Mistä aloittaa?

Te genren tuntevat, mistä älbymistä pitäisi aloittaa COB:n tuotantoon tutustuminen??? En ole koskaan ollut mikään örinän ystävä, vaan iän karttuessa aukeaa silmät kissanpennuiltakin. Samalla kysäisen Cradle Of Filthin suhteen samaa...kertokaa, mitä parhaaksi näette. Kiitos.

10

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Spellbound

      Ehdottomasti tokasta levystä kantsii aloittaa eli Hatebreederistä, yksi suomalainen metalliklassikko levy. Kyseinen levy on vähän helpompaa kuunneltavaa koska ei ole niin monimuotoinen kuin uudemmat jo ovat ja yksinkertaisesti helvetin hyvä.

      • ...perkeleh, Hatebreeder se on sitten oltava. Kiitämmä vinkistä.


    • xxx

      Eipä tuo COB mitään örinää ole, muutenkin aika pehmeetä menoa.

      • Cobbis

        Voiko sitä nyt pehmoksi kutsua? Ainakin itse sanoisin sen olevan metallia, eikä ihan lepsuimmasta päästä. Laulu ei kylläkään ole mitään örinää, mut ei nyt ihan kikkeliheviäkään.


      • kutsuisin
        Cobbis kirjoitti:

        Voiko sitä nyt pehmoksi kutsua? Ainakin itse sanoisin sen olevan metallia, eikä ihan lepsuimmasta päästä. Laulu ei kylläkään ole mitään örinää, mut ei nyt ihan kikkeliheviäkään.

        Itse kutsuisin herra Laihon "laulua" lähinnä rääkymiseksi


    • kalistaja

      itse olen ainakin tykänny filthin levystä cruelty and the beast (joka ei ole uusinta tuotantoa). toki muutkin on hyviä kuten esimerkiksi nymphetamine ja midian. mutta aluksi suosittelisin kuulemaan vanhempaa (esim. cruelty and the beast, vempire, dusk and her embrace) ja sitten uudempaa. niin saa käsityksen miten bändi on/ei ole muuttunut vuosien aikana.

      monet metallinkuuntelijat ovat kehuneet myös filthin levyä principle and the evil made of flesh (en ole ihan varma miten nimi kokonaisuudessaan kirjoitetaan. ilmeisestikin liian pitkä mun muistettavaksi ;), mutta minä en ole sen fani.

      • Mielestäni Children Of Bodomin levyistä kaksi ensimmäistä albumia ovat ehkä ne kaikkein parhaat, eli "Something Wild" ja "Hatebreeder". Joten näitä levyjä siis suosittelen.

        Hate Crew Deathroll ja Follow The Reaper ovat myös todella hyviä levyjä, samoin myös Livealbumi Tokyo Warhearts.

        Täältä löydät koko Children Of Bodomin tuotannon.

        http://www.cobhc.com/page/index.php?id=disco


      • kakkakehtoa

        CoF:n ekan pitkan nimi oli The Principle of Evil Made Flesh. On oikeasti hyvä levy, uudemmat menivät meikäläisen makuun hieman liian "oopperaksi" (ei puhuta nyt laulusta), ei jaksa kuunnella.


    • ...nöyrimmiten kaikkia tiedoista ja alan väsäämään joulupukille kirjettä noiden tuotosten saamiseksi omaan levyhyllyyn. Jos vielä uskaltaisi kysyä mihin genreen nämä oikeastaan lasketaan (varmaan eri osastoihin?) ja mihin muihin nimiin kannattaisi tutustua ko. genressä. Kun on koko lapsuutensa viettänyt löllöhousuhevin parissa Metallican vetäessä rajan siihen rankkuuteen...niin jotenkin nyt on melkoisen ulkona kaikesta hyvästä(kin), jota maailmalla kuleksii...neuvoja vaan edelleen, kitoss!

    • kaetsu

      Jepulis jee ja kasva muutama vuosi.

      Heitä vaikka voltti odotellessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3085
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2865
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2105
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1555
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1339
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1318
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1263
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1240
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1222
    Aihe