Tuossa tosi monta vuotta sitten kuulin radiosta pätkän laulusta joka alkoi näin:Sua Jeesus katsomaan saanko tulla,luo seimen Daavidin kaupunkiinn.On kasvot lapsosen...jne.Se jäi soimaan mieleeni juuri tämän todella nuorelta kuulostavan laulajan ansiosta.En ole suurista ponnisteluista huolimatta löytänyt sitä levytettynä.Onko kellään mitään tietoa,jos on niin kerrotko,olisin valtavan kiitollinen.
kaunista lapsen laulua?
eräs äiti
51540
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tunnustan, minä sen lauloin. Rujon olemukseni vuoksi radio on oivallinen paikka harrastaa karaokea. Olen oikeasti vanha, mutta kastraation jälkeinen äänen kirkastuminen on saanut minut kuulostamaan lapselta. Tulen kernaasti luoksesi laulamaan, jos tahdot.
Annetaan olla,kutsun kotiini vain täysjärkisiä.Sekoile ihan yksinäsi.
miä seolin, mutta en tule alle kahden tonnin...
Erkki Saksmann, Äetsä.
Kyseessä on ilmeisesti Sirkka Valkola-Laineen sävellys, joka tunnetaan nimillä Sua Jeesus katsomaan ja Lapsen joulurukous. Löytyy useammaltakin levyltä mm
YSTÄVÄ sä lapsien, julk. Oulunsalo : Sympaali, 1997 TUOTETUNNUS Sympaali SYM-CD-997 (useita esittäjiä, myös lapsisolisteja)
ja
Koskinen Marja-Leena - Luumi Kari Suomen lähetyseura klcd 50 ( cd ) Kauneimmat joululaulut.
Netistä eri kirjastojen tietokannoista löytyy lisää, ja tietysti Googlella. Tuota ensimmäistä (jonka vaistoni sanoisi oikeaksi) on ainakin Fugan nettisivujen mukaan saatavana.
Se on todella koskettava laulu. Toivottavasti löydät.
Kiitos paljon,käynpä etsimään noilla tiedoilla.