Olen jättänyt kaiken makean pois, eikä luopuminen perunasta,pastasta ja riisistäkään ole hankalaa - olen jo oikeastaan tehnyt sen. Leipä on kuitenkin yksi suuri intohimoni - miten selviän ilman sitä?! Mitä te vähähiilihydraattista ruokavaliota noudattavat syötte välipaloina ja ruuan yhteydessä? Itse olen kasvissyöjä, eli en syö lihaa. Pelkällä maitorahkalla ja kananmunalla ei kauaa elossa pysy..
Millä korvaatte leivän?!
oula
272968
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Miksi pitää luopua perunasta, pastasta tai leivästä?
koska peruna, pasta ja leipä eivät kuulu vhh dieettiin.
Nyt taidat puhua Antti Heikkilä -dieetistä etkä vhh:sta?
turku.
Luuletko tosiaan että joku uskoo kirjoituksesi minun kirjoittamaksi?
Mikä pelle.
söisi????????????
ei ehkä kuulu dieetin alkuvaiheessa mut totisesti muuten kuuluu, hillitysti tieteysti.
koska niitä en vhh dieetillä tarvitse, eikä leipää tarvitse korvata millään. Syön kolme ateriaa päivässä ja se riittää. Ruoan yhteydessä syön vain sitä ruokaa mitä lautasella on. On vaikea neuvoa miten pysyisit elossa jos et syö lihaa. Miksi muuten kysyt vhh palstalta jos olet kasvissyöjä? Kasvissyöjille on oma palstansa, eiköhän he osaa neuvoa paremmin.
Kirilin mahtava viisaus: On vaikea neuvoa miten pysyisit elossa jos et syö lihaa.
..turkulainen opettaa netissä muita ihmisiä.
Eikö vhh:ta voi noudattaa ilman lihaa? Olen saanut ihan erilaisen kuvan muualta. Mutta leivästä: en korvaa sitä millään, en ole koskaan korvannut. Syön leipää silloin tälloin ateriana ja syön kaksi ateriaa päivässä. Joskus toinen niistä sisältää leipää. Jos sitä tekee mieli niin lienee parasta siirtyä mahdollisimman hyvään vaihtoehtoon eli täysjyvärukiiseen. Ja pysyä kohtuudessa.
järkevää sanottavaa niin kerro se keskustelun aloittajalle ja anna neuvoja kun hän kirjoitti "pelkällä maitorahkalla ja kananmunalla ei kauaa elossa pysy"
Mutta sullahan ei olekaan pääasia osallistua keskusteluun aiheesta minkä aloittaja antaa vaan puuttua minun kirjoituksiini. No sen ymmärtää, jos ei ole mitään tietoa mistään niin ei voi kertoakaan mitään kenellekään.
Sama asia jostain sattui silmään, mutten muista..
Oliko karppaussivuilla (?)
Täytyi kuitenkin muistaakseni hyväksyä ruokavalioon kananmunat ja kala, ellei lihaa.
Jos nuokin jättää pois, ei oikein enää onnistu.
Lisätkää jotka tiedätte enemmän:)
Juu en tiedä, itse en ole karppaussivuilla käynyt, mutta jossakin muistan vhh:ta markkinoinun dieettinä, joka sopii kaikille. Ja kun en itse ole vegetaristi niin en osaa sanoa. Tosin olin joskus eikä silloinkaan hiilaritasot mitään päätähuimaavia olleet, mutta minulla koko energiankulutus on aina ollut vähän niin, että joudun tekemään työtä, että muistan ja jaksan syödä tarpeellisen määrän kaloreita. Perusruokana syön aivan liian kaloriköyhää sapuskaa ja joskus on pakko kompensoida että jaksaa liikkua eikä laihdu liikaa. Olen viime aikoina ihan huvikseni laskeskellut hiilarimääriäni ja eilen se oli alle 30%, tänään olen syönyt pelkkää leipää ja lohisoppaa joten ollaan vähän isommilla tasoilla.
Se on se yksi kirjoittelija, minkä tiedätkin. Ei kannata välittää.... hän on yksinäinen.
kerroit. Olet iiiiiihana.
alkuperäisen kysyjän kysymyksiin?
jos kerta on kasvissyöjä.
Mutta provohan tuokin taisi jälleen olla.
Jotain tuollaista on kyllä jossain ollut.., oli miten oli:)
Itseäni ei koske (eikä sikäli kiinnosta), kun kaikki ruoka onneksi ensinnäkin sopii, ei ole allergioita mitään eikä eettsisiä/uskonnollisia tms syitä sen kummempia olla syömättä mitään.
Mutta jokin maininta lihattomasta karppauksesta on sattunut silmään, - ei siis "punaista" lihaa ainakaan..
Pitääpä ilmoitella jos sattuu silmään ja satun muistamaan.
Ja ortopedit, erikoisesti Antti Heikkilä valehtelee joka asiassa koko ajan.
Antti Heikkilä on ihan pätevä lääkäri ja varmasti tietää ravitsemuksestakin enemmän kuin tavalliset tallaajat, eräät kirjoittajat vain vääristelevät hänen sanomiaan.
mikä minun nimimerkkini olikaan?
Auttakaa joku, mun 85% hiilaritasot ei riitä!
Pidä hiilareita 85 tasolla!
pitäisi syödä leipää? Mikset syö vihanneksia?
Mikä estää syömästä välipalalla ruisleipää?
Mistä saat tarpeeksi proteiinia?
provosta.
Viesti on olevinaan hyvin asiallinen, mutta silti ei pystytä vastaamaan edes yksinkertaisiin kysymyksiin!
Kyse on siis alkuperäisestä viestistä ja kirjoittajasta, joka ei pystynyt edelliseen viestiin vastaamaan. (pakko selventää, koska esim. skäribo ei olisi tätä muuten ymmärtänyt)
Jos väität että olen jättänyt vastaamatta johonkin minulle esitettyyn kysymykseen, on sinun kerrottava mikä ja missä se kysymys on. Tähän et ole vielä pystynyt, haluat vain haasta riita.
käyppäs lukemassa tätä ketjua
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000654&posting=22000000012387377