Taitaa olla jo jauhettu aihe, mutta mitäs mieltä... Aika "tykitystä", jos näin voi sanoa, ilman jeesustelua, vaikka sanat viittaavatkin sinne osastolle. Yllätys oli löytää hard/prog rock bändejä, metal/speed/thrash osastoa ja jopa death/doom metal bändejä.
Itellä kuva, että lauletaan piirissä nuotion äärellä jeesusjuttuja vrt. AOR / Lite AOR musaan ja Stryperiin, vaikka siltäkin löytyy ihan kuunneltavia biisejä.
Kristillinen rock/metalli
10
2044
Vastaukset
- Syneus(m)
useaankin ns. "hihhulibändiin" kaivaessani uusia yhtyeitä netistä. Minun on ainakin todettava, että uskonnolliselle pohjalle rakennettu metallikama on fiilispuolella ja sen takia myös soitannollisesti aika tasapaksua ja mitään sanomatonta. Se on katsos niin, että hihhulibändit ei uskalla mennä sinne mistä ne kunnon fiilikset tulee, ilmeisesti Saatana on mielenkiintoisempi vaikuttaja kuin se hihhulien Jumala=)
Pari ok hihhulibändiä tuli vastaan, joita en nyt satu muistamaan.- perkele32252
Joka uskoo saatanaan allekirjoittaa myös jumalan.
Parempi olla ateisti ja kuunnella ei hihhulien musiikkia.
- paavo
Kato sellanen bändi ku... unioa, brasiliasta.
- paranoimia
gravewormiin sit kannattas varmaan tutustua
- Heehaa
Kristillinen metalli ei ole metallia. Se on jotain sietämätöntä paskaa jolla houkutellaan jeesuksen puolelle. Pysykää kaukana tästä musiikista. Satan`s metal!!!
- t.z.
Kristilliseltä puolelta hyviä bändejä on ainakin
Slechtvalk
Sympathy
Drottnar
Immortal Souls
Mordecai
Pantokrator
Renascent
Venia
Natan
Eluveitie
Sorrowstorm
Royal Anguish
Crimson Moonlight - Jesus<3SantaClaus
Ja sitten vielä
Alghazanth
God Dethroned
Verminous
Hate
Thyrane
Blasphemy
Usipian
Mustan Kuun Lapset
Hihhulit kyykkyyn NYT! - BlackRat
En mie ainaskaan koskis pitkällä tikullakaan semmoseen paskaan vaikka ois kuin hyvää mättöä. jeesus musiikki on jeesus musiikkia vaikka oiski metallia.
- aivan sama
Aivan sama mitä ne laulaa kunhan musiikki on hyvää.
Raamatusta toi saatanakin on otettu.
- Anonyymi
Joo onhan näitä ja sit joitakin uusia myös:
https://www.youtube.com/watch?v=s279HkONJdY
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741