Mitä

Tekisitte

Tilanne omalla työpaikallani on täysin kaaoottinen juuri tällä hetkellä. Jatkuvia organisaatiouudistuksia ja uudelleenjärjestelyjä jne. Parasta aikaa omaa osastoani ollaan pilkkomassa kahteen osaan ja samalla tietenkin myös työntekijät. Toinen homma on selkeästi toista mielenkiintoisempi ja siihen tietysti kaikki haluaisivat.

Askarruttaa, että eräs kollegoistani on tuon mielenkiintoisemman osaston pomon kanssa sukua. Tämä ei ole ns. yleisessä tiedossa. Mielestäni tässä kohtaa tulee esiin ns. jääviysongelma. Pitäisikö asia ottaa esille yleisesti vai hankinko sillä vain ongelmia itselleni?

3

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalaisjärjen käyttäjä

      Ensinnäkin minä uskon, että jos muutkin työntekijät ajattelisivat näin subjektiivisesti toisen osaston homman olevan paljon mielenkiintoisempaa, niin he olisivat ottaneet asian yhteisesti esille.

      Jos tehtävät toisella osastolla olisivat kertakaikkiaan tavalla tai toisella todistettavasti huonommat, niin pyytäisin lisää palkkaa, mikäli minä en pääsisi "paremmalle" osastolle.

      • Maalaisjärjen käyttäjä

        Kuinkahan nämä asiat järjestetään julkisella sektorilla, joissa ei palkkaukseen juurikaan pääse vaikuttamaan? Toivottavasti niin, että kukaan ei koe toista tehtävää mielenkiintoisemmaksi kuin toista ainakaan kateuden nimissä.

        Äitini on vanhusten palvelutalossa, josta yksi osasto on muutettu dementiaosastoksi. Voisi ajatella, että muut osastot olisivat mielenkiintoisempia. Toivon kuitenkin, että joku aivan vapaaehtoisestikin haluaa työskennellä juuri dementiaosastolla. Kenties työntekijöitä kierrätetään eri osastoilla, ja luultavasti yhteistyötä on joka tapauksessa osastojen välillä.

        Pahimmillaan työ on varmaan erittäin yksinäistä ja raskasta. Toisaalta siitä puuttuu paljon vastuuta, mm. karkaamisten estäminen, koska vanhukset ovat lukkojen takana.


    • riivitty

      Olin joskus vähän samanlaisessa tilanteessa. Tiedän tehneeni huonosti, joten olen nyt jälkiviisas.

      Todennäköistä on, että sukulaisuus vaikuttaa ratkaisevasti. Laki sen kieltää, mutta veri on vettä sakeampaa. Mielipiteeni on, että jos et ole päättävässä asemassa, kannattaa pysyä hiljaa. Mielessäsi voit ajatella miten vaan, mutta älä avaa suutasi. Raakaa on työelämä. Jätä asia sikseen ja unohda se. Voihan olla että ratkaisu on aivan oikeakin eikä aiheuta harmia myöhemmin.

      Voit kertoa tietosi ylemmälle esimiehelle. Sinulla on kuitenkin oma lehmä ojassa, joten tämä saattaa olla huono vaihtoehto. Yleensä viestintuoja ammutaan aamunkoitteessa jos viesti ei ole mieleinen. Voisihan tiedon (jos se on kiistaton) yrittää saada yleiseen jakeluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      60
      3679
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      47
      3679
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2841
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      51
      2569
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1639
    7. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1609
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1317
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1261
    Aihe