Ilmainen kausipaikka ???

"Veronalainen tulo 205
Veronalaista tuloa ovat tietyin poikkeuksin rahana tai rahanarvoisena etuutena saadut tulot. Kaikki tulot ovat veronalaisia, ellei laissa nimenomaisesti säädetä toisin."

Osaako joku kertoa miten luottamustehtävien hoidosta annettua kausipaikkaa pitäisi ilmoittaa verottajalle. Tuon yllä olevan tekstin olen kopioinut verohallituksen sivuilta kun yritin sitä kautta selvittää kausipaikan veroitettavuutta. Riittääkö, että tekee veroehdotukseen muutoksen ja palauttaa sen verottajalle vai jättääkö kokonaan ilmoittamatta.
151593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Sss..Sss...

Äänestä
  • suhtautua tähän. Pitäisi kuitenkin muistaa, että siinä joutuvat sekä yhdistys, että jäsenet kärsimään mikäli käry käy. Verottaja voi kaivella tietoja vuosia taaksepäin ja siinä voi aika monella olla selittämistä.

    Äänestä

  • kaikki luikurit jotka ovat ilmaisilla paikoilla.

    Äänestä

  • yleinen tapa kirjoitti:

    suhtautua tähän. Pitäisi kuitenkin muistaa, että siinä joutuvat sekä yhdistys, että jäsenet kärsimään mikäli käry käy. Verottaja voi kaivella tietoja vuosia taaksepäin ja siinä voi aika monella olla selittämistä.

    voi verottaja mennä ja korkoa korolle 50% korotus jos tulkitsee teon tahalliseksi.

    Äänestä

  • soitto ja ilmianto loppuu toi veronkierto.

    Äänestä

Se on erään verovirkailijan mielestä palkanomaista tuloa. Eräässä taloyhtiössä hoidettiin pihatöitä talkoolla (ruohonleikkuu ym. vastaava) ei kuitenkaan kevät- ja syystalkoita. Saatiin vähäinen tekijäryhmä tosi pieni tunti korvaus vähentää vesilaskusta tai saunamaksusta. Joku oli kateellinen ilmoitti verottajalle. Käytäntö piti lopettaa ja työt antaa kiinteistö yritykseelle. Eli vaara vaanii ja kateelliset. Myös "yleishyödylliset" yhditykset on joutunut verottajan hampaisiin.

Äänestä

Ensi vuonnahan saadaan esitäytetty veroilmoitus postista joskus huhtikuun aikana. Siihen on hyvä tehdä sitten tarpeelliset muutokset.
Neuvoisin ilmoittamaan kausipaikan luontaisetuna (palkkaahan se ei ole). Kausipaikan arvosta jos määrätään noin 30% vero, niin on se edelleen edullinen. Saavat kateelliset tehdä sitten vapaasti ilmiantojaan.
En paljon omakohtaisesti huutelisi etukäteen tälläisistä veroilmoitukseen tehdyistä omaehtoisista täydennyksistä. Kateellisia harmittaa vaan enemmän kun itse voi vihellellä vapautuneesti, kun toiset murisevat "epäoikeudenmukaisista eduista", ja siitä, että niiden saajat pitää polttaa verottajalle.

Äänestä

On toisaalta ikävää kun yhteistä hyvää tehdään ja siitä minimaallinen korvaus annetaan sitä vielä verotetaan. Uskoisin, että on verottaja tarkentanut kantaansa yhdistyksiä kohtaan vääristyneen kilpailun kannalta muihin yrityksiin kohdistuen. Esim. siivous, lomapalvelut, ym. muut. On varmaan että moni yhdistys kiertää lakia koska näin on helppo toimia ja on halpaa.

Äänestä
  • Se tehdään lakien puitteissa. Jos yhdistys tietoisesti lähtee veronkiertoon jokin on pahasti vialla.

    Äänestä

  • Oman edun tavoittelijoita taitaa olla suurin osa jotka ovat ilmaisilla paikoilla.

    Äänestä

  • Toisia yrittäjiä kohtaan väärin jos saavat verottomia etuja.

    Äänestä

  • luikurit verolle se on oikein.....

    Äänestä

Jos nautit tuollaisesta edusta ja jätät sen ilmoittamatta verottajalle voi kausipaikka tulla kalliiksi. Jos teitä on muitakin joilla on sama etu, sinun ei tarvitse huolehtia siitä miten muut ilmoittavat edustaan.

Äänestä
  • Meidän yhdistyksessä lahjoitettiin kausipaikka yhdelle entiselle hallituksenjäsenelle,osa jäsenistä oli sitä vastaan mutta hallitus lahjoitti siitä huolimatta ilmaisenkausipaikan.

    Äänestä

niin selviät ehkä kaikkein pienimmällä lisäverolla,ei tule veronkorotusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaanari kirjoitti:

"Veronalainen tulo 205
Veronalaista tuloa ovat tietyin poikkeuksin rahana tai rahanarvoisena etuutena saadut tulot. Kaikki tulot ovat veronalaisia, ellei laissa nimenomaisesti säädetä toisin."

Osaako joku kertoa miten luottamustehtävien hoidosta annettua kausipaikkaa pitäisi ilmoittaa verottajalle. Tuon yllä olevan tekstin olen kopioinut verohallituksen sivuilta kun yritin sitä kautta selvittää kausipaikan veroitettavuutta. Riittääkö, että tekee veroehdotukseen muutoksen ja palauttaa sen verottajalle vai jättääkö kokonaan ilmoittamatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu