Sävelkorkeus

nostaisimpa

Millä ohjelmalla voi nostaa tai laskea sävelkorkeutta. Haluasin laulaa vaikkapa Olavi Virran mukana. Audacity minulla on mutta saävekorkeussäädin ei pelaa tai en osaa käyttää?
Gold Wave-ohjelma on myös mutta se on enklantii eli vaikeeta löytää sävelkorkeusnappulaa.

4

1396

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nostaisinpa

      Nyt löyti Audacity-ohjelmasta tuo sävelkorkeuden säädin mutta alkuperäisen laulajan ääni muuttuu kamalasti? Puuromaista ääntä?

    • jee

      Tuo ainakin transponoi kohtuullisesti, ja kaiken lisäksi portaattomasti. Jos siis laulu meinaa mennä alkuperäisen nuotin vierestä, tuolla voi yrittää löytää sävelen jota parhaiten osaa laulaa ;-D

      Terv. jee

      • Joskus tullu laulettua

        "Jos siis laulu meinaa mennä alkuperäisen nuotin vierestä, tuolla voi yrittää löytää sävelen jota parhaiten osaa laulaa ;-D"

        Tuotahan monet tuntuu yrittävän - aivan kuin äänen muunto laitteella olisi jotenkin helpompaa kuin omilla äänihuulilla.

        Mutta milläs ohjelmalla saat laulun äänialaa supistettua jos omalla äänellä jää vajaaksi basso tai diskanttipäästä?


      • Pint.Of.Guinness
        Joskus tullu laulettua kirjoitti:

        "Jos siis laulu meinaa mennä alkuperäisen nuotin vierestä, tuolla voi yrittää löytää sävelen jota parhaiten osaa laulaa ;-D"

        Tuotahan monet tuntuu yrittävän - aivan kuin äänen muunto laitteella olisi jotenkin helpompaa kuin omilla äänihuulilla.

        Mutta milläs ohjelmalla saat laulun äänialaa supistettua jos omalla äänellä jää vajaaksi basso tai diskanttipäästä?

        Tuo on asia mikä saa ammattilaulajatkin repimään hiuksiaan etenkin biiseissä joiden sävelala (matalin ja korkein kohta) on laaja. Vain harvalla laulajalla on joku viiden oktaavin ääni, pystyvät siis oikeasti laulamaan ja saamaan hallittavan äänen bassolaulajan alueesta kauheaan kirkumiseen saakka. Ja se bassopääkin pitää olla hallittavissa, ei siis puhetta vaan oikeaa laulua. Yläpää taas on oltava myös hallittu, ei siis kirkumista vaan vibraattoineen kaikkineen miellyttävää kuultavaa.

        Pitäisi nostamalla tai laskemalla sävel-läjiä (anteeksi, piti olla sävel-lajia) löytää alue mistä olisi helpoin laulaa ko. kappale. Toiset yrittävät löytää matalimman kohdan mukaan, useimmiten kuitenkin korkeimman.

        Ammattilaulajat yrittävät löytää korkeimman kohdan mistä pystyvät helposti vielä laulamaan äänen ollessa huonossakin kunnossa koska keikalla joutuu käymään usein ja kaikki ei aina natsaa kohdalleen.

        The Beatles, yhtye joka muistetaan vain yhdestä kappaleesta, soitteli Saksan Hampurissa joka ilta yli puoli vuotta kokoillan keikkoja. Tästä muodostui heidän soundinsa, John ja Paul oppivat säästeliään äänenkäytön yhdistettynä aika korkealta laulamiseen ja siitä se sitten tuli. Tosin yksi syy korkealta laulamiseen oli myös silloinen äänentoisto, haluttiin että kotivehkeilläkin bassokitara jotenkin kuuluu mutta tästä voisi kirjan vääntää.

        Mielestäni karaokessa ei kannata tavoitella korkeuksia kovin tiukkaan koska kirkumisilmiö saattaa häiritä kuulijoita. Kannattaa katsoa kuten ammattilaulajat; mikä korkeus menee "koska vaan".

        Ja sitten tulee eteen se inhottava juttu, laulu minkä haluaisit laulaa mutta jonka matalimman ja korkeimman nuotin ero on aivan liikaa... voihan sitä laulaa kertosäkeen oktaavia alempaa mutta se ei aina kuullosta oikein....

        Jos hetkellinen mielenhäiriö iskee voi kokeilla esimerkiksi Anniversary Song merkkistä kappaletta, suomeksi kai Häämuistojen valssi, englanninkielinen löytyy Pioneerin American Hits sarjan kutoslevyltä, se on se kaikkein yleisin. Iisi biisi mutta koettelee rajoja. Matalimmankin nuotin pitäisi soida laulettaessa. Ja onhan sitten Phantom of the Operaa ja muita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1935
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      850
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      845
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      728
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      710
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      677
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      671
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      644
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      642
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      635
    Aihe