Hei, tietääkö kukaan henkilövaakaa, joka olisi kohtuuhintainen (alle 100 euroa) JA tarkka (absoluuttinen tarkkuus alle 200 grammaa). Nyt moni ihmettelee, että onhan noita marketit väärällään ja 100 gramman tarkkuudella, mutta oikaisempa nyt, että tuo 100 grammaa on näytön resoluutio, eikä sillä ole suoranaisesti tekemistä vaa'an tarkkuuden kanssa. Minulle on tähän mennessä tullut vastaan tarkimmillaan 1 % 100 gramman tarkkuudella olevia vaakoja (eli 80 kg henkilölle vaaka saattaa näyttää 79.1 - 80.9 kg)
tarkka vaaka
painoluokkaurheilija
72251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuskin muutamalla 100 grammalla on mitään merkitystä kenenkään ihmisen hyvinvoinnille?
Grammat sinne tai tänne. Jos punnitset itsesi aina SAMALLA vaa´alla, on tuo heittokin aika mitätön juttu, silloinhan sen pitää olla aina sama. Ainahan voit ostaa jonkin kalliimman tuhansien egejen vehkeen, jonka voit optimaalisesti taarata aika-ajoin. Mutta miksi ihmeessä tavalliseen kotikäyttöön? Peili kertoo muutenkin enemmän kuin pelkkää puntari.
Kysymyksen esitti nimimerkki "painoluokkaurheilija". Silloin sadalla grammalla on väliä =)
Heips,
tavalliselle laihduttajalle ei tosiaankaan ole väliä vaa'an tarkkuudella, vaikka se näyttäisi esim 2 kg väärää lukemaa, jos aina punnitsee itsensä sillä samalla vaa'alla niin näkeehän siitä mihin suuntaan paino on menossa.
Minulle tuo absoluuttinen paino on tärkeä, kun osallistun urheilulajiin, jossa on eri painoluokat, silloin sadoillakin grammoilla on suuri merkitys. Ei ole järkevää laihduttaa (pudottaa esim hikoilemalla viimeisenä päivänä) liikaa vain sen takia että vaaka on epätarkka ja haluaa varmistaa, että pääsee tietyn painoluokan rajan alle.
ei kai niissä mitään resoluutioita ilmoiteta?
Digitaalivaa'oissa resoluutio taitaa olla
yleisesti se 0,1 kg eli kun lukemat tulee
vaikkapa tyyliin 75,8 tai 201,6 (jos olet
tuhti rekkamies). Sehän ei kerro mitään siitä
näyttääkö vaaka oikein.
Vanhoilla analogiavaaoilla
on tietysti ihan eri juttu. Monet niistä olivat liian kohteliaita useilla kiloilla ja asteikolta
saattoi silmämääräisesti arvioida ehkä 1/4 kilon
tarkkuutta.
Tarkan vaa'an löytäminen taitaa olla vaikeaa, itse testaan vaakani kahdella 24kg kahvakuulalla laittamalla ne yksin, yhdessä ja käsissä pitäen vaa'alle. Harmittavasti oma vaakani on tarkimmillaan 100kg painossa ja huonoimmillaan juuri oman painoni kohdalla, missä heitto on kilon luokkaa ylöspäin. Ja toisinaan vaaka näyttää sen kilon alaspäin ja koska seuraan painoa päivittäin (tutkimus liikunnan ja ravinnon vaikutuksesta), käyrään on tullut outoja epäjatkuvuuskohtia, mikä selittyy pitkälti vaa'an epätarkkuudella ja sotkee tuloksia. Trendi näkyy kuitenkin tälläkin tarkkuudella, mikä riittänee useimmille, mutta sekin edellyttää pidempää seurantaa tai muuten vaaka on täysin turha kapistus. Vaa'at jotka mittaavat rasvaprosentin voi nakata suoraan jorpakkoon, sillä suurin osa niistä laskee prosentit suoraan painosta, eikä todellisuudessa mittaa mitään. Tämäkin tuli testattua kun läski vaihtui lihakseksi niin vaaka näytti kasvavaa rasvaprosenttia painon noustessa vaikka todellisuudessa lihasprosentin olisi pitänyt nousta mitä ei tapahtunut.
Vaikka tää ei nyt uppoo tonne 100 euron luokkaan, niin jos himassasi on wlan/laajakaista niin withings vaaka verkkokaupasta olisi harkinnan arvoinen. Itse olen miettinyt kyseisestä vaakaa nyt vuoden verran ja taidan kohta sen käydä ostamassa. Loppuu itsensä kusetus, tällä laihdutuspolulla.