Näyttäisi ainakin, että Kauklahdessa olisi hyviä maastoja tehdä pitkiä lenkkejä ison koiran kanssa?
Onko alue rauhatonta?
Onko maahanmuuttajia?
Onko mitään palveluita? (Auto löytyy, joten ei noilla sinäänsä niin väliä.)
Kertokaahan enemmän tietävät,
Kiitän etukäteen
/Riku
Onko alue rauhatonta?
Onko maahanmuuttajia?
Onko mitään palveluita? (Auto löytyy, joten ei noilla sinäänsä niin väliä.)
Kertokaahan enemmän tietävät,
Kiitän etukäteen
/Riku
Vastaukset 6
Vanhimmat
Näyttäisi ainakin, että Kauklahdessa olisi hyviä maastoja tehdä pitkiä lenkkejä ison koiran kanssa?
Kyllä.
Onko alue rauhatonta? EI
Onko maahanmuuttajia? Manneja siellä ainaki on ei kai juurikaan maahan muuttajia.
Onko mitään palveluita? (Auto löytyy, joten ei noilla sinäänsä niin väliä.) On siellä pari kauppaa, apteekki, leipomo, juna-asema, r-kioski..
Mitä muuta tarvitsee?
Kertokaahan enemmän tietävät,
Kiitän etukäteen. Kiitos.
Kauklahteen on tulossa ensi kesänä asuntomessut, joten ympäristö muuttuu varmarsti aika paljon. Kai sinne kuitenkin maastoa jää ulkoilemiseenkin. Itse olen asunut kökkelissä ja nyt takaisin sinne muuttamassa, ja mielestäni se on erinomainen paikka asua. Maahanmuuttajiin en kyllä ole useasti siellä törmännyt, jonkin verran on ulkomaalaisia, mutta ei mitään sosiaalipummeja. suosittelen.
Kauklahteen kulkee paikallisjuna, joka parasta mitä tiedän, Espoossa.
asuntomessut oli luonnonkauniin ja rauhallisen kauklahden turmio. tässä vähän tietoa nyky kauklahdesta.
Onko alue rauhatonta? aika paljon rauhattomampaa kuin vaikkapa 10 vuotta sitten. narkkeja, pultsareita, juppeja, fillari- ja autovarkaita, remuavia teinejä, viimeset metsäalueet kaadetaan uusien talojen tieltä ja tiet on revitty auki monesta kohtaa.
Onko maahanmuuttajia? on ja romaneja
Onko mitään palveluita? r-kiska, valintatalo, joku ruohonleikkurikauppa, apteekki, leipomo, autokoulu, kukkakauppa.
paveluita ei ole, eikä muuta hyvä kun junaliikenne. muuten ei espooseen kannattaa tulla ellei käytä yksityistä terveydenhuoltoa. koska kunnallista ei ole olleenkaan muuta kun nimeksi.
Että minne voitaisiin perustaa niin supisuomalainen paikka, että sinne kaikkien yhteisellä päätöksellä ei asuntoja myytäisi eikö vuokrattaisi muuta kuin suomen kieltä sujuvasti, mieluiten äidinkielenään puhuvia? Suomen suurin saari on Soisalo, luki lapsuudessani jätskitikussa, eikö sinne voitaisi muuttaa puolustamaan sitä viimeisintä rauhaa, mitä vain suomalaiset keskenään voivat toisillensa antaa?