migreenilääke Almogran 12,5 mg

On ollut päänsärkyjä, päänsärkyjä: melusta, auringonpaisteesta, kirkkaista väreistä, teräs-ja metallipintojen kiiltelystä jne. Hirveää tuskaa ja työkykyä alentavaa. Mitä kokemusta on Almogranista? Oli hintava, kun 9 tablettia maksoi 111,24 euroa! Jos tämä lääke nyt tepsii, niin minkälaisen byrokratian kautta tähän lääkkeeseen saa korvattavuuden? Ei tähän nyt riitä selitys: Aika Kallista. Elämä on. Tätä nyt kyselee matalapalkkainen akateeminen.
22871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse olen käyttänyt ko. almogrania migreenikohtausten hoitoon jo useamman vuoden.Voin sanoa että melkeimpä aina lääke on auttanut,ehkä kaksi kertaa olen joutunut ottamaan uuden lääkkeen myöhemmin.Ja lääkehän tietysti pitäöä ottaa taroeeksi ajoissa,eli heti kun säryn tuntemukset/esioireet ilmaantuvat.

Almogranhan on normaalisti Kela-korvattava lääke,tuo mainitsemasi hinta on siis ennen korvauksen vähentämistä,eli et maksa tuota koko hintaa itse.Apteekissa he suoraan vähentävät korvauksen pois hinnasta.Muistaakseni kelan vähennyksen jälkeen tuo 9 kpl:een pakkaus on jotain 60 euron hujakoilla.

Se vaan on niin että nämä täsmälääkkeet maksavat maltaita,itse olen niitä vuosia joutunut käyttämään ja joudun jatkossakin,vaikeasta migreenistä kun kärsin... Erityiskorvattavuutta migreenilääkkeille ei minun tietääkseni helpolla saa,eli se on vaan maksettava jos ei halua särystä kärsiä:)

Äänestä

sairastavana joudun käyttämään almogranIa 2 pvssä 3-4 viikon ajan jotta se päänsärky tokenee. Estolääkityksestä huolimatta tulee migreenikausia. Mulla menee ½ vuodessa 15x9 tabua. Se oN hyvä, että pääset vähemmällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hintansa väärtti, jos toimii kirjoitti:

On ollut päänsärkyjä, päänsärkyjä: melusta, auringonpaisteesta, kirkkaista väreistä, teräs-ja metallipintojen kiiltelystä jne. Hirveää tuskaa ja työkykyä alentavaa. Mitä kokemusta on Almogranista? Oli hintava, kun 9 tablettia maksoi 111,24 euroa! Jos tämä lääke nyt tepsii, niin minkälaisen byrokratian kautta tähän lääkkeeseen saa korvattavuuden? Ei tähän nyt riitä selitys: Aika Kallista. Elämä on. Tätä nyt kyselee matalapalkkainen akateeminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu