Siis sen tiedän että jakajan palkka naiselle on 1290 euroa kuussa ja siitä sit ne verotpois.Nyt herääkin kysymys että maksetaanko se yhden alueen mukaan? Jos otan kaksi niin nouseeko palkka?
Postinjakaja
palkka?
1217687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
noin pieni voi olla??orjatyötä
Eihän postinjakajat 8h päivää sentään tee?
Jakajan palkka on tosiaan noin pieni.Ja kyllä tänä päivänätehdään 8tunnin päiviä. Aamulla lajittelu ja sitten jako.
Olen ollut postissa jakajana nyt 3v ,käteen jää 1300e,18% verot.
Ikälisät tulevat ekan kerran 2v jälkeen ja kun osaat 2 tai enenmmän piirejä niin sen pitäisi näkyä palkassa ja jos on pitkään ollut näkymättä niin saat takautuvasti ne itelles.
Ai mikä saa itselle, jos mikä/kuka ollut näkymättä ??
etsi työhaluinen jotain muuta,vaikkapa kebab kioskilta.Posti voi olla sulla hieman vaativa paikka.
"rauhanturvaaja" hei! ei C-ryhmän kaverien tarvi mennä armeijaan, ja YK-hommista on turha haaveilla. kuuntele vaan kun gona-käivärät kertoo rasvajuttuja, niin pääset sinäkin tunnelmaan...ja illalla sitten iisot itkut tyynyyn!
Moip! Tietääkös joku, mihin aikaan postinjakaja joutuu heräämään? Kysymyksellä on kiire!!!
Useimmilla jakajilla alkaa päivä siinä 6.30.
Itse heräilen tos viiden jäljestä. Kaikkeen tottuu.
Postinjakajalle maksetaan vain yhdestä alueesta eli reitistä, mutta reitti onkin sitten niin iso, että kovakuntoisempikin kaveri on päivän päätyttyä puolikuollut. Kahden reitin lajittelu ja jako olisi tänä päivänä tarkoittanut sitä, että pääsisin kotiin vasta kymppiuutisten jälkeen.
Käsittääkseni Itella tekee edelleen työmäärän lisääntymiseen johtavia uudistuksia. Noin vuosi sitten itse vietin muutaman kuukauden postijakeluhommissa. Muistaakseni jaoin postit noin 400 asuntoon. Päivittäinen työaika ylittyi lähes säännönmukaisesti, ja niin monelta muultakin, joskus jopa useammalla tunnilla. Käytännössä monelta meiltä kynittiin 2-3 ekstratyöpäivää kuukaudessa. Varsinkin kesätyöläisenä voi helposti saada väärän kuvan työn luonteesta, koska jakelutaakka on silloin kaikkein pienimmillään.
Palkat edelleen samaa 1290e / kk luokkaa, vaikka aloituksesta on kulunut jo 18 vuotta.