Työttömien sorto riittää

ihmisarvot kunniaan

Työttömiä kohtaa kohdistuva sortaminen riittää,meitä on jo ihan tarpeeksi,ei haluta olla enää joitain Vitun numeroita mitä laskee ja nousee,tilastoissa.Olemme ihmisiä meitäkin koskevat perustuslain pykälät ,ihmisarvoisesta elämisestä,perustuslaki kieltää Suomessakin ORJATYÖLÄISET JA ORJAT.Työtönkin on Suomessa täysivaltainen kansalainen jolle myös kuuluvat perustus .lain takaamat oikeudet ihmisarvoiseen elämään ja kohteluun.Emme ole jotain rangaistusvankeja keitä voi kohdella kuinka vain.
kaikki työttömät ja ihmiset ketkä jaksavat myös työttömänäkin uskoa myös huomiseen ja työttömyyden kurjuuden joskus loppuvavan .Suomalaisten kotimaa on Suomi.Työttömät ,emme ole joku "korvamerkitty"lauma mikä vain tilastoissa lisääntyy ja vahenee.Me olemme ihmisiä,emme vain numeroita työttömyys tilastoissa.

5

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hanttapuli

      Ensi vuoden alusta työttömyys on pahempi rikos kuin mikään vankila-tuomion tuova rikos.

      Oikeastaan työttömän vapaus on aika rajotteinen ja tuo pakkotyö ilman palkkaa tekee vankilasta hieman paremman paikan... vangeilla on sentään katto pään päällä, terveellinen ruoka, terveydenhuolto, ihmisoikeudet, ajanviettomahdollisuuksia, eikä pelkän ylläpidon vuoksi tarvitse olla palkattomassa pakkotyössä.

    • Elämä on

      paras paikka numeroille.

    • tyujtyutu

      Opettele ensin kirjoittamaan, voit sitten ehkä saada töitäkin.

      Oletkos koskaan kuullut velvollisuuksista, vai ainoastaan oikeuksista? Ei ole toista ilman toista.

      • hakkeri 2

        sitten kerran olet "kielimaisteri"pitää sen kirjoittamasi"opettele kirjoittamaan".Kurssin meille
        työtömille vaikka sitten saisimme töitä,vaikka kirjailijoina.Osta vokaali.Elämä on.


    • anarchist

      Sitä on niin kauan sorrettu, kun haluaa tuntea itsensä sorretuksi. Tee asialle jotain äläkä valita. En muuten tarkoittanut tällä sitä ainaista valitusta työnhakemisesta vaan ihan jotain muuta... ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      110
      7133
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      95
      5204
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      114
      3463
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3372
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2504
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1846
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1481
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1431
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1336
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1094
    Aihe