Tarkoitukseni on pestä autoa useammin, jotta se pysyisi mahdollisimman puhtaana näin loskakelilläkin. Samalla olisi tarkoitus säästää huoltamoiden pesulamaksuista pesemällä auto manuaalisesti. Hommaa helpottamaan on tarkoitus hankkia kunnollinen painepesuri. Pesureita on kuitenkin monenlaisia esim. Kärcherillä. Mitä mieltä olette siitä, mikä pesuri/malli on paras (järkevä) pitkässä juoksussa auton pesuun. Kyse on uudesta autosta eli ei ruostetta.
Mikä painepesuri?
8
2561
Vastaukset
- mikään
Painepesurilla ei tee mitään autonpesussa.
se on kuitenkin pestävä vielä harjalla (tai sienellä). Muuten jää tosi likaiseksi.
Itse asun ok-talossa ja minulla on myös painepesuri jota muutaman kerran kokeilin auton pesuun, painepesuri on hyvä matonpesussa ym. Se aika mikä kuluu painepesurin hakemiseen varastosta ja sähköroikan vetämiseen ym.On auton jo ehtinyt pestä. Helpoin ja nopein on huuhdella auto ensin ihan vesiletkunpaineella ja sitten ämpäriin autoshampoota ja vettä päälle, tästä sitten pestään auto kunnollisella pehmeällä harjalla, myynnissä on myös sellaisia pitkävartisia harjoja joihin letkun saa kiinni, sellainen on varmaan aika hyvä.- Tankkaaja
" Painepesurilla ei tee mitään autonpesussa."
-Kyllä on kätevä putsata "puolapyörät" ja jarruosat. Minäkin pesen auton harjalla shamppoovesi, mutta alkukastelu, loppuhuuhtelu ja noiden pyörien pesu käy paikkarilla mainiosti.
Syytä noudattaa paikkarin käyttöohjetta. - AE111
Tankkaaja kirjoitti:
" Painepesurilla ei tee mitään autonpesussa."
-Kyllä on kätevä putsata "puolapyörät" ja jarruosat. Minäkin pesen auton harjalla shamppoovesi, mutta alkukastelu, loppuhuuhtelu ja noiden pyörien pesu käy paikkarilla mainiosti.
Syytä noudattaa paikkarin käyttöohjetta.Huuhteluun se tosiaan on kätevä, kunhan ei liian läheltä tai liian suurella paineella huuhtele. Vesi pääsee helposti sellaisiin paikkoihin, mistä se ei heti lähdekään pois, vaan jää muhimaan listojen yms. alle. Itse pesu sitten sopivalla sienellä tai harjalla. Pelkällä pesurilla ei lähde puhtaaksi. Sen huomaa viimeistään silloin, kun auto on kuivunut.
- jep jep
Painepesurilla ei tee oikein mitään. Silti tarvii harjaa. Ja kun käyttää harjaa, painepesu onkin turhaa. Melkeinpä paineetomalla suihkuttelu puhdistaa pesuaineella harjatut epäpuhtaudet paremmin pois.
Itse teen juuri samoin eli:
-auto märäksi letkulla
-harjaus autoshampoolla
-letkulla pesuaineet pois
Puhdasta tulee eikä kauan nokka tuhise. - Jaska
Painepesuria kätevämpää vehjettä autonpesuun ei ole tullut vastaan. Pesurin pitää tietenkin olla kunnollinen eli alla pitää olla pyörät, letkulle kela, sähköjohdolle kela, paineensäätö kahvassa, pesunesteen annostelu paineen perusteella ja pesuharja, josta voi annostella pesuaineen.
Ei kauan nokka tuhise auton pesussa, kun ensin huuhtelee enimmät liat paineella pois, vaihtaa tilalle pesuharjan. Pesuharjasta saa nappia painamalla pesuaineet levitettyä ja harjattua auton puhtaaksi. Lopuksi pesuharjan tilalle tavallinen suutin ja huuhtelu kunnon paineella. Koko hommaan ei mene kuin varttitunti.
En nyt muistan oman pesurin mallinumeroa, mutta Kärcher se on ja K 6.50 M plus näyttää aika samanlaiselta. Marketeissa myytävillä pikkupesureilla ei auton pesussa tee juurikaan mitään tai ainakaan niistä ei ole sanottavaa hyötyä vesiletkuun ja ämpäriin verrattuna. Varusteet ja käyttöönoton kätevyys ratkaisevat.
- lol gg
tai riippuu missä asut mutta pääset halvemmalla ja helpommlla kun peset huoltsikan/parkkihallin kolikko käsinpesussa. joku kunnollisempi painepesuri kustantaa kuitenkin vaikka nyt noin 300e ja enemmänkin. siihen vielä letkujen rassaaminen yms puuha omassapihassa. jos nyt vaikka lasketaan, että pesisit autosi 4 pesupoletilla jotka maksavat esim 1e kappale voisit pestä autosi 75 kertaa 300 eurolla. eli esim 2 kertaa kk pestynä pesisit autoasi 3 vuotta jo tuollarahalla.
tää nyt oli vaan tällainen teoria. myönnän että itseäkin kiinnostaisi ostaa painepesuri vaikka en sitä mitenkään halvempana tai kätevämpänä pidäkkään. - peruri jees?
---sellainen paine-pesuri, johon voi liittää sellaisen itsestäänliikkuvan harjan?
- OK,
Itselläni on Kärcherin pyörivä harja, jossa on nivel.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575815Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "773093Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222298No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402025- 191928
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621833Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61579Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83120281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191191Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah791057