PITÄKÄÄ PUOLENNE

VERTAISTUKI

Älkää antako periksi työkkärin mammoille kyselkää perustelkaa ja vaatikaa. Tarpeeksi kun teette saatte palvelua. Vaatikaa asiallista palvelua tiukasti muutoin teidät jyrätään. Tiukka tiukkaa vastaan niin alkaa taahtua. Mikäli voimia on niin kaikki onnistuu. Luovuttaa ei kannata missäään nimessä. Olen esimerkki siitä pidin puoleni ja sain mitä halusin. Perustelkaa ottakaa selvää oikeuksistanne ja kaikista koukeroista ja ja koukuista. Ole sinnikäs ja varmaotteinen siten saat haluamasi. Ne ovat asiakaspalvelioita ja työnhakijaa varten heidän on myös autettava jos ei niin tehkää valistus ylemmäksi se auttaa. Toibon että tästä on apua sinulle työnhakija.

8

754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viisas neuvo

      kun työvoimatoimistossa kehtaat olla nöyristelemättä ja hoidat asiasi asiallisesti, niin se on jo "lain mukainen"-peruste evätä kaikki työvoimatoimiston kautta haettava työllistymistä auttava tuki.

      Työvoimatoimistossa ei yksinkertaisesti vaadita yhtään mitään... vaatimalla tai omien oikeuksien puolustamisella saa työvoimatoimistosta vain vaikeuksia.

      • osittain

        Totta on, että oikeuksiansa puolustamalla saattaa joutua jonkun kiusaajabyrokraatin silmätikuksi - ja sitten tuleekin vaikeuksia vaikeuksien perään.

        Kiusaajabyrokraatin huono itsetunto ei kertakaikkiaan kestä sellaista, että asiakas on jotenkin häntä ylempänä, käytökseltään, koulutukseltaan, tiedoiltaan tai millään tavoin.

        Siksi sellaisen kiusaajabyrokraatin kohdatessaan on parasta luoda katseensa alas, ottaa muutenkin nöyrä kysymysmerkin muotoinen asento, vaikuttaa kaikin puolin masentuneelta ja nujerretulta. Kovaan ääneen ei pidä puhua mitään, vaan mutista, piipittää tai vaikertaa.

        Kaikki virkailijat eivät kuitenkaan ole näitä henkilökohtaisia ongelmiaan asiakkaille kostavia ongelmatapauksia. Mistäpä sen tietää, sattuuko virkailija olemaan kiusaajatyyppiä vai asiallista tyyppiä?

        Virkailijaa täytyykin tarkkailla ja vaivihkaa testata, miten tämä reagoi mihinkin. Tietysti samalla täytyy tarkoin varoa sanomasta mitään raskauttavaa, mitään sellaista, mitä voidaan ja varmasti tullaan käyttämään todisteena sinua vastaan.

        Asialliset virkailijat kunnioittavat sellaisia asiakkaita, jotka eivät suostu nöyristelemään vaan joiden kanssa voi asioida tasavertaisesti.


    • työtön...

      Kun työtön ja työvoimavirkailija alkavat vääntää kättään, niin työvoimavirkailija voittaa aina.

      Työvoimavirkailijan oman näkemyksen mukaan hän on oikeassa ja asiasta päätöksiä tekevät huomioivat vain "ammattilaisen näkökulman". On aivan uskomatonta, että työvoimavirkailija voisi käyttäytyä huonosti tai epäammattimaisesti. Kaikista muista ammattiryhmistä löytyy yksittäisiä kusipäitä, mutta työvoimavirkailijoista ei yksittäisiä kusipäitä löydy.... vaan kaikki on samanlaisia.

      • pekkapp

        Johtuu virkailijan ammattitaudista. Asuntotoimistossa saa tunteen että on hakemassa virkailijan omaa asuntoa. Sama koskee työkkäriä. Virkailijan ykkössääntö 1.odotuta asiakasta 2.juoksuta tiskiltä toiselle 3.ole tyly 4.jos perkele vielä tiskille tulee niin hauku se eiköhän se siitä lähde.


      • onneksi

        Onneks työttömät on täydellisiä.


      • pekkapp
        onneksi kirjoitti:

        Onneks työttömät on täydellisiä.

        Ei kysymys täydellisyydestä, vaan vallasta.


      • örveöööö
        pekkapp kirjoitti:

        Johtuu virkailijan ammattitaudista. Asuntotoimistossa saa tunteen että on hakemassa virkailijan omaa asuntoa. Sama koskee työkkäriä. Virkailijan ykkössääntö 1.odotuta asiakasta 2.juoksuta tiskiltä toiselle 3.ole tyly 4.jos perkele vielä tiskille tulee niin hauku se eiköhän se siitä lähde.

        Ei kananta pelätä ne ovat työnhakijaa varten ihan vinkkinä valittakaa ylemmäs esm eduskuntaan alkaa tapahtumaan tai oman alueenne kansanedustajalle ne panee ruotuun. Se on uskallettava ja seiskää sanojenne takana . Ne saa voiton jos ette vie asiaa lopppun asti. Minä olen siitä sataprossan varma kun puolustaa omaa asiaa niin läpi menee. Periksi ei saa antaa ne voittaa silloin ja asia hoito tyssääntyy kantsii vaan reilusti ja tiukasti pitää puoliaan. Mieti toki mten sen teet


      • Valittelu
        örveöööö kirjoitti:

        Ei kananta pelätä ne ovat työnhakijaa varten ihan vinkkinä valittakaa ylemmäs esm eduskuntaan alkaa tapahtumaan tai oman alueenne kansanedustajalle ne panee ruotuun. Se on uskallettava ja seiskää sanojenne takana . Ne saa voiton jos ette vie asiaa lopppun asti. Minä olen siitä sataprossan varma kun puolustaa omaa asiaa niin läpi menee. Periksi ei saa antaa ne voittaa silloin ja asia hoito tyssääntyy kantsii vaan reilusti ja tiukasti pitää puoliaan. Mieti toki mten sen teet

        Eipä valittelua paljon auta. Virkamies on lähtökohtaisesti oikeassa valitustilanteessa, vaikka valittajana ei olisikaan työtön. Kun valittajana on työtön, hän kuuluu automaattisesti rupusakkiin ja on siis epäluotettava. Näin toimii suomalainen systeemi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe