En ole viime aikoina lukenut tätä palstaa, jostakin kumman syystä. Itsenäisyyspäivästä: Meidän tulisi muistaa, että hyvinvointimme ja nykyisenlainen elämäntyylimme ei ole itsestään selvyys. Joku ajattelija on joskus sanonut: "Hyvinvointiin kuuluu hyvä omatunto". Voisimme itseltämme kysyä, onko meillä nyt itsenäisyyspäivänä hyvä omatunto.
Itsenäisyyspäivän jälkitunnelmia
19494
3
251
Vastaukset
- tunne siitä
...että nyt vietettiin "viimeistä itsenäisyyspäivää" (hämmästyttävä tunne),toi itselleni omantunnon pistoksen. Syytä en osaa määritellä, vai olisiko ollut se että ensimmäistä kertaa moneen moneen vuoteen en nähnyt yhden yhtäkään sotaveteraanilehden myyjää?
- Mä itte
Itsenäisyyspäivä tai ei se ei eroa muista päivistä nykyisin. Jos juhlivat niin siitä vaan en osallistuis vaikka olisi mahdollisuuskin. Ne jotka puolusti ei ole enää siinä kunnossa ainakaan kaikki,että juhlis, osa elää sitä sotaa vieläkin. Puheet sen mukaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6952763Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311376Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131314Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2501245- 1131235
- 1051075
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?112973Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k105949Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50779- 64761