ZZ-Top rumpali

Mare...

Siinä hieno kannujen takoja. Katselin Crossroads Guitar Festival 2004 DVD:tä ja täytyy sanoa, että taaton soittamista on ilo kuunnella.

Mitenkähän niille ZZ-Topin 80-luvun alun parille isolle hittilevylle (ne jotka kokolailla poikkeaa musiikillisesti Topin rock/blues jutuista) rakennettiin rumpusoundi? Joissain biiseissä kuulostaa kuin kone takoisi virvelin ja jalkabasson, mutta tomit ja pellit kuulostavat aidoilta. Onko kikkailtu miksauksella vai onko joissain biiseissä käytetty rumpukonetta aitojen tukena/taustalla?

Hienoltahan sekin kuulostaa, mikä tahansa tyyli, kun se on tehty taidolla ja taiteellisella silmällä. Ja laittaahan se tyttöjen perät kiivaasti vatkaamaan kun rumpu takoo tiukkaa biittiä kuin metronomi.

Mutta ilman kikkailuja tms. kyllä se ZZ-Topin rumpali kuulostaa hiton hyvältä livenä.

7

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Masiina

      Minusta ZZ-Topin rummut on aina kuullostanut aika konemaisilta. Suurin syy siihen lienee 80-luku. Silloin kun alkoi rumpukoneet ja -modulit yleistyä, niin siihen aikaan se oli olevinaan niin hienoa että saundeja tehtiin niillä aika paljon..

      Kyllähän miitä nykyisinkin käytetään todella paljon ainakin hevi-musiikissa, tosin ainoastaan tukemaan rumpujen luonnollista soundia, eikä rakenneta koko äänimaailmaa sen varaan.. :)

    • B. Ludwig

      aikoihin väittivät haastatteluissa, että Frank on vaan niin tarkka rumpali, että rumpukonemaisilla saundeilla hänen soittonsa kuulostaa ihan koneelta.

      • Neil Peart

        nii vuonna 2002 kävin kuuntelee ZZ TOP:n live kunnon ja mä olen sitä mieltä että Frank soitti muutaman kerran väärin,must se ei ollut kovin "tarkka" kaveri johtu sitten mistä tahansa


      • ska...
        Neil Peart kirjoitti:

        nii vuonna 2002 kävin kuuntelee ZZ TOP:n live kunnon ja mä olen sitä mieltä että Frank soitti muutaman kerran väärin,must se ei ollut kovin "tarkka" kaveri johtu sitten mistä tahansa

        Musiikkia harrastamattomalle kuuntelijalle on ihan sama jos tulee virhe taikka kaksi, kyllä se tyyli ratkaisee.
        ZZ-Topin rumalilla o mustakin mukava tyyli soittaa, se kuulostaa hyvälle.
        Jimi Hendrixin rumpalilla John 'Mitch' Mitchellilläkin on hieno tyyli soittaa ja sitä o mukava kuunnella vaikka onkin ZZ-Topin äijän kanssa ei tyylisiä.
        Molempien tapa nakuttaa sopii hiton hyvin esitettävään musiikkiin.

        Jotkut rumpalit ei jää mieleen ja joissain bändeissä on "tunnistettava" rumpali jonka nakutuksessa on jotai, onko hän teknisesti erinomaisen hyvä ja virheetön, ei väliä, se on se tyyli oma soundi jolla varsinkin rock-ryhmät ratsastaa ja mainettaan kasvattaa.


      • Real Fan Man
        ska... kirjoitti:

        Musiikkia harrastamattomalle kuuntelijalle on ihan sama jos tulee virhe taikka kaksi, kyllä se tyyli ratkaisee.
        ZZ-Topin rumalilla o mustakin mukava tyyli soittaa, se kuulostaa hyvälle.
        Jimi Hendrixin rumpalilla John 'Mitch' Mitchellilläkin on hieno tyyli soittaa ja sitä o mukava kuunnella vaikka onkin ZZ-Topin äijän kanssa ei tyylisiä.
        Molempien tapa nakuttaa sopii hiton hyvin esitettävään musiikkiin.

        Jotkut rumpalit ei jää mieleen ja joissain bändeissä on "tunnistettava" rumpali jonka nakutuksessa on jotai, onko hän teknisesti erinomaisen hyvä ja virheetön, ei väliä, se on se tyyli oma soundi jolla varsinkin rock-ryhmät ratsastaa ja mainettaan kasvattaa.

        Kovin monella ei ole edes tietoa siitä että zz top on tehnyt levyjä vuodesta 1969 lähtien. Minusta parasta toppia on juuri 70-luvun levyt. Rankkaa ja osin humoristista boogieta! :) Niissä levyissä koko bändin soittotaidot tulee esille parhaiten. Viimeinen vanhan tyylin levy oli Tejas(tosin osin jo löytyy syntikkasaundia).
        Sen jälkeen komppipuoli muuttui pitkälle syntikkapohjaiseksi. Rummuissa käytettiin sähkörumpuja ja sekvenssereitä paljon. Bassoja tehtiin osin sekvensserillä. Dusty Hill soitti tuohon aikaan paljon keyboardeja basso kaulassa. Beard takoi sähkö/akustista rumpusettiä ja sekvensserillä soitettiin ainakin haitsut ja percussiot.
        Aivan uusimmissa zz topeissa on taas palattu ns. juurille ja rumpuosasto on täysin "manuaalista", tosin melko moderneilla ja metallisilla saundeilla. Mutta on hyvä että bändi elää ja muuttuu. Loistava bändi!


    • noniin,.,

      Afterburnerin saundit on sämplätty niin että vanhaan buickiin on laiteltu mikkejä sisään ja sen jälkeen koko auto on vedetty lekalla paskaksi.

      Siitä tulee konemainen saundi. Rumpalinahan ZZ topin kannunpaiskoja kukalieneekin ei ole kaksinen, mutta saundaa siinä bändissä juuri siltä kuin pitääkin, ja saundaakin hyvältä.

      Neil Peart lienee aikamme kovin kilistelijä.

      • Anonyymi

        Aikaa menny jokos olet itte kettanu "kilistellä" vai teetkö sen vain laseilla heh?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2417
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      58
      1402
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1323
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      929
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      818
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      606
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe