Te genren tuntevat, mistä älbymistä pitäisi aloittaa COB:n tuotantoon tutustuminen??? En ole koskaan ollut mikään örinän ystävä, vaan iän karttuessa aukeaa silmät kissanpennuiltakin. Samalla kysäisen Cradle Of Filthin suhteen samaa...kertokaa, mitä parhaaksi näette. Kiitos.
Mistä aloittaa?
10
945
Vastaukset
- Spellbound
Ehdottomasti tokasta levystä kantsii aloittaa eli Hatebreederistä, yksi suomalainen metalliklassikko levy. Kyseinen levy on vähän helpompaa kuunneltavaa koska ei ole niin monimuotoinen kuin uudemmat jo ovat ja yksinkertaisesti helvetin hyvä.
- xxx
Eipä tuo COB mitään örinää ole, muutenkin aika pehmeetä menoa.
- Cobbis
Voiko sitä nyt pehmoksi kutsua? Ainakin itse sanoisin sen olevan metallia, eikä ihan lepsuimmasta päästä. Laulu ei kylläkään ole mitään örinää, mut ei nyt ihan kikkeliheviäkään.
- kutsuisin
Cobbis kirjoitti:
Voiko sitä nyt pehmoksi kutsua? Ainakin itse sanoisin sen olevan metallia, eikä ihan lepsuimmasta päästä. Laulu ei kylläkään ole mitään örinää, mut ei nyt ihan kikkeliheviäkään.
Itse kutsuisin herra Laihon "laulua" lähinnä rääkymiseksi
- kalistaja
itse olen ainakin tykänny filthin levystä cruelty and the beast (joka ei ole uusinta tuotantoa). toki muutkin on hyviä kuten esimerkiksi nymphetamine ja midian. mutta aluksi suosittelisin kuulemaan vanhempaa (esim. cruelty and the beast, vempire, dusk and her embrace) ja sitten uudempaa. niin saa käsityksen miten bändi on/ei ole muuttunut vuosien aikana.
monet metallinkuuntelijat ovat kehuneet myös filthin levyä principle and the evil made of flesh (en ole ihan varma miten nimi kokonaisuudessaan kirjoitetaan. ilmeisestikin liian pitkä mun muistettavaksi ;), mutta minä en ole sen fani.Mielestäni Children Of Bodomin levyistä kaksi ensimmäistä albumia ovat ehkä ne kaikkein parhaat, eli "Something Wild" ja "Hatebreeder". Joten näitä levyjä siis suosittelen.
Hate Crew Deathroll ja Follow The Reaper ovat myös todella hyviä levyjä, samoin myös Livealbumi Tokyo Warhearts.
Täältä löydät koko Children Of Bodomin tuotannon.
http://www.cobhc.com/page/index.php?id=disco- kakkakehtoa
CoF:n ekan pitkan nimi oli The Principle of Evil Made Flesh. On oikeasti hyvä levy, uudemmat menivät meikäläisen makuun hieman liian "oopperaksi" (ei puhuta nyt laulusta), ei jaksa kuunnella.
...nöyrimmiten kaikkia tiedoista ja alan väsäämään joulupukille kirjettä noiden tuotosten saamiseksi omaan levyhyllyyn. Jos vielä uskaltaisi kysyä mihin genreen nämä oikeastaan lasketaan (varmaan eri osastoihin?) ja mihin muihin nimiin kannattaisi tutustua ko. genressä. Kun on koko lapsuutensa viettänyt löllöhousuhevin parissa Metallican vetäessä rajan siihen rankkuuteen...niin jotenkin nyt on melkoisen ulkona kaikesta hyvästä(kin), jota maailmalla kuleksii...neuvoja vaan edelleen, kitoss!
- kaetsu
Jepulis jee ja kasva muutama vuosi.
Heitä vaikka voltti odotellessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 351896
- 50828
- 82819
Miten sulla on niin kaunis
Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t35681Kuka varasti Sisun rahat
Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!7681Ajattelen sinua
vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu27590- 59502
- 44459
Porukkaa ku pipoa
Olipas iloinen yllätys kun kiertelin ja kaartekin autolla koko päivän pitkin ähtäriä joka paikassa väkeä, leirintäalueel28449Näin juhannuksena tuttu nainen
Harrastettaisiin sitä kovasti, yhdessä. Tunteeni tiedät kun ne ilmaisin. Olet koko ajan mielessä, houkuttelevana, halutt27406
