Kehotyyppi? Mitä treeniä?

http://www.iform.dk/polopoly.jsp?d=1430&a=7096

Tuli mieleen itsestäni että olenko kehotyypiltäni jotenkin erikoinen? En saa lihaksia kasvamaan merkittävästi vaikka kuinka harjoittelisin.. Kolme kertaa viikos treenaan ja harjoitan joka lihaksen erikseen sellaisella kolmijakosella perusohjelmalla.

Mut ei auta. Millaista treeniä tällaisen henkilön pitäisi tehdä jos joku tietää eli mistä se johtuu ettei lihakset kasva? Olenko mä jonkin sortin Hardgainer? Mulle sanottiin että se tarkoittaa henkilöä jolle on erityisen vaikea saada lihaksia kasvamaan.
1440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ensin pitäisi selvittää että teetkö kaiken oikein. esitän kysymyksiä ja sinä vastaat itsellesi rehellisesti.

-kun treenaat niin lisäätkö painoja säännöllisesti ja nousujohteisesti? (jos et niin aloita käytäntö että lisäät pienimmän mahdollisen painon n.1-3 viikon välein liikkeisiin)

-kun lopetat treenin niin otatko palautus juomaa/ruokaa? (jos et niin alappa ottamaan)

-nukutko riittävästi? (suositus on n.7.10h)

-syötkö tarpeeksi? (jos et niin ala syömään!

-juotko vähittäin vettä päivässä vähintään 10 pientä lasillista? (kannattaa)

-venytteletkö treenin jälkeen lihakset? (jos et niin kannattaisi! se auttaa lihaksia kasvamaan! vinkki: tee lyhyitä ja kevyitä venytyksiä treenattavalle lihakselle myös sarjojen välillä)

-saatko tarpeeksi proteiinia ruokavaliostasi? (jos et niin lisää prodea!)

-oletko vaihtanut ohjelmaa vähintään 3kk välein? (jos et niin sinun pitäisi)

-käytätkö harjoittelussa pääsääntöisesti perusliikkeitä: kuten penkkipunnerrus,kyykky,maastaveto,ylätaljavedot, pystypunnerrus..jne? (jos et niin sinun pitäisi)

-teetkö sarjoissa toistot loppuun? (jos et niin ala tekemään! kaikkein sarjojen ei tarvitse olla mitään raivotiukkoja mut yksi sarja liikkeessä pitäis olla sellainn loppuunasti viety)

-treenaatko lihaksia kun ne ovat vielä kipeät? (jos treenaat niin odota mieluummin siihen saakka etteivät enää ole treenaat vasta sitten)

-kuinka monta liikettä teet per lihasryhmä? (sinun pitäisi tehdä n.2-4 liikettä per lihas)

-kuinka monta sarjaa teet per liike? (sinun pitäisi tehdä n.2-4 sarjaa per liike)

-kuinka monta toistoa teet per sarja? (sinun pitäisi tehdä n.6-12 toistoa sarjassa)

-keskitytkö harjoitteluun? (kannattaisi)

-tunnetko lihakset ja lihasryhmät sekä lihaksen funktiot? (sinun pitäisi)

toisille ihmisille kasvaa helpommin lihakset kuin toisille mutta tieto on poweria kun kehitetään lihasta!
aloitappa ensin näistä ja jos tilanne ei korjaannu niin kysele sitten lisää!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mko kirjoitti:

http://www.iform.dk/polopoly.jsp?d=1430&a=7096

Tuli mieleen itsestäni että olenko kehotyypiltäni jotenkin erikoinen? En saa lihaksia kasvamaan merkittävästi vaikka kuinka harjoittelisin.. Kolme kertaa viikos treenaan ja harjoitan joka lihaksen erikseen sellaisella kolmijakosella perusohjelmalla.

Mut ei auta. Millaista treeniä tällaisen henkilön pitäisi tehdä jos joku tietää eli mistä se johtuu ettei lihakset kasva? Olenko mä jonkin sortin Hardgainer? Mulle sanottiin että se tarkoittaa henkilöä jolle on erityisen vaikea saada lihaksia kasvamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu