tästäkin aiheesta löytyy varmaan jtn. tutkimusdataa tai jopa muutama väitöskirjan poikanen mutta udellaanpa silti et kummalla puolella sänkyä ihmisillä on yleensä tapana nukkua (eli jalkopäästä katottuna onko mies yleensä vasemmalla ja nainen oikealla puolella sänkyä)?? Tuli vaan mieleen kun on ollu pikkasta unettomuutta havaittavissa viimeaikoina ja esim. viimeyönä kukaan tajuissaan oleva ihminen ei tasan tarkkaan ois pystyny nukkuun samassa sängyssä meikäläisen kanssa,oli se sen verran levotonta kyljen kääntelyä ja tyynyjen pöyhimistä koko yö.Siinä sit aloin vaan miettiin et melkein kaikki tutut pariskunnat tuntuu nukkuvan silleen et mies on oikealla ja nainen vasemmalla puolella ja ne muutamat yöt mitä on tullu itellä nukuttua naisen kanssa niin jotenki sitä on itekkin aina automaattisesti eksyny sinne vasemmalle puolelle,onko tohon kenties jokin tieteellinen selitys tms.??
Nukkumisgallup
40
4140
Vastaukset
- ......
Meilläkin juuri noin, eli minä vasemmalla mies oikealla. Meillä se kyllä johtuu sängyn sijainnista: minä en osaa nukkua kuin seinän puolella, joka nyt sattuu olemaan vasemmalla. Edellisessä kämpässä nukuin oikealla kun silloin se laita oli seinää vasten.
- mää
sillon kun mulla oli tyttöystävä niin hän halusi nukkua seinän puolella, minä siis vasemmalla hän oikealla. nyt kun mietin siskoani niin heilläkin on niin että mies vasemmalla nainen oikealla. :)
- ole =)
tuotakaan asiaa tullu miettineeksi. Mutta todellakin meillä nukutaan minä vasemmalla ja mies oikealla. Melkein paikasta riippumatta.
- mato
Huvittavaa kyllä, me ollaa poikaystäväni kans nukuttu alusta asti nii, että hän vasemmalla ja minä oikealla. Paitsi ekalla kerralla ku nukuttii yhen hengen sängyllä (oli muuten vähän outo nukkuu ku tottunu että on tilaa..:D).
Mun isä ja äiti nukkuu kans sillai, isä vasemmalla ja äiti oikealla. Mummu ja pappakin nukkui niin (tietääkseni). - Meloni81
meillähän taidettiin kans nukkua sillee et mä olin vasemmalla ja mies oikeella,paikasta riippumatta... :)
muistaakseni oon joskus lukenut jostain et siihen on joku hyvä selityskin olemas,mut en nyt tähän hätään satu muistaan mikä... ;) hö.. :) - Meloni81
..."tuntuu nukkuvan silleen et mies on oikealla ja nainen vasemmalla puolella ja ne muutamat yöt mitä on tullu itellä nukuttua naisen kanssa niin jotenki sitä on itekkin aina automaattisesti eksyny sinne vasemmalle puolelle"... :)
pisti vain silmään et tais tulla sulle pieni sekaannus... ;)- yrmio
simple mind ei hanskannu tilannetta jonka voi ajatella monesta eri kulmasta :(
- mato
kun menee naimisiin. Eikös sillon aina oo mies vasemmalla ja nainen oikealla (alttarilta päin katsottuna)? Ainakin mennessä...
- mutta...
Niin, mutta mies on kuitenkin naisen oikealla puolella; nainen miehen "sydämen" puolella.
- tutkittu juttu
Tätä asiaa lienee tosiaan tutkittu (en tiedä miten), mutta olen lukenut, että yleensä parisuhteen dominoivampi osapuoli nukkuu lähempänä ovea. Eli jos nainen kokee parisuhteessa miehen suojelevaksi ja voimakkaaksi, hän antaa miehen nukkua lähempänä ovea (josta voi tulla vaarallisia tunkeiljoita nukkumarauhaa häiritsemään) ja vetäytyy itse turvaan seinän viereen.
Sinänsä en usko, että vasemmalla tai oikealla puolella on merkitystä. Nukkumapaikka määräytyy sen mukaan, miten vuode sijoittuu oveen nähden. Meidän makkarissa ovi on sängyn oikealla puolella ja nukun itse siis oikealla.
Asiasta toiseen: Yleensä kävelyllä ollessa mies kävelee oikealla puolella ja pitää vasemmalla kädellään kiinni naisen oikeasta kädestä (mikäli siis kävellään käsikkäin). Se on luontevaa, koska silloinkin mies voi suojella naistaan..."asekäsi" jää vapaaksi. Alitajuisia juttuja, jotka kumpuavat jostain syvältä historian hämäristä.- yrmio
mä taas eksyn tai hakeudun alitajuntaiseti kävellessä just vasemmalle puolelle.Siitähän lähdetään et käsikädessä kävely on 15v tai nuorempien hommaa mut jos oikein yritän pinnistää ja muistella niin mun muistaakseni tunsin oloni jotenkin luonnottomaksi ja menetin suunnilleen kävelykykyni jos joku piti vasemmasta kädestä kiinni.Eiks se ollu intissäkin just vasuri joka heilu hervottomana väärässä tahdissa kun marssittiin :) Sit kun siihen otettiin vielä rynkky sekoittamaan pasmat lopullisesti niin tuntu ettei osa porukasta pysy enää tolpillaan :)
- hanhenmarssi
yrmio kirjoitti:
mä taas eksyn tai hakeudun alitajuntaiseti kävellessä just vasemmalle puolelle.Siitähän lähdetään et käsikädessä kävely on 15v tai nuorempien hommaa mut jos oikein yritän pinnistää ja muistella niin mun muistaakseni tunsin oloni jotenkin luonnottomaksi ja menetin suunnilleen kävelykykyni jos joku piti vasemmasta kädestä kiinni.Eiks se ollu intissäkin just vasuri joka heilu hervottomana väärässä tahdissa kun marssittiin :) Sit kun siihen otettiin vielä rynkky sekoittamaan pasmat lopullisesti niin tuntu ettei osa porukasta pysy enää tolpillaan :)
En muista, kuinka käteni intissä heilui, mutta ei naisen kanssa käyskentely ole mitään paraatimarssia. Ja tykkään kävellä käsi kädessä, vaikka olenkin jo 35-vuotias. Ja nimenomaan oikealla puolella; naisen kuuluu kävellä miehen sydämen puolella. Tämä lukee Käytöksen Kultaisessa Kirjassakin. Vaan mitäpä ohjeista, tärkeintä että tunnet olosi luontevaksi. Itse tunnen oloni luonnolliseksi naiseni oikealla puolella: sängyssä, kävelyllä ja vihkialttarilla.
- Asiasta huvittunut
Tutkimusten mukaan mies nukkuu paremmin, jos on lähempänä luolan sisäänkäyntiaukkoa (eli ovea) kuin nainen. Tällöin miehen on helpompi suojella naista mahdollisia tunkeilijoita vastaan. Tästä on ainakin Gray kirjoittanut teoksessaan Miehet ovat Marsista, naiset Venuksesta.
Sen sijaan tuosta kävelystä en tiedä, etiketin mukaan mies kävelee aina kadun puolella, nainen rakennusten puolella. Itse tosin hakeudun yleensä tietoisesti seuralaiseni oikealle puolelle, koska vasemman korvani kuulo on parempi kuin oikean. - N24
Olipa hauska viesti! Olen nimittäin itse jo aikaa sitten huomannut että paikasta riippumatta asetan itseni aina sille puolelle, joka on lähinnä ovea. Olen miettinytkin että tarkoittaakohan tuo jotain :)
- Paula
No meillä nainen nukkuu oikealla ja mies vasemmalla puolella. meillä on muutenkin roolit sekaisin ;-)Välillä tuntuu että minä olen se mies meidän suhteessa...
- Paula
Niinpä, nukun myös ovea lähinnä...
- Paula
Siis pitikin katsoa jalkopäästä päin, siis nainen vasemmalla ja mies oikealla meillä.
- Meloni81
Paula kirjoitti:
Niinpä, nukun myös ovea lähinnä...
nukkui myös aina oven puolella.. :)hehheh,mitä tästä opimme.. :)
- Sekaisin
Mistä päästä katsottuna siis tähän ketjuun vastanneet puhuvat? Kun ensin yrmio sanoo että "jalkopäästä katottuna onko mies yleensä vasemmalla ja nainen oikealla puolella sänkyä" mutta sitten kohta sanoo "et mies on oikealla ja nainen vasemmalla puolella" eli nuo kaksi lausetta kai kumoavat toisensa?
No joka tapauksessa meillä on aina (siis jos ajatellaan että joku seisoo sängyn jalkopäässä ja katsoo sänkyyn) niin että mies on vasemmalla ja minä oikealla. Nyt kun ajattelen niin automaattisesti otamme saman järjestyksen vaikka missä nukkuisimme (hotellissa, mökillä..).
Sitten kun kävelemme kadulla minä olen aina oikealla puolella ja mies vasemmalla, niin että voin vasemmalla kädelläni pitää kiinni hänen oikeasta kädestään.- yrmio
siis jos makoilee selällään sängyssä niin kumman käden puolella on mitäkin...
- Aurinko
Alunperin me nukuttiin sillai et minä (nainen) oikeella,jalkopäästä katsottuna,ja mies vasemmalla.Mut sitten jossain vaiheessa ukko halus välttämättä vaihtaa puolta,ja nyt hän nukkuu oikeella.Ite oon tosi levoton nukkuja,ollu ainakin viime vuosina...nyt aloinkin epäileen että mitä jos se puolenvaihto on vaikuttanu asiaan...?Ja sai vallata oikeen puolen senkin takia kun muksuja synty ja minä nukun pinnasängyn vieressä,tottakai.Ja sitä pinnistä ei saa ku vasemmalle puolelle =( Taidan ottaa asian puheeks tänään,että minäki saan taas nukuttua!
- ...
meillä nukutaan aina miten päin vaan sattuu huvittamaan. Ennemminkin määräävä tekijä on se, että jos toinen patja sattuu olemaan kovempi, niin mies haluaa nukkua siinä, ettei selkä mene kipeeks. Jos patjat on samanlaisia niin se on ihan sama kummalla puolella nukkuu. Ja sitä paitsi vaihtelu virkistää - tai tässä tapauksessa auttaa nukkumaan paremmin. =)
- Nukutaan
Meillä on niin pieni makuuhuone ja vaimo halusi lisää tilaa niin menin ja ostin kerros-sängyn.Muija nukkuu ylhäällä kun mulla on korkeen paikan kammo.Seksiä harrastamme ala sängyssä jos muija jaksaa tulla alas.
- Manfred
Kaikissa elokuvissa ja TV-sarjoissa pariskunnat nukkuvat jalkopäästä katsottuna mies vasemmalla, nainen oikealla.
Näin myös meillä, ovi on suoraan jalkopäässä, kumpikaan ei ole oven puolella. - vastaus tässäpä tässä
Jalkopäästä katsottuna minä (nainen) nukun oikealla puolella. Selitys on hyvin yksinkertainen. Makuuhuone on pirun ahdas, ja sanoin miehelle, että jos hän välttämättä haluaa ängetä sen mummonvinniltä kaivetun kirjahyllyn makuuhuoneeseen, niin nukkukoon itse sillä puolella jossa sängyn vieressä on tilaa 20 cm. =)
- .................
miehen luona mä nukun vasemmalla puolella, mun luona oikealla. Miehen luona siks vasemmalla kai, ku ekan kerran ku olin siellä yötä, ni mies nukkui oikeella puolella tottumuksestaan. Sitten sitä alkaa mennä aina saman kaavan mukaan. Meillä on keittiön pöydän ääressäkin "omat" paikat :) Mut nukkumisesta... mun on pakko nukkua sillä puolella kummalla yöpöytä on, koska luen usein sängyssä ja kirja lamppu on yöpöydällä. Aikaisemmassa suhteessa mä nukuin aina oikealla puolella, jos vaihdettiin sängyn paikkaa, ni yöpöytä sit kans oikeelle puolelle :)
- Olga Synd
Olen huomannut tämän mielenkiintoisen asian myös omassa suhteessani. Ei ole väliä nukummeko pienessä vai isossa sängyssä, minä nukun aina jalkopäästä katsottuna vasemmalla ja mies oikealla. Myös kävellessä otan kiinni yleensä hänen vasemmasta kädestään... Aika hassua, kuinka sitä rutinoituu samoihin kaavoihin, eikä oikein osaa olla, jos joutuu väärälle puolelle :D
- Neena
me yövytään aika parjon eri paikoissa, hotelleissa, jomman kumman luona...järjestys vaihtelee. Jopa samassa paikassa saatetaan vaihtaa sängyn puoliskoa.
- tyty
Meillä nukkumisjärjestys vaihtelee sen mukaan, kumpi puoli sängystä on lähempänä seinää koska haluan ihan tietoisesti nukkua seinän puolella ja pitää miestä turvana siinä oven ja minun välissä :) Eli puoli vaihtelee sen mukaan ollaanko minun vai poikaystävän luona nukkumassa... Tästä kai voisi päätellä että olen kuitenkin suhteen dominoivampi puoli koska minä aina päätän missä nukun ja miehelle jää jämät, heh!
- morsian.
Minä vasemmalla, näin se vaan menee :)
- naikkonen#
Näin myös meillä
- naikkonen#
minä oikealla, mies vasemmalla alusta asti..
- NimiMerkki
Olen mies. Itse olen huomannut, että olen luonnostaan päätynyt nukkumaan aina jalkopäästä katsottuna vasemmalle puolelle sänkyä (selällä maaten katsottuna oikealle puolelle siis). En tiedä miksi.
Olen kuitenkin todennut että tämä järjestys on pitkän päälle läheisyyden ja seksin kannalta kätevämpi, sillä kääntyessäni kyljelleni kumppaniani kohti jää oikea käteni päällimmäisenä vapaaksi seikkailemaan milloin missäkin. :)
Olen siis oikeakätinen. Ehkä sitten vasenkätiset miehet nukkuvat luonnostaan tiedostamattaan sängyn toisella puolella. :) - halipuli
meillä nukutaan(yleensä) niin että olen vasemmalla.
Tyttöystävä on sitten kainalossa oikealla puolella.
Mennään nukkumaan samaan aikaan, toinen siihen kainaloon. On iso yhteinen peitto jonka alla on lämmin. Joskus ei saa nukahdettua kun toinen on lähellä eikä löydä hyvää asentoa - on pakko kääntää selkä..mutta kas kummaa, aamulla herätessä ollaan taas iho ihossa kiinni..ihanaa!! - nukutaan
Suhteen alussa (siis vuoteen jalkopäästä katsoen) mies oikealla ja minä vasemmalla. Ja silloin nukuttiin sylikkäin.
Sänky siirtyi seinän viereen, samoin minä, joten nykyään nukkuu mies vasemmalla ja minä oikealla (ja oven vieressä ;)). Eikä nykyään tietoakaan sylikkäin nukkumisesta, molemmat haluaa omaa tilaa ja jos nukkumaan mennessä kainaloon käperryn, täytyy siitä ennen nukahtamista päästä pois.
Näin se maailma muuttuu, eskoseni.- yrmio
en mäkään pysty / osaa nukkua jos joku nukkuun aivan iholla tai kainalossa,mulla puutuu alta 5 minsan joku paikka tai tulee pakonomainen tarve kääntää kylkeä.Sitäpaitsi mä saan unenpäästä muutenkin kiinni niin saatanan huonosti ettei siiten tarvita todellakaan ketään häiritseen.Nukkuminen nukkumisena ja vierihoito vierihoitona kiitos:)
- Bedside
nukkuu aina lähinnä ovea (pitänee päästä pakoon??) ja tällähetkellä siis vasemmalla puolella, ed asunnossa nukkui oikealla..
- flammableheart
Meillä myös nukutaan nin että minä vasemmalla ja mies oikealla, mutta se johtuu lähinnä siitä, että minä ehdottomasti haluan nukkua seinän vieressä. Joku vanha tapa.
Että se ehkä on jonkinlainen selitys...:) - GirlyGirl
Jalkopäästä siis katsottuna mies nukkuu vasemmalla puolella ja minä oikealla. Näin asetumme yleensä myös yökylässä ja ulkomailla ja missä lie. Minulle on oikeastaan ihan sama kummin päin nukutaan, kunhan oman kullan kainaloon pääsee tuhisemaan =)
- Onnellinen
Jalko pääsätä katsottuna
Miellä mies oikealla
nainen vasemmalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331935Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28850- 69845
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259728Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64710- 10677
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132671- 26644
- 77642
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200635