Kertokaa -auttakaa

Voisitteko kertoa kenen cd kannattaa ostaa kun haluaa oikein hidasta ,rauhallista ,kaunista jazzia soitettuna esim. saksofonilla ,kitaralla ,pianolla.
Elokuvien taustoissa ja mainoksissa kuulee aivan ihania kappaleita mutta kun en ole kovin reipas ottamaan asioista selvää niin eipä niitä sitten kaupassakaan osaa valikoida pelkän kuvan perusteella.
Kiitos jos viitsit auttaa!
91084
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Täälläkin mainittu Paul Desmond on oikein hyvä.

Äänestä

sisältävä jazz-cd:

- Kenny Burrel & John Coltrane (New Jazz 8276)

- Wes Montgomery: Bumpin´(Polygram 539062)

- Wes Montgomery: Best Of (Riverside 5705)

- Herbie Mann: Do The Bossa Nova/My Kinda Groove

- Herbie Mann & Tamiko Jones: A Mann & Woman (Atlantic 1242)

Jos oot näistä kiinnostunut, All Music Guide antaa sulle lisäinfoa sisällöstä tai sitten Amazon.com, josta voit useissa tapauksissa kuunnella 30 sekunnin clippejä levyiltä.

Äänestä
  • onkin näköjään julkaistu yhdessä Recorded In Rio De Janeiro -levyn kera samalla cd:llä. Kepeää bossanovajatsia!

    Äänestä

John Coltrane: Ballads
Keith Jarrett: My Song, Personal Mountains, Still Live, Standrads Live yms...
Wayne Shorter: Speak No Evil
Miles Davis: Kind Of Blue

tässä muutamia äkkiä mieleen tulleita.. Eivät tosin välttämättä ihan easy listening hommaa ole, mutta tosi hienoja ja tunnelmallisia levyjä! :)

Äänestä

John Coltranen Ballads vuodelta 1966 on tosiaan aika herkkua, kuten joku jo tässä suositteli. Jos tuoreempaa jaskaa kaipaa, suosittelisin James Carterin The Real Quietstormia. Carter on nuoren polven saksofonisti parhaasta päästä.

Äänestä

Diana Krall: The look of love
Silje Nergaard: At first light
Norah Jones: Come away with me

Äänestä

Ranskan tunnetuin jazzpianisti Richard Clayderman on peijoonin kova.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jazzmuori kirjoitti:

Voisitteko kertoa kenen cd kannattaa ostaa kun haluaa oikein hidasta ,rauhallista ,kaunista jazzia soitettuna esim. saksofonilla ,kitaralla ,pianolla.
Elokuvien taustoissa ja mainoksissa kuulee aivan ihania kappaleita mutta kun en ole kovin reipas ottamaan asioista selvää niin eipä niitä sitten kaupassakaan osaa valikoida pelkän kuvan perusteella.
Kiitos jos viitsit auttaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu