Sovittiin jobbarin kanssa treffit epämääräiselle teollisuusalueelle, mihin tämä kohta kurvasi romuläjänsä kanssa.
Lähin koeajamaan "autoa" ja pysähdyin vähän matkan päähän tutkimaan pommia, jota äijä yritti kaupitella "ruosteettomana ja juuri huollettuna helmenä".
Vajaassa 5 minuutissa löysin siitä mm. seuraavat viat: toinen ajovaloumpio halki, moottorissa jakopäässä öljyvuoto, venttiilinkoppa vuosi,toisella puolella vetonivelen ulompi suojakumi rikki, helmakotelot umpiruosteessa, oven alareunat sisäpuolelta umpiruosteessa, takaiskunvaimentajat vuotivat molemmilta puolilta, jne, jne..¨
Kun tulin koeajolta, niin jobbari kysyi että "aletaanko tekemään papeita?", niin sanoi että "vähä on turhan paljon laiteltavaa tossa", ja jobbari alkoi huutaa että "mitäs helvetin laittamista tässä muka on ?"
Kun aloin esitelmöidä löytämiäni vikoja niin jobbari alkoi huutaa että "haista jätkä vittu" ja hyppäsi romuläjäänsä ja lähti kumit sauhuten menemään xD .
Jobbari hermostui
11
5323
Vastaukset
- kaveri olet
Olit siis ostamassa peltoautoa ja senkin pitäisi olla kuin uusi!!!!!!!!! 100e:lla kun ei saa hyvää autoa...
- riku
monesti näitä ei tarvise edes ajaa, vaan autosta näkee heti päälle ettei kannata vaivautua, pitempään tutkisteluun. tai viimeistään vilkaisu papereihin vie innon.
Tosin jos kyseessä on tonnin "helmi" niin jonkin verran laitettavaa on aina tiedossa, ja osa tosta listasta pitäs pompapata jo katsastuksessa.- nauraja......
Hintaa oli pikkasen reilu 5k€, että melko kallis vielä peltoautoksi.
- II-koppanen Golf
nauraja...... kirjoitti:
Hintaa oli pikkasen reilu 5k€, että melko kallis vielä peltoautoksi.
Ennen oli suht romun auton hinta noin 10 000mk nykyään on eurot nostanut sen hinnan 5 000 euroon.
Suomen markkinoilta ei löydy 5000 euron autoa joka olisi hyvä. Ne ovat kaikki myyty tai niitä ei ikinä myydä. - ???
II-koppanen Golf kirjoitti:
Ennen oli suht romun auton hinta noin 10 000mk nykyään on eurot nostanut sen hinnan 5 000 euroon.
Suomen markkinoilta ei löydy 5000 euron autoa joka olisi hyvä. Ne ovat kaikki myyty tai niitä ei ikinä myydä.Meikäläinen löytää montakin suht hyvää tuolla rahalla.
- aslan ----
??? kirjoitti:
Meikäläinen löytää montakin suht hyvää tuolla rahalla.
1000€:llä voi hyvinkin löytää mukavia helmiä joilla ajaa useita kymmeniä tuhansia kilometrejä normaalilla ylläpidolla ja huollolla. Alle 500€:lläkin saa juuri katsastettuja autoja.
- olet valehtelija!
pommin varmasti. Miten sinä vajaan viiden minuutin päästä, koeajolla totesit vetarin kumin sököksi ja takaiskarit vuoatvaksi ? hahahahahah.... taisit pysähtyä bussipysäkille ja ryömiä auton alle, siellä epämääräisellä teollisuusalueella !!! hahahahahhaha... MEE VETÄÄN JOTAIN SMUGUA HANURIIN !!! se on sulle sopivampaa puuhaa kuin keksiä satuja täällä.
- jobbarilta
Ostin taas jobbarilta taannoin auton, koeajolla huomasin, ettei ykkönen mene kovin helposti päälle, myyjä totesi kytkimen vetelevän viimeisiään, ja lupasi pudottaa jo valmiiksi edullisesta hinnasta remontin kulut, joten kaupat tehtiin, kaverini epäili että laatikko on viallinen, joten soitin jobbarille, osallistuuko hän mahdolliseen remonttiin, lupasi maksaa laatikko remontista puolet, mutta kehoitti ensin vaihtamaan kytkimen. kykin vaihdettiin ja laatikko toimii kuin uusi, sain jobbarilta erittäin hyvän auton, joka oli hinnaltaan hyvin edullinen verrattuna yleiseen hintatasoon. aikaisemmissakaan autokaupoissa en ole joutunut pettymään, vaikka yleensä ostan ns. jobbareilta, pitää vaan luottaa itseensä kun autoa tutkii. yleensähän jobbarit kunnostaa autossa ilmenevät viat, jotta sille löytyisi helpommin ostaja.
Savolaisilta ja manneilta ei kannata ostaa mitään, koska ne ei itse osaa katsoa mitä ostavat. Hankkimani auto on ford mondeo 1.8 1998, ja maksoi kytkin remontteineen 3585 euroa. aj. 205000 km; Ei paha farmariksi!- Vuosien kokemus
mutta se on oikeesti niin että länsisuomalaiset ja mannet on karseita kusettajia.
- jobbarien
autoista on pommeja!
- ostajista
Ei ymmärrä autoista, eikä hinta/laatu suhteesta mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331910- 69834
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28787Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?258717Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64698Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132669- 10653
- 26633
- 77633
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200626