Eli jos ja kun autoveropäätös muuttaa Suomen verotuksen lähemmäksi yleiseurooppalaista, on mielessä tuoda Saksasta ajopeli.
Vaan voiko tarpeeksi ison farkun tai maasturin kilvittää Suomessa pakettiautoksi? Naftakoneinen mersun maasturi olisi mieliteko, mutta dieselvero henkilöautoksi rekisteröidyssä autossa lienee melkoinen.
Vaan voiko tarpeeksi ison farkun tai maasturin kilvittää Suomessa pakettiautoksi? Naftakoneinen mersun maasturi olisi mieliteko, mutta dieselvero henkilöautoksi rekisteröidyssä autossa lienee melkoinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onnistuminen riippuu autosta...
Eli, jos auto on tyyppikatsastettu myös pakettiauto-mallina suomeen, niin onnistuu, muuten ei.
Hyvä kysymys !
Tämän lisäksi tuli mieleeni että vieläkös näitä pakuja voi rekisteröidä esim. 3 2 muotoon, ns.epämukavilla penkeillä. Tällainen auto esi MB Vito olisi sopiva harrastuskäyttöön kun joskus saattaisi tarvita ottaa mukaan myös muutama kaveri.
Sattuisiko tällaisesta olemaan tietoa kenelläkään?
Siis siitähän tässäkin on kyse, että voinko istuttaa mersumaasturin perään "pahvipenkit", vaiko ei? Missään nimessä ei tarkoituksena ole rekisteröidä autoa kaksipaikkaiseksi. Takapenkille olisi kuitenkin käyttöä silloin tällöin.
No mikäs sen hienompi kuin G-malli, ja veron takia pakuna. Tuohon aiempaan kommenttina, että pakuiksi rekisteröityjä GD-mersuja olen nähnyt parikin kappaletta, toinen näistä joskus ammoin puheena ollut sähköyhtiön auto, toinen oli yksityinen.
Nyt vain on niin, että mahtoiko tuo 3 kuution tavaratilavaatimus tulla noiden juttujen jälkeen. Mersussa luulisi tämän täyttyvän, eikös tätä varten tehty aikoinaan näitä lasikuituikorotuksia etenkin BX-sitikoihin, mutta myös T-Mersuihin.
Saattaa tosin olla, että pakurekisteri vaatii jonkin sortin ammatillisen perusteen, sillä kovin vaikeaksi on tuo pakuhomma nykyään tehty.
Ennen oli toisin. Mökkinaapurilla on pakettiautoksi rekisteröity diesel-Horizon - aivan oikeasti. Ja ajoinkin sillä nyt lomilla - kamala kapistus muuten :), mutta takapenkki oli.
Siis näitä GD-mersuja oli nähty pakuina - lienee sitten tyyppikatsastettu pakuksikin myös Suomessa. Joku epäili että pitää perustella rekisteröinti ammattisyillä ????? No en tietenkään ihmettelisi näitä Neuvostoliittolaisia käytäntöjä meillä Suomessa mutta ei kai sentään EU-Suomessa.
Joutuuko sitä sitten liimaamaan sen 80:lätkän takaluukkuun kun ajellaan mahtavalla Mesemaasturilla aleverohintaan? Sehän ottais jo itsetunnolle.