Olisiko jollain tietoa, kun hallinto-oikeus on tehnyt päätöksen ja kumoaa UVI:n päätöksen, ja lähettää sen uudestaan UVI:in, niin kauanko UVI:lta menee aikaa, kun tulee uusi päätös????
Tahtoo tietää
hallinto-oikeus
6540
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hallinto-oikeus on periaatteessa Uvia korkeampi instanssi, joten kun he kumoavat Uvin päätöksen, tekee Uvi käytännössä myöntävän päätöksen saman tien.
Kiitos paljon, mutta voiko ne keksiä uusia juttuja? Kai niillä sitten pitää olla totuuden kanssa tekemistä. OK, odotan luottavaisin mielin.
yli 3kk uvin uuden päätöksen saamiseen. Lisäksi meni 2kk kunnes poliisilaitos sai asian meille asti toimitettua.
Voimia odotteluun
3 kuukautta, ja uvi ei sitten pistänyt hanttiin? Miten voi mennä vielä oikeuden päätöksen jälkeen noin kauan aikaa. Olen kuullut 2-4 viikkoa, mutta kait tässä on taas kyse siitä, mistä maasta puoliso on kotoisin. Vai mikä oli teidän syy, miksi noin kauan? Kiitos oikein paljon, onnea myös teidän elämäänne.
Uvihan voi pitkittää luvan antamista niin kauan kuin haluaa ja vaikka 95% saavat hallinto-oikeuden jälkeen myönteisen on myös se 5% jotka saavat uudelleen kielteisen joten se lupa ei ole todellakaan itsestäänselvyys.
Samoin olen tuttava piirissä huomannut että aikaa voi todella mennä 3kk.tta ja pitempäänkin joten voimia odotteluun.
Niin, olen kyllä tietoinen, jotkut saavat todella nopeasti, ja jotkut odottelevat todella kauan. Mistä tämä johtuu, uvin korruptiosta, koska uskon että sitä on vieläkin, vaikka vajaa vuosi yksi nainenhan jäi uvissa kiinni korruptiosta. Olen kyllä ajatellut tekevän ilmoituksen oikeusasiamiehelle, koska meitä on kohdeltu kuitenkin väärin. Pakko se on joskus loppua valtion leikkiminen, koska uvin laki ei ole mitään tekemistä EU-lain kanssa. He kun voivat kiusata ihmisiä miten haluavat.
Kiitos, kyllä odottelemme ja jaksamme tämän kaiken.