täytän kohta 20 ja poikaystäväni täytti juuri vasta 18, mutta hänellä on aivan tajuton vauvakuume ollut viimeisen kuukauden ja ylikin..
aina on vauvoista tykänny jne...mutta nyt se on erilaista.
Puhuu koko ajan vauvan hankkimisesta ja että ollaan valmiita se hankkimaan ja että todellakin on miettinyt asian niiin totaalisesti ja valmis asiaan ja tosissaan..
siskollani on kaksi lasta ja poikaystäväni jumaloi heitä ihan kuin omiaan jne..
hän on saanut tartutettua sen osittain minullekkin...en siis ole varma haluanko sen nyt mutta olen alkanut kuvittelemaan elämää vauvan kanssa jne.
olemme molemmat töissä vakituisesti jne..mutta jos sen vauvan hankkii niin miten jatkokoulutukset jne...kyllähän sitä voi mennä opiskelemaan kun vauva vaikka tarhaiässä mutta miten raha tilanteet jos koulun penkille menee niin eihän siinä töissä kauheasti käydä!
tiedän että ollaan hänen kanssaan ikuisesti vaikka kuulostaaki kliseiseltä mutta tunnen sen erilaille kun muiden kanssa kun on tuntunut että tämän kanssa ollaan koko loppu elämä....kuljetaan niin samalla tiellä että' välillä mietin että hän on liian hyvä ollakseen totta ja tuollaisia poikia/ miehiä ei ole kuin naisten parhaimmissa unelmissa...
neuvokaa ja kommentoikaa "nimimerkkiset: kokeneet saman" ja tilanne ollut joskus tälläinen, olisin erittäin kiitollinen koska olen aika hämilläni etten tiedä mitä tekisi...
auttakaa
7
1634
Vastaukset
- mut
Mulla on ollu välillä ihan kauhee koirakuume, tai autokuume, et on pakko saada just tuollanen auto, yms. Onneks puoliso on aina pidätellyt. Mä sanoisin, et kantsii miettiä kunnolla, oot aika nuori... Kyllä sitä vielä ehtii, sit kun on varma. Sä tietysti tunnet itsesi parhaiten, et onko sulla tapana katua päätöksiäsi? Mut jos poikakaveri on impulsiivisempi, niin on hyvä vähän jarrutella, et pysyy järki kädessä. Meille on nyt tulossa vauva, eikä se ollu minkään vauvakuumeen tulos, ja se tuntuu hyvältä ja oikealta, vaikka pelottaakin sikana.
- Talvikki
Raha ei ainakaan vauvan tekkoon luulis olevan teillä este,jos vakituiset työt kerta on kummallakin.
Jos siltä tuntuu ja tietää mitä on edessä niin miks ei...?Mut minun mielestä jos epäilyttää niin ainahan voi vähän vielä odottaa...Eihän se ikinä pahaks ole.Vauvaa ku ei voi palauttaa.
Minun mielestä kakskymmppinen ei ole liian nuori äidiksi.Mut seki taas on ihan ihmisestä kiinni,toiset on,toiset ei.
Isosisko alko oottamaan ensimmäistä lastaan 18vuotiaana,kahen vuojen päästä tuli toinen ja hyvin pärjäs...
Itellä ikää kohta 18 ja miehellä 21.
Kihloihin menostakin on puhuttu vakavasti.
Meillä sitä vauvakuumetta on kummallakin.
Ollu jo kauemman aikaa.
Tiedän kyllä että lapsi ei ole lelu,jonka voi hylätä välissä kun ei jaksa.
Paljon vastuuta se vaatii.
Mies sanoo että heti ku töihin pääsen niin alkaa vauvan teko.
Seurustelumme alussa kävi "läheltä piti-tilanne"
ja mies oli heti innoissaan.
Jännitti enemmän kuin minä.
Aluks pelotti ja itketti.
Mutta sitten ku sitä alko ajatukseen tottumaan,se tuntu jo ihan mukavalta.
Sitten ku ne menkat alkoki,niin iso pettymys.
Sen jälkeen on sillon tällön tullut omituinen pettymyksen tunne ku ne menkat on alkanu.
Vaikka mitenkä se olisi edes mahdollista ollut,pillereitä kun syön...
Taas tuli omia juttuja löpistyä.Mitähän tämäki autto sinun tilannetta? X) - äidiksi ehkä- 76
Kuukauden ja ylikin vauvakuume?? Just. Meillä on ollut vauvakuume yli neljä vuotta emmekä vielä ole antaneet sille periksi. Meilläkin suunnitellaan vielä jatkokoulutusta ja isomman asunnon ostoa ja koemme itsemme nuoriksi vanhemmiksi. Ja ollaan kolmekymppisiä
- mies vaan....
moi suosittelen että noin tärkeää päätöstä harkittaisiin tosi tosi tarkkaan,ei mikään hetken huuma vaan loppuelämän vastuu.sitten ikä kannattaa miettiä oletteko todella valmiita,paljon elettävää ja nähtävää vielä ja ikävä tosiasia lapsi rajoittaa näitä asioita aika lailla kovasti.ei selvinnyt miten kauan olette olleet yhdessä tai asutteko yhdessä.mitä jos otatte niitä siskon lapsia hoitoon pariksi päivaäksi ja katotte miten se yhteistyö sujuu vai sujuuko.ei kannata kiirehtiä jälkeenpäin on paha katua.itse sain lapsen kun olin 19. en lastani kadu ja häntä hirveästi rakastan ,mutta jos nyt voisin uudestaan valita en lasta oisi vielä tehnyt.ja ikuisesti on pitkä ja raskas aika olla yhdessä kun arki ja rahahuolet painaa päälle,lupaan ei helppoa eikä satua.
- T_____
Meillä on neljä lasta syntynyt ihan fiilispohjalta. Voisi sanoa että lähes hetken mielijohteesta on ehkäisyt jätetty pois. Silti olemme tienneet tarkkaan mitä ollaan tehty. Elämää ei voi kovinkaan merkittävästi suunnitella kuitenkaan. Minusta ei ole mielekästä kovin tarkasti suunnitella milloin lapsia saa tulla koska ei niitä välttämättä sitten tule silloin kun niitä tilaa. Ja elämä on muutenkin täynnä käänteitä ja yllätyksiä. Kokonaan valmiita ei olla koskaan.
Olin 19 kun tapasin vaimoni ja 23 kun tulin isäksi joten olimme kyllä teitä vanhempia.
Omalta osaltani toivon jatkossa osaavani käyttää enemmän järkeä ja vähemmän tunteita koska viidennen lapsen hankkimisessa ei ole kyllä mitään järkeä vaikka mieli tekisi.- oikea hetki
Tuossa olen samaa mieltä, elämää ei voi etukäteen liikoja suunnitella. Eikä vauvan hankkimiseen sillä tavalla tule koskaan sitä oikeaa hetkeä.
On paljon sellaisiakin vanhempia, jotka lapsen halutessaan eivät sitten onnistukaan vuosienkaan yrityksen jälkeen saamaan yhtäkään. Luulen, että tämä johtuu paljolti liiasta suunnittelusta. Vauvan teko kun pitäisi kuitenkin olla luonnollista. Siis juuri 'fiilispohjalta'. Tästä kertoo sekin, että kun tällaiset hedelmättömäksi tuomitut parit luopuvat viimein toivosta ja lakkaavat yrittämästä, he huomaavatkin ykskaks (tai ainakin toinen huomaa) olevansa raskaana!
Elämän arvaamattomuus on myös seikka, jota ei ehkä nuorempana tule ajatelleeksi. Ja se on ihan luonnollistakin, en itsekään ajatellut. Olen kuitenkin tullut huomaamaan, että mikään tässä elämässä ei ole varmaa. Parasta siis elää juuri nyt. Ja parhaalta se maistuu lapsen kanssa.
Usko pois. - äidiksikö
oikea hetki kirjoitti:
Tuossa olen samaa mieltä, elämää ei voi etukäteen liikoja suunnitella. Eikä vauvan hankkimiseen sillä tavalla tule koskaan sitä oikeaa hetkeä.
On paljon sellaisiakin vanhempia, jotka lapsen halutessaan eivät sitten onnistukaan vuosienkaan yrityksen jälkeen saamaan yhtäkään. Luulen, että tämä johtuu paljolti liiasta suunnittelusta. Vauvan teko kun pitäisi kuitenkin olla luonnollista. Siis juuri 'fiilispohjalta'. Tästä kertoo sekin, että kun tällaiset hedelmättömäksi tuomitut parit luopuvat viimein toivosta ja lakkaavat yrittämästä, he huomaavatkin ykskaks (tai ainakin toinen huomaa) olevansa raskaana!
Elämän arvaamattomuus on myös seikka, jota ei ehkä nuorempana tule ajatelleeksi. Ja se on ihan luonnollistakin, en itsekään ajatellut. Olen kuitenkin tullut huomaamaan, että mikään tässä elämässä ei ole varmaa. Parasta siis elää juuri nyt. Ja parhaalta se maistuu lapsen kanssa.
Usko pois.Mutta onhan adoptiokin keksitty, miksi jokaisen pitäisi synnyttää omista sukusoluista lapsi? Me emme vielä ole valmiita lapsen tuloon, silä kesken on vuosia vievä hermoja raastava ulkomaille muutto projekti ja sitä edeltävät toimet kuten uuden ammatin pikaopiskelu. Olen hiukan vaille 35- vuotias kun elämä on seuraavan kerran uomissaan, eli vuoden päästä, ja olemme suunnitelleet ehkä yrittää oman vauvan saamista. Sitäkin enemmän olemme suunnitelleet ihan vain vauvan saamista, en mitenkään koe että sen pitäisi olla meidän soluistamme rakentunut. Adopiton ikäraja on 4x, joten ei voi kukaan sanoa että lapsia ei tulisikaan. Äiti- lapsi/ isä- lapsi- suhdetta tärkeämpi on parisuhde, lapsethan ovat vain lainassa ja heidän muutettuaan jää jäljelle se siippa. Mielestäni häneen ja hänen kanssaan elämiseen on syytä panostaa täysillä jo kauan ennen lapsia.Toisaalta, nyt kun ajattelen, voihan kohtalo sanella että kaikille ei lasta kuulu tullakaan? Miksi se on niin elämää tärkeämpi asia, se synnyttäminen, en ymmärrä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915876
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804762Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262770Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252036Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191486Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125940- 48744