ONKO?Q?

oikein kopioda kirjastosta löainattu levy omaan käyttöön?
3192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei tietenkää ole. Yhtä laitonta ja väärin se on kuin netistä imuroiminenkin.

Äänestä
  • Kirjastosta lainatun CD/DVD levyn kopiointi omaan käyttöön ei ole laitonta.Ei edes tulevan tekijänoikeuslain mukaan.Paitsi siinä tapauksessa,että ko.levy on kopiosuojattu.

    Äänestä

  • Biblu kirjoitti:

    Kirjastosta lainatun CD/DVD levyn kopiointi omaan käyttöön ei ole laitonta.Ei edes tulevan tekijänoikeuslain mukaan.Paitsi siinä tapauksessa,että ko.levy on kopiosuojattu.

    kiitos vastauksesta ei muutakuin kirjastoon sitten se on moro!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lotr bome kirjoitti:

oikein kopioda kirjastosta löainattu levy omaan käyttöön?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu