


      • jakewild

        Useimmiten mitä ennemmän jotain ruokaa jalostetaan tai valmistetaan niin sitä enemmän se menettää ravinteita. Esim paistettu kananmuna ei ole yhtä ravinteikas kuin raakana syöty. Keitettynä siin säiylyy hyvin se rakenne.

        Ei toi siis päde aina mut joissain ruuissa se rakenne menee ihan blööööö, jos valmistaa ihan älyttömästi.


    • paska on paskaa

      Tuo hiutaleen ja palan ero on ihan valmistajasta kiinni. Jos ostat halpaa, saat halpaa! Erehdyin ostamaan pirkan tonnikalapaloja vedessä, vai oliko rainbow en muista. Joka tapauksessa oli viimeinen kerta kun sen virheen teen, aukasin purkin ja kun tuli huonoja viboja palojen ulkonäöstä, ajattelin huvinvuoksi selvittää mitä sieltä sisältä löytyy, pistin hileiksi leikkuulaudalle ja kas kummaa jokaisen ison palan sisältä löytyi mustaa möhnää PALJON. Meinas oksennus lentää jo pelkästä hajusta. Hyytynyttä verta ja jotain sisäelintä/kidusta pakattu joka ikisen isomman palan sisään aika runsaasti. Normaalisti ostan John Westin sipuli-etikka mömmössä olevaa hiutale tonnikalaa, se rokkaa, ei ikinä mitään epämääräisiä yllätyksiä, toisin kuin halpamerkeillä vähintään joka toisessa purkissa!

      Ja noista metallijäämistä yms.
      Voi ihan vapaasti selvittää mistä kyseinen tonnikala on pyydetty, ja googlettaa sen alueen tonnikalakannan mercury levelit sun muut. On niitä sen verran ettei tonnikalasta ihan pää-proteiinilähdettä kannata ottaa.

    • hyvää on

      Onneks en oo syönny vankilassa paljoo tota tonnikalaa:::::DDDD

    • wakena

      Tonnikala on kyllä aika kallista ruokaa kun kilohintaa ziikaa...pieni purkki jopa pari euroa.
      Rainbow´n ja John Westin välillä en ole eroja pahemmin havainnut. Öljyssä oleva on tosi maukasta,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      352
      4491
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      146
      2538
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2146
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1690
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1227
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1222
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      35
      1178
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1101
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      345
      1045
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe