avioero

haluaisin neuvoa sellaiselta joka on eronnut... elikkäs mitä omaisuudelle tapahtuu? jos naimisissa melkein 3 vuotta? ja minä olen varaton mies omistaa yhdestä firmasta 1/4. talo ostettu ennen liittoa miehen nimissä.
42185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kai sinulle lain mukaan kuuluu puolet omaisuudesta. Yhtiö voi olla todella miinuksella ja talo niin velkainen, että sinulle jää maksettavaa. Itse lähtisin tuollaisesta suhteesta varattomana ja tyytyväisenä itseeni, että raha ei ole ratkaissut. Jos todella olet sponsoroinut miestäsi, asia on toinen.
Itse haluan olla myös 50 reilu ja rehellinen ihminen.

Äänestä
  • en tarkoittanut että haluaisn mitään...mutta juuri sitä että jos yritys on vaikka tosi velkanen niin kaatuuko osa niistä minulle??? en tosin tiedä miten on, koska ollaan sovittu että se ei ole minun juttu... olen itte töissä että tulen kyllä toimeen että ei siinä mitään...mutta mitään velkoja en halua...

    Äänestä

  • nuorinainen kirjoitti:

    en tarkoittanut että haluaisn mitään...mutta juuri sitä että jos yritys on vaikka tosi velkanen niin kaatuuko osa niistä minulle??? en tosin tiedä miten on, koska ollaan sovittu että se ei ole minun juttu... olen itte töissä että tulen kyllä toimeen että ei siinä mitään...mutta mitään velkoja en halua...

    kuulosti kyllä kaikelta muulta kun että et mitään halua... voi voi ota kuule ilmanen lakimies iteeäs neuvoon.. jos se on sun miehesi firma, miksi siitä mitään sulle kuulus rahaa/velkoja, varsinkin jos siä on muitakin töissä, tahi vielä omistamassa, olen meinaan huomannut että ei kande ottaa osuutta kun jos tulee avioero niin kaikkee paskaa sataa niskaan ihan ulkopuolisillekkin... että mieti sitä

    t: osaomistaja

    Äänestä

Ellei teillä avioehtoa, niin periaate tuossa "vakivastauksessani" ... eikä sillä milloin omaisuus tai velat hankittu (ennen avioliittoa tai sen aikana) ole osituksessa merkitystä -- elleivät puolisot toisin sovi.

Tosin, teillä sen verran lyhyt avioliitto, että toinen (maksava) voi vaatia osituksen kohtuullistamista. Parasta tietenkin jos kohtuullistatte keskenänne ilman oikeutta.

_____________________________

Perustietoa aiheesta saa täältä: http://www.info.tampere.fi/eta/laki1/aviojako.html

Älä sekoita ajatuksissasi osittamista ja erottelua, ne ovat kaksi eri asiaa. Ensin ositetaan -- eli lasketaan ne nettovarallisuudet (omaisuus miinus velat). Ja sitten katsotaan suurellako tasingolla "puntit menevät tasan"

Ehkä esimerkki auttaa:

Yhteistä: 200.000 EUR talo (sisältää irtaimiston), asuntovelkaa 100.000 EUR
Mies: 40.000 EUR auto, 50.000 EUR perintömökki, autolainaa 20.000 EUR
Nainen: 10.000 EUR säästötilillä

Miehen netto-omaisuus on :
200000/2 + 40000 + 50000 – 100000/2 – 20000 = 120.000 EUR

Naisen netto-omaisuus on :
200000/2 + 10000 – 100000/2 = 60.000 EUR

Jotta netto-omaisuudet saadaan yhtä suuriksi pitäsisi vaadittaessa miehen maksaa 30.000 EUR naiselle, jotta ”puntit tasan” … siis 90.000 EUR jäisi lopulta molemmille (puolet avio-oikeuden piirissä olevasta omaisuudesta).

Jälleen, mökki on ja pysyy miehen omaisuutena, kuin autokin, ja velkavastuu omasta velastaan. Miten tasinko suoritetaan on sovittavissa … viimekädessä vaikka riihikuivana rahana ellei muuta sopua synny. Mutta vaikka kuinka mökkiä vaimo vaatisi, niin ei saa. Tai mies ”päättää” kuitata tasinkonsa autolla ajokortittomalle rouvalle, niin ei onnistu.

Noh niin, nyt on siis ositus saatu tehdyksi. Seuraavaksi aletaan jakamaan. Jos vaimo tahtoo asunnon, ja näin sovitaan … lasketaan homma näin:

Asunnon velaton arvo on 100.000 EUR, josta puolet miehen omaisuutena … se siis ”ostettava”, kuitataan ensin 30.000 EUR tasingot pois tässä, maksettavaa jää vielä 20.000 EUR. Sitten nainen antaa 10.000 EUR säästöt. Hmmm … jostain tarvitaan vielä 10.000 EUR ukolle. Tätä varten nainen ottaa uutta velkaa. Ja vot, talo hänen …

Hetkinen !! Entäpä se 100.000 asuntovelka ?? Mies ei enää omista osuuttaan 200.000 EUR talosta, tuskin tahtoo olla velkavastuussakaan sen veloista. Eli, ositussopimusta vastaan pankki hakee uudet lainhuudot talolle (nainen 100% omistajaksi), ja tehdään uudet lainapaperit missä nainen ottaa koko jäljellä olevan 100.000 EUR lainan vastattavakseen, ja mies vapautuu velkavastuusta samalla. TÄHÄN ”osuuteen” on oltava pankin suostumus, ja kyse käytännössä uudesta lainoituspäätöksestä omine riskikartoituksineen ja hakemuksineen.

Tarkistetaanpa menikö ositus ja erottelu oikein, eli miltä nettovarallisuudet näyttävät kun kaikki yllä kuvattu sovittu ja tasingot kuitattu pois (molemmilla pitäisi olla edelleen se puolet 180.000 EUR avio-oikeuden piirissä olevasta varallisuudesta):

Yhteistä: Ei ole

Mies: 40.000 EUR auto, 50.000 EUR perintömökki, nyt 20.000 EUR exän suorittamaa osuutta ”velattomasta” talosta pankkitilillä, edelleen se 20.000 EUR autolaina

Nainen: talo 200.000 EUR, koko vanha velka 100.000 hänelle, uutta ”lunastusvelkaa” 10.000 EUR. Miehelle maksettu talosta 20.000 EUR (mihin hupeni ne 10.000 säästöt)

Miehen netto-omaisuus on :
40.000 + 50.000 + 20.000 – 20.000 = 90.000 EUR

Naisen netto-omaisuus on :
200.000 – 100.000 - 10.000 = 90.000 EUR


Eli NYT vasta on tehty sekä ositus, että erottelu. Ja tulos täsmää, molemmilla se 90.000 EUR omaisuus joka kuuluukin, kun nyt ”eriteillä” ja ”hopiat kahrees kasaas”.

Ja sitten se varainsiirtovero. Tässä esimerkissä pesän ulkopuolisia varoja on käytetty 10.000 EUR, josta pitäisi maksaa varainsiirtovero. Eli fiksumpaa olisi ollut että mies olisi ottanut laajakuva TV:n ja Juhani Palmun taulut talon irtaimistosta ”maksuna” talosta (esimerkissäni kun 200 kEUR sisälsi irtaimiston), jolloin naisen ei olisi tarvinnut ottaa uutta velkaa.

Toivottavasti selvensi laskentaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuorinainen kirjoitti:

haluaisin neuvoa sellaiselta joka on eronnut... elikkäs mitä omaisuudelle tapahtuu? jos naimisissa melkein 3 vuotta? ja minä olen varaton mies omistaa yhdestä firmasta 1/4. talo ostettu ennen liittoa miehen nimissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu