Siis pellejä ovat ne, joiden mielestä kumppanin valinnassa ei saisi ollenkaan kiinnittää huomiota tämän ulkonäön miellyttävyyteen.
Lisäksi nämä pellet julistautuvat yleensä neroiksi ja pyhimyksiksi, koska ovat näkemyksensä takia niin ns. sisäisesti kauniita.
Kai se voi hyvä teko olla jos hyvännäköinen ottaa ruman kumppanikseen, mutta voi sitä sisäistä kauneuttaan ilmaista monella muullakin tavalla.
Esimerkiksi minä tunnen kaksi nuorta naishenkilöä(Eivät sisaruksia.), jotka ovat älykkäitä(Akateemisia ja älyn huomaa puheestakin.)sekä sisäisesti kauniita(Ystävällisiä hienoja ihmisiä ja osallistuvat yhteisen hyvän eteen tehtävään vapaaehtoistyöhön.), mutta lisäksi kumpikin sattuu olemaan myös ulkoisesti todella kaunis.
Lisäksi satun tietämään, että kumpikin on torjunut kumppanitarjokkaita ulkonäköseikkojen perusteella.
Silti nämä kaksi ovat varmasti sisältäänkin kauniimpia kuin suurin osa näistä sisäisen kauneuden ehdottomista julistajista.
Lisäksi nämä pellet julistautuvat yleensä neroiksi ja pyhimyksiksi, koska ovat näkemyksensä takia niin ns. sisäisesti kauniita.
Kai se voi hyvä teko olla jos hyvännäköinen ottaa ruman kumppanikseen, mutta voi sitä sisäistä kauneuttaan ilmaista monella muullakin tavalla.
Esimerkiksi minä tunnen kaksi nuorta naishenkilöä(Eivät sisaruksia.), jotka ovat älykkäitä(Akateemisia ja älyn huomaa puheestakin.)sekä sisäisesti kauniita(Ystävällisiä hienoja ihmisiä ja osallistuvat yhteisen hyvän eteen tehtävään vapaaehtoistyöhön.), mutta lisäksi kumpikin sattuu olemaan myös ulkoisesti todella kaunis.
Lisäksi satun tietämään, että kumpikin on torjunut kumppanitarjokkaita ulkonäköseikkojen perusteella.
Silti nämä kaksi ovat varmasti sisältäänkin kauniimpia kuin suurin osa näistä sisäisen kauneuden ehdottomista julistajista.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Voi mokata itseään joskus, kun ei muista paikkaansa, mutta kunhan ottaa opikseen eikä toista sarjamäisesti virhettä, on vain inhimillinen.Ketään ei voi pakottaa olemaan kenenkään kanssa, mutta minäkään en voi estää kännisiä vonkaajia yrittämästä valomerkkien aikaan.Saisin ehkä porttikiellon baariin, jos tätimäisesti heiluttelisin käsilaukulla.Sen sijaan kähmimisestä tai seuraamisesta, lähelle tunkemisesta ym. voisi jo huomauttaa että ala vetää.
Olen joskus ollut lihavampi ja hiirulaisempi kuin nykyään ja hirvittää katsoa taaksepäin niitä aikoja.Ei, en edes ala tekeen sitä.Nyt olen se tyttömäinen nätti pläjäys joka kuitenkin häviää pelinaisten pelille.
Onko se tosiaan sitä että pelinaiset- ja miehet vaan tietää paikkansa ja toimii sen mukaan? Mun silmään näyttää se touhu melkoselta hakemiselta, mutta mitäpä vois olla hukassa jos saa mitä haluaa? Toiset tekee mitä pystyy ja toiset mitä haluaa. Niitä jotka ei halua kaikkea mitä saa, on mun mielestä ihan liian vähän, mutta oon aivan varma et ne on voittajia.
Pakko lainata...öh...Kummelia: "Matalalla profiililla, se on voittajan tie."
>"Lisäksi satun tietämään, että kumpikin on torjunut kumppanitarjokkaita ulkonäköseikkojen perusteella."
Eli et tiedä heistä mitään. "Ulkonäköseikkojen perusteella" torjuminen kun voi tarkoittaa mitä tahansa. Se voi tarkoittaa miehen torjumista sen vuoksi, että hän ei laisinkaan muistuta Beckhamia (jolloin tiedämme torjumisen taustalla olevan naisen syvän typeryyden). Tai sitten se voi tarkoittaa miehen torjumista sen takia, että tämä näytti narkomaanilta (jolloin tiedämme torjumisen taustalla olevan naisen terveen itsesuojeluvaiston).
Ulkonäön perusteella torjuminen on fiksua. Jos sen pystyy perustelemaan fiksusti.
..kiinnittää kumppania valittaessa huomiota ulkonäköön: joka muuta väittää, puhuu mielestäni puuta heinää! Makuja on kuitenkin monenlaisia, ja suurin houkka mun mielestäni on tasan kyllä se, joka ei sitä tajua...Älyttömän vastenmielisiä ovat ihmiset, jotka ikäänkuin olisivat joitakin "jumalia", julistavat omia ulkonäkömieltymyksiään yleisenä totuutena.
Monta kertaa on niin, että juuri ne, jotka tuosta sisäisestä kauneudesta ( mitä ikinä se sitten pitääkin sisällään) paljon puhuvat,ovat todellisuudessa kyllästyneitä joihinkin heidän kannaltaan PINNALLISIIN tai muuten ulkonäkörasistisiin puheisiin. Pari yksinkertaista esimerkkiä seuraavassa:
Jos olet juuri toipunut vaikkapa syövästä menetettyäsi sairautesi vuoksi vain toisen rintasi/ sisäelimistösi osan jne., sua saattaa kohtuullisesti siepata, jos joku vakavissaan itkee elämänsä kurjuutta, kun tukka on itsellä hieman ohentunut ja tyttöystävän p-rse niin kamalan suuri. Samoin, jos olet juuri menettänyt rakastettusi vaikkapa onnettomuudessa, sinua saattaa "hieman" surettaa jä ärsyttää se, jos joidenkin keskustelijoiden suurin huoli on, miten saisi kimmakaverin laihtumaan sen viisi kiloa "kun tyttöystävän läskiys ällöttää". Jos taas asut esimerkiksi töiden vuoksi ulkomailla, ja podet koti- ikävää, sinua saattaa loukata oikeasti se, että suomalaisella keskustelupalstalla ilmeisesti ulkomailla elämisestä mitään tietämättömät keskustelijat mollaavat suomalais-naisten tyylittömyyttä ja lihavuutta. Esimerkkejä olisi lukemattomia.
Sisäisestä kauneudesta puhuvat kokevat siis usein jotkut ulkonäkökeskeiset keskustelut itselleen jotenkin " ahtaina", aidosti mielenkiinnottomina ja rajoittuneina. Jotkut kenties sen takia, että ovat itse kokeneet elämässään jotain sellaista, että esim. jotkut ulkonäköön liittyvät asiat ovat käyneet merkityksettömiksi, jotkut taas kenties sen takia, etteivät vain yksinkertaisesti jaa samaa arvomaailmaa kirjoittajan kanssa.
Pyhimykseksi julistautuminen on kyllä kieltämättä aina typerää, samoin kuin neroksikin. Siinä olet oikeassa.;)
Ymmärsin pointtis, ihmetyskummitus.On olemassa valmiita brändejä käsitteelle hyvännäköinen tyttöystävä-kokelas:
- brändattu live-suomifilmiblondi, 2000-lukua.Tyyli sporttinen, naivistinen, pinkki ja vauvansininen, puhetapa germanofiilinen.Osaa laittaa perusruokia.
- brändattu hottpimubrunetti, nykyaikainen.Angelina Jolie taisi jossain vaiheessa päästä Cameron Diazin kanssa samaan kuvaan - jee.Ahkera, älyllinen ja poikatytön tyyli.Osaa pamauttaa suoraan, mielipiteitä.
- brändattu friikkipoikkeavuus.Punatukkaiset, ristiveri-raidoitetut,siili-trendlepakot, ekovaatteita käyttävät hipit, taidetapaukset.Tällaisen kanssa ollaan avant-gardistisia.Mennään kemuihin, joissa ajatellaan.
Eihän sisäinen kauneus sulje pois ulkoisia seikkoja ja sitä paitsi joku voi tarkoittaa sisäisellä kauneudella ei mitään pyhimystä vaan esim. että joku on hyvä tyyppi, huumorintajuinen ja hauska tms. Fakta on se, että kun 20vuotta on mennyt, mikä tahansa naama on käytössä kulunut ja rupsahtanutkin. Kyllä silloin ja toivottavasti alusta asti, on hiukan tärkeempää se millainen toinen on ihmisenä ja miten teillä synkkaa kuin se onko toisella hyvä kasvojen luusto ja linjakas vartalo...
No tyhmäkin tajuaa sen yksinkertaisen tosiseikan, että TOTTAKAI ulkonäkö vaikuttaa. Ainoastaan sokeilla tämä asia ei liene ajankohtainen, mutta kaikki muut, joilla on silmät päässä.
En ymmärrä, miksi tämäkin ap:n kirjoitus piti kirjoittaa. Tuohan on itsestäänselvää eikä siinä ole mitään pohtimista.
Ei kai tässä mitään pyhiä henkiä olla, joilla on pelkästää sisäistä annettavaa.
Milläs tavalla tuo akateemisuus liittyy älykkyyteen ? He ovat opiskelleet paljon ja ovat oppineita, kirjaviisaita. Ei sillä ole välttämättä mitään tekemistä älykkyyden kanssa. Minusta älykkyys tarkoittaa LUONTAISESTI viisasta, ei sitä että on käynyt paljon kouluja. Moni paljon kouluja käynyt pääsee läpi vain rimaa hipoen. Mahtuu joukkoon tietysti myös oikeasti älykkäitäkin.
koulutettukin voi olla fakki-idiootti.
Menet kauppaan ja tutkit cd:eitä. Mitä näet, ulkokuoren. Muusikista et tiedä kuin kotelossa mainitun nimen. Ostat levyn ja kuuntelet pari raitaa. Ensimmäinen hitti ottaa sinut mukaasi ja et enää muista, miltä levyn kansi näytti. Olet naimisissa.
Siis pellejä ovat ne, joiden mielestä kenkiä ei saisi ollenkaan käyttää
Aiva turha puhua mistään sisäisestä kauneudesta, koska sellaista ei ole olemassakaan. Kiistämätön tosiasia on, että ulkonäkö on kaiken aa ja oo ainakin miehillä. Eli. ns. tavallisen näköisten miesten on aivan turha kuvitella saavansa naisia.