Mistä aloittaa?

Te genren tuntevat, mistä älbymistä pitäisi aloittaa COB:n tuotantoon tutustuminen??? En ole koskaan ollut mikään örinän ystävä, vaan iän karttuessa aukeaa silmät kissanpennuiltakin. Samalla kysäisen Cradle Of Filthin suhteen samaa...kertokaa, mitä parhaaksi näette. Kiitos.

10

948

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Spellbound

      Ehdottomasti tokasta levystä kantsii aloittaa eli Hatebreederistä, yksi suomalainen metalliklassikko levy. Kyseinen levy on vähän helpompaa kuunneltavaa koska ei ole niin monimuotoinen kuin uudemmat jo ovat ja yksinkertaisesti helvetin hyvä.

      • ...perkeleh, Hatebreeder se on sitten oltava. Kiitämmä vinkistä.


    • xxx

      Eipä tuo COB mitään örinää ole, muutenkin aika pehmeetä menoa.

      • Cobbis

        Voiko sitä nyt pehmoksi kutsua? Ainakin itse sanoisin sen olevan metallia, eikä ihan lepsuimmasta päästä. Laulu ei kylläkään ole mitään örinää, mut ei nyt ihan kikkeliheviäkään.


      • kutsuisin
        Cobbis kirjoitti:

        Voiko sitä nyt pehmoksi kutsua? Ainakin itse sanoisin sen olevan metallia, eikä ihan lepsuimmasta päästä. Laulu ei kylläkään ole mitään örinää, mut ei nyt ihan kikkeliheviäkään.

        Itse kutsuisin herra Laihon "laulua" lähinnä rääkymiseksi


    • kalistaja

      itse olen ainakin tykänny filthin levystä cruelty and the beast (joka ei ole uusinta tuotantoa). toki muutkin on hyviä kuten esimerkiksi nymphetamine ja midian. mutta aluksi suosittelisin kuulemaan vanhempaa (esim. cruelty and the beast, vempire, dusk and her embrace) ja sitten uudempaa. niin saa käsityksen miten bändi on/ei ole muuttunut vuosien aikana.

      monet metallinkuuntelijat ovat kehuneet myös filthin levyä principle and the evil made of flesh (en ole ihan varma miten nimi kokonaisuudessaan kirjoitetaan. ilmeisestikin liian pitkä mun muistettavaksi ;), mutta minä en ole sen fani.

      • Mielestäni Children Of Bodomin levyistä kaksi ensimmäistä albumia ovat ehkä ne kaikkein parhaat, eli "Something Wild" ja "Hatebreeder". Joten näitä levyjä siis suosittelen.

        Hate Crew Deathroll ja Follow The Reaper ovat myös todella hyviä levyjä, samoin myös Livealbumi Tokyo Warhearts.

        Täältä löydät koko Children Of Bodomin tuotannon.

        http://www.cobhc.com/page/index.php?id=disco


      • kakkakehtoa

        CoF:n ekan pitkan nimi oli The Principle of Evil Made Flesh. On oikeasti hyvä levy, uudemmat menivät meikäläisen makuun hieman liian "oopperaksi" (ei puhuta nyt laulusta), ei jaksa kuunnella.


    • ...nöyrimmiten kaikkia tiedoista ja alan väsäämään joulupukille kirjettä noiden tuotosten saamiseksi omaan levyhyllyyn. Jos vielä uskaltaisi kysyä mihin genreen nämä oikeastaan lasketaan (varmaan eri osastoihin?) ja mihin muihin nimiin kannattaisi tutustua ko. genressä. Kun on koko lapsuutensa viettänyt löllöhousuhevin parissa Metallican vetäessä rajan siihen rankkuuteen...niin jotenkin nyt on melkoisen ulkona kaikesta hyvästä(kin), jota maailmalla kuleksii...neuvoja vaan edelleen, kitoss!

    • kaetsu

      Jepulis jee ja kasva muutama vuosi.

      Heitä vaikka voltti odotellessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      226
      1943
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1144
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      985
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      686
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      37
      656
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      648
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      587
    8. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      418
    9. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      418
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      402
    Aihe