Perusmeikki??

tyttö87

eli haluaisin tietää kuinkä ihan tavallinen meikki tehdään, siis kouluun tms. itse en tällä hetkellä omistä yhtä ainutta meikkaus välinettä ja olisi kiva opetella.. ihoni on pintakuiva ja leuassa on muutama finni silloin tällöin.. ihohuokkoset on isot.. jos jollain vain on aikaa ja viitseliäisyyttä, niin olisin todella kiitollinen vastauksista.. kotoa tai ystäviltä en saa asiaan apua..

terv. tuleva entinen poikatyttö

10

1417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotakin

      Ensin välineet:
      Kosteusvoide, Meikkivoide, ripsiväri, kulmakynä, kajal kynä, luomiväriä (jos haluat) (poskipuna) sekä siveltimiä, meikkisieniä, ripsentaivuttimet..

      Itse käytän lumenen kosteusvoidetta, tuotteet eivät ole kalliita mutta hyviä ja laadukkaita.
      Meikkivoiteena on Maybelline dreamMatte mousse, kevyt puuterimaisen pinnan jättävä (n.9€)

      Ripsivärin ostoon voit kysyä kaupasta apua.
      Itselläni on monia erivaihtoehtoja.. maybellinestä Christian Dioriin.

      Luomivärin voit valita silmien mukaan ja siihenkin saat kaupasta apua :]

      Tärkein on kuitenkin arkimeikin kevyt lopputulos.
      itse teen meikin näin:
      Kostutan ihon, laitan meikkivoiteen, meikkaan silmät (joskus vain rajaan silmät nestemäisellä luomivärillä) muotoilen kulmat ja sipaisen ripsiväriä hieman sekä poskipunaa poskipäille :]
      Se on helppoa, nopeaa ja mikä parasta, lopputulos on kaunis mutta kevyt :]

      Jos tahdot tietää lisää meikeistä yms.
      mailaa: Passion_ta@netti.fi

    • dddddddd

      - Värillinen päivävoide. Vielä ei tarvitse peittävää meikkivoidetta, ellei sulla ole paljon piilotettavia ongelmia nassussa.

      - Peitepuikko pikku virheisiin

      - Kivipuuteri - ei pakollinen, hyvä lisätä jos kiiltelee joku paikka

      - Huulikiilto

      - Ripsiväri (jos olet vaalea, ruskea on hyvä väri. Musta on todella kova, eikä itseasiassa kauhean monille sovi.)

      - Ruskea puinen rajauskynä - ei pakollinen tämäkään.

      ...Luomiväriä ei kannata ihan ensimmäisiin kokeiluihin ottaa. Sen voi sitten lisätä kun on tottunut kasvoillaan noihin muihin tuotteisiin. Poskipunaa voi olla sipaisu, mutta parempi melkein ilman ettei tule liian "maalattua" vaikutelmaa. Huulipunaa ei missään tapauksessa, kiilto on paljon parempi - jopa poikien mielestä.

      Yves Rocherilla on halpoja tuotteita ja rajauskynät etenkin hyviä sekä hedelmäiset kiillot (netti tai oma liike) sekä Anytimella puuteri ja värill. kosteusvoide (marketit).

      Ripsiväri kannattaa ostaa paremmasta sarjasta, tosin alekorissa on usein noita ruskeita sävyjä ja saa jopa puoleen hintaan!

      • siina

        omasta mielestäni hyvä meikki tavalliseen koulupäivään, rippuen onko ylä- vai ala-asteella, on tällainen:

        - meikkivoide
        - ripsiväri
        - kajalkynä, luomeen
        - huulikiilto

        peitepuikko kuivattaa ihoa, puuteria ei pakosti edes tarvitse. poskipunaa ehkä hiukan ja luomiväriä vasta vähän myöhemmin, kun olet alkanut meikkaamaan. huulipuna saattaa olla vähän voimakasta kouluun, riippuen tietenkin sävystä.


    • 09090

      Olet siis ilmeisesti lukioikäinen eli sen ikäinen voi jo hyvin meikata kunnolla.

      -ripsiväri & silmämeikin poistoaine (pelkkä vesi ei poista ripsiväriä täysin)
      -meikinalusvoide esim. LÓréal Happy Derm n. 10 €
      -meikkivoide, valitaan oman ihon värin mukaan, sinun pitää kokeilla, mikä on hyvä
      -kulmakynä kulmakarvoihin
      -lip liner=huulten rajauskynä
      -huulikiilto tai huulipuna (valitse aluksi vaaleampia sävyjä, tulipunainen ei ole hyvä väri ensikokeiluksi)
      -kajal

      Mahdollisesti tarvitset:
      -meikkisieni meikkivoiteen levitykseen, ellet levitä käsin
      -poskipuna ja poskipunasuti

      Iltameikiksi
      -luomivärejä kahdella yhteensointuvalla värillä saa jo paljon aikaiseksi

      Muista vielä:
      -kynsilakka
      -kynsilakan poistoaine
      -kynsinauhaöljy yms.

      • 09090

        Peitepuikolla peität finnit ja mustat silmäaluset ja puuteri kiinnittää meikkivoiteen ja poistaa kiillon. Kakkupuuteri käy hyvin.


    • tyttö87

      Mutta siis minulta puuttuu täysin ihan perus tieto lähinnä silmämeikin tekemiseen.. siis missä järjestyksessä laitan ripsarin, luomivärin ja kajalin.. ja toiseksi tuo kajalin laittaminen tuntuu todella vaikealta, lähes mahdotonta saada suoraa viivaa ja mistä mihin asti tuon viivan tulee olla.. paljon on vielä opittavaa, mutta kiitos todella paljon kaikille jotka ovat viitsineet vastata.. teidän apu on ollut korvaamaton =)

      • blonde

        noh, helpoin järjestyt on kajal, luomis ja ripsari. Ripsari tulee aina viimeseksi, että tulee paras lopputulos. Kajal ekaksi, että jos epäonnistuu, niin on helpompi vaikka pestä pois. Juhlavampi ja näkyvämpi lopputulos tulee, jos sen laittaa vasta luomiksen jälkeen.
        Muista häivyttää luomiväri kunnolla, myös rajaus, ellet halua terävää katsetta. Silmä on helpointa rajata pitämällä silmää joko kiinni tai ihan auki, ja sitten ulkonurkasta pienin vedoin sisäänpäin. Etenkin musta kajal kannattaa jättää vain johonkin keskiväliin silmää, muuten tahtoo tulla liian näkyvä. Nestemäinen on hankalampi levittää kuin kynä.


      • sirkusrotta

        kuiteski paras lähtee liikkeelle ihan vaikka ripsiväristä ja kokeilla sen opittua kajalia. Luomiväriä sitten bilettää vasta.. Ettei oo ihan härskin näkönen vuosien naturellin jälkeen jos on armoton yrityspakkeli :) Osta ripsiväri joka ei suttaa, esim. lorealilla on kullan värinen putkilo jossa on tosi hyvä harja. Kantsii myös taivuttaa vähän ripsiä, tosin aina ennen ripsaria. Ja jos ei ripset tahdo millään pysyä kaarella niin vedenkestävä ripsari pysyy, se näet kuivuu nopeemmin! (mutta se tarvii oman puhdistusaineensa)
        Ja vaikka oikea järjestys onkin se että ripsiväri viimeisenä, itse laitan kerroksen ennen luomiväriä sillä kahteen karvaani sutattua sitä sujahtaa aina luomeen ja se tietää luomivärin menoa..


    • Perussssss

      Ripsari, joskus luomiväri, puuteri ja poskipuna;) näillä mennään:D

    • lukafan96

      Jos sulla on isot iho-huokoset, ja finnejä tulee jotenkin helposti, ÄLÄ missään ihmeessä hyvä nainen tuki niitä voiteilla!!! pahentaa tilanentta!!! ;w; usko pois..... Kaverin kaverilla akne-iho, se laittaa pakkelista pakkeliin kaiken naamaan, sen otsa on vereslihalla sen takia parhaimmillaan...... ;s Ripsiväri on se kaiken a & o, nestemäinen eyeliner on paras, se ei "rapise" pois pitkänkään päivän aikana (: huulikiilto on myös hyvä, se menee hyvin taskuun, ja sitä voi laittaa aina jos käy vessassa, siinä samalla. jos on todella, todella paha päivä, peitepuikko kannattaa olla. Jos haluat pientä vaihtelua, leiki hiuksillas, koruilla, uusilla vaatteilla jne. :) Ne piristää kummasti.. :3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30893
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4215
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2735
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1901
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      591
      1670
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1596
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1570
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1506
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1250
    Aihe