Miten se kaikki

oikein tehtiin

"Ennen tajuttiin
yhteishengen voima

Noin kokonaisuutena työläiset, työväenluokka, hankki itselleen Elvi Hyvärisen työuran aikana vähän paremmat palkat kuin 75 penniä tunnilta, nykyiset vuosilomat ja lomarahat, äitiyslomat ja käytännössä koko nyt tunnetun sosiaaliturvan ja nykyiset työehdot. Miten se tehtiin?...
...Työehtosopimuksiin saatiin aina jotain lisää terveydenhoitoon ja koulutukseen. Kaikki meni eteenpäin, joka ikisellä ihmisellä Suomessa. Eikä ollut valtavia tuloeroja eikä johtajia kannustettu hoitamaan työtään miljoonien markkojen lisätuloilla."

http://hirvasnoro.blogspot.com/2005/10/meidt-on-petetty-sanoo-elvi-hyvrinen.html

3

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • prkl

      tuo; >>Kaikki meni eteenpäin, joka ikisellä ihmisellä Suomessa.>> kuvaa hyvin silloista ajan henkeä ja tunnetta koko kansassa. Jotain muuttui ja nyt on aivan toisin, pelko persiissä ja tolkuton työttömyys, ihmiset toisiaan vastaan, kyräilyä työpaikolla, monia hyviä asioita ajetaan alas, sosiaaliturvan puolella ajettu alas jo -90 luvulta, terveydenhuolto valmistaudutaan yksityistämään ja lopulta myymään amerikkalaisille...jolloin siitä vasta kallista tuleekin eikä ole kaikken saatavissa.

      • !!!!

      • Pitää muistaa, että Suomessa talous kasvoi sodan jälkeen melkein kaksinumeroista tahtia. Kun talous kasvoi, tienestit kasvoi. Kun tienestit kasvoi, oli varaa suurempaan kulutukseen. Mistään voodoosta ei ollut kysymys.

        Kun maa sai itsensä jälleenrakennettua ja alkoi tulla teknologian rajat vastaan - eli otettiin kehittyneet maat kiinni - niin talouskasvu hidastui. Kuitenkin hyvinvointiyhteiskunnan rakennusprojektit (valtion lupaamat peruspalvelut) jatkoivat entistä tahtia. Lopulta kaikkiin palveluihin ei vaan ollut enää varaa ja jouduttiin ottamaan muutama askel takaisinpäin.

        Ei tätä koko systeemiä tarvi purkaa, mutta jonkin verran. Päätetään vaikka 3 tärkeintä ja luovutaan muusta. Toteutuneet säästöt veronkevennyksiin, niin johan saa talous hyppystartin vähän ajan (1-3V) päästä.

        Seuraavaksi massan pitää vain tajuta, että kun ei ole markkaa ei voida enää tehdä keskitettyä tulopolitiikkaa (TUPO:t). Markkaa voitiin ennen aina tarvittaessa devalvoida jotta kauppatase pysyi reilassa. Devalvointi tarkoitti liikojen palkankorotusten mitätöintiä dollareissa ja jeneissä mitattuna.

        Nyt kun meilllä on euro, meidän pitää siirtyä markkinapalkkoihin. Tämä turvaa työllisyyden ja tuotannon Suomessa. Työ kun on samanlainen hyödyke markkinoilla kuin mikä tahansa muu asia. Jos se on hinnoiteltu liian kalliiksi, niin sitä ei kukaan osta (luo työpaikkaa).

        Markkinapalkka ei ole niin pelottava kuin jotkut ovat propagoineet. Toteutuvat hintajoustot ovat varmasti aivan siedettäviä. Seurauksena aikanaan syntyvä täystyöllisyys pysäyttää palkkojen laskun. Täystyöllisyyden lukuiset positiiviset vaikutukset käynnistävät talouskasvun jonka veroista saa taloushistoriankirjoista etsiä.

        Kyllä se me-henkikin taas löytyy kun ihmisillä on työtä ja tulevaisuden uskoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5060
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1229
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1169
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1113
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1007
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      875
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe