Mistä aloittaa?

Te genren tuntevat, mistä älbymistä pitäisi aloittaa COB:n tuotantoon tutustuminen??? En ole koskaan ollut mikään örinän ystävä, vaan iän karttuessa aukeaa silmät kissanpennuiltakin. Samalla kysäisen Cradle Of Filthin suhteen samaa...kertokaa, mitä parhaaksi näette. Kiitos.

10

882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Spellbound

      Ehdottomasti tokasta levystä kantsii aloittaa eli Hatebreederistä, yksi suomalainen metalliklassikko levy. Kyseinen levy on vähän helpompaa kuunneltavaa koska ei ole niin monimuotoinen kuin uudemmat jo ovat ja yksinkertaisesti helvetin hyvä.

      • ...perkeleh, Hatebreeder se on sitten oltava. Kiitämmä vinkistä.


    • xxx

      Eipä tuo COB mitään örinää ole, muutenkin aika pehmeetä menoa.

      • Cobbis

        Voiko sitä nyt pehmoksi kutsua? Ainakin itse sanoisin sen olevan metallia, eikä ihan lepsuimmasta päästä. Laulu ei kylläkään ole mitään örinää, mut ei nyt ihan kikkeliheviäkään.


      • kutsuisin
        Cobbis kirjoitti:

        Voiko sitä nyt pehmoksi kutsua? Ainakin itse sanoisin sen olevan metallia, eikä ihan lepsuimmasta päästä. Laulu ei kylläkään ole mitään örinää, mut ei nyt ihan kikkeliheviäkään.

        Itse kutsuisin herra Laihon "laulua" lähinnä rääkymiseksi


    • kalistaja

      itse olen ainakin tykänny filthin levystä cruelty and the beast (joka ei ole uusinta tuotantoa). toki muutkin on hyviä kuten esimerkiksi nymphetamine ja midian. mutta aluksi suosittelisin kuulemaan vanhempaa (esim. cruelty and the beast, vempire, dusk and her embrace) ja sitten uudempaa. niin saa käsityksen miten bändi on/ei ole muuttunut vuosien aikana.

      monet metallinkuuntelijat ovat kehuneet myös filthin levyä principle and the evil made of flesh (en ole ihan varma miten nimi kokonaisuudessaan kirjoitetaan. ilmeisestikin liian pitkä mun muistettavaksi ;), mutta minä en ole sen fani.

      • Mielestäni Children Of Bodomin levyistä kaksi ensimmäistä albumia ovat ehkä ne kaikkein parhaat, eli "Something Wild" ja "Hatebreeder". Joten näitä levyjä siis suosittelen.

        Hate Crew Deathroll ja Follow The Reaper ovat myös todella hyviä levyjä, samoin myös Livealbumi Tokyo Warhearts.

        Täältä löydät koko Children Of Bodomin tuotannon.

        http://www.cobhc.com/page/index.php?id=disco


      • kakkakehtoa

        CoF:n ekan pitkan nimi oli The Principle of Evil Made Flesh. On oikeasti hyvä levy, uudemmat menivät meikäläisen makuun hieman liian "oopperaksi" (ei puhuta nyt laulusta), ei jaksa kuunnella.


    • ...nöyrimmiten kaikkia tiedoista ja alan väsäämään joulupukille kirjettä noiden tuotosten saamiseksi omaan levyhyllyyn. Jos vielä uskaltaisi kysyä mihin genreen nämä oikeastaan lasketaan (varmaan eri osastoihin?) ja mihin muihin nimiin kannattaisi tutustua ko. genressä. Kun on koko lapsuutensa viettänyt löllöhousuhevin parissa Metallican vetäessä rajan siihen rankkuuteen...niin jotenkin nyt on melkoisen ulkona kaikesta hyvästä(kin), jota maailmalla kuleksii...neuvoja vaan edelleen, kitoss!

    • kaetsu

      Jepulis jee ja kasva muutama vuosi.

      Heitä vaikka voltti odotellessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      24
      1692
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      97
      1367
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      76
      1353
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      65
      965
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      862
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      836
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      833
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      26
      780
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      767
    10. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      120
      686
    Aihe