Loukkaa

Yllätin poikaystäväni katsomasta pornoa. Meillä sujuu tosi hyvin, mutta sängyssä en saa häneltä sitä mitä haluan, on puhuttu. Silti ei tunnu vain sujuvan. Pornossa hän on katsellut kaikkia niitä juttuja, joita emme yhdessä tee. Pelkään kauheasti, miten suhteemme käy, olen ihan rikki jo nyt. Rakastan häntä aivan älyttömästi ja meillä menee kaikki muuten tosi hyvin.
Mietin koko ajan, tekeekö hänen mieli muita. Tehdä niitä juttuja muiden kanssa, joita ei minun kanssani tee.
Muilla samoja kokemuksia?
4753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voisiko kyse olla siitä, että miehesi pelkää ettei osaa? Pornossa kun kaikki näyttää sujuvan ongelmitta, ja miehet kyllä osaavat temppunsa. Mitä jos miehelläsi on suorituspaineita? Ja kun sinä olet "vaatinut" tai pyytänyt sellaisia aioita, joita hän ei ole tehnyt, niin hänelle on tullut paha mieli. Epäonnistumisen pelko on suuri...

Ei tämä juttu nyt välttämättä tarkoita sitä, että sinussa olisi jotakin vähemmän haluttavaa tms. Miesten on joskus hyvin vaikea näitä asioita käsitellä. (ja toki naistenkin) Seksistä kun puhutaan, niin varovaisuus on hyvästä. Ihminen pelkää ja loukkaantuu liian helposti. Aivan kuten sinä nyt.

Äänestä
  • On tuollainen vaihtoehto mielessäni käynytkin, mutta ristiriita on siinä, että en vaadi mieheltäni liikaa. Hän kyllä yrittää tuottaa minulle mahdollisimman hyvän olon ja olen antanut hänelle kaiken sen mistä hänkin nauttii. En vain saa sängyssä vastaan häneltä sitä mitä haluan. Kuitenkin hän katsoo muiden puuhia hänen mielestään vastenmielisissä puuhissa. Siis pakollakin tulee mieleen ajatus: enkö miellytä häntä tarpeeksi? Kiihotumme toistemme seurassa helposti... Enkä voi koko ajan olla hänen kanssaan lähekkäin. On hän aiemminkin minua katsellut pornoa, luulen että kyseessä on riippuvuus, josta hän ei itsekään pidä.
    Keskeneräisiä me ihmiset olemme, voisimme silti miettiä mikä meitä tyydyttää IHAN OIKEASTI.
    Jos hän on katsellut tätä pornoa, oikeastaan hienoa parisuhdeseksiä osittain, niin miksi hän katsoo sitä ikään kuin "likaisena" netistä eikä tuo meidän seksielämään samantapaisia värinöitä kuin siellä on? Tähän asti olin ollut tyytyväinen seksiimme, mutta nyt pornon tullessa kuvioihin en siitä enää niin tiedä?!

    Äänestä

  • vera kirjoitti:

    On tuollainen vaihtoehto mielessäni käynytkin, mutta ristiriita on siinä, että en vaadi mieheltäni liikaa. Hän kyllä yrittää tuottaa minulle mahdollisimman hyvän olon ja olen antanut hänelle kaiken sen mistä hänkin nauttii. En vain saa sängyssä vastaan häneltä sitä mitä haluan. Kuitenkin hän katsoo muiden puuhia hänen mielestään vastenmielisissä puuhissa. Siis pakollakin tulee mieleen ajatus: enkö miellytä häntä tarpeeksi? Kiihotumme toistemme seurassa helposti... Enkä voi koko ajan olla hänen kanssaan lähekkäin. On hän aiemminkin minua katsellut pornoa, luulen että kyseessä on riippuvuus, josta hän ei itsekään pidä.
    Keskeneräisiä me ihmiset olemme, voisimme silti miettiä mikä meitä tyydyttää IHAN OIKEASTI.
    Jos hän on katsellut tätä pornoa, oikeastaan hienoa parisuhdeseksiä osittain, niin miksi hän katsoo sitä ikään kuin "likaisena" netistä eikä tuo meidän seksielämään samantapaisia värinöitä kuin siellä on? Tähän asti olin ollut tyytyväinen seksiimme, mutta nyt pornon tullessa kuvioihin en siitä enää niin tiedä?!

    Vaikeahan se on sinun ja miehesi mielen sisään mennä. Mutta tiedäthän sen, että on täysin normaalia ja tervettä, että ihmisellä on fantasioita, joita ei kuitenkaan koskaan halua toteuttaa?? Annan rajun esimerkin. Naiset, todellakin monet, haaveilevat ja uneksivat tulavansa väkisin otetuiksi, siis raiskatuiksi. Mutta kuka todella oikeassa elämässä haluaa tämän toteutuvan? Eipä juuri kukaan.

    Vaikka miehesi siis katsookin pornossa joitakin asioita, mitä ei halua kuitenkaan kanssasi tehdä, niin se ei ole paha asia.

    Mutta jos miehesi nyt vallan sitä pornoa kyttää, niin riippuuvuudestakin voi olla kyse. Toisaalta taas jos kerran viikossa hiukan hauskaa pitää sen parissa, niin ei se maailmaa kaada.

    Sanoit että et vaadi mieheltäsi liikaa, mutta sanoit myös että et saa mieheltäsi vastaan sitä mitä haluat. Voitko siis olla varma, ettet vaadi liikaa miehesi mielestä?

    Etene varoen, ja muista että paha mieli ja tappelu vain lisäävät paineita.

    Äänestä

miehet on miehiä vaikka voissa paistais. Ne tykkää katsoa pornoa ja jos sua ei häiritse, mene mukaan katsomaan sitä ukon kanssa.En tiedä suhteestanne mittään muuta kuin kerroit, mutta luulen kyllä että ei oo mittään hättää:) ota härkää sarvista ja mee mukkaan kattomaan.Itse olen liittynyt ukon seuraan ja ollaan yhessä katottu ja kivvaa on ollu.Itse en ole tuntenut millään tavalla ahdistavaksi että ukko tykkää katsoa.Mutta no, minun ja minun ukon välillä on muutenkin aina aika hankalaa että ei jaksa pienistä välittää.NO HÄTÄ:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vera kirjoitti:

Yllätin poikaystäväni katsomasta pornoa. Meillä sujuu tosi hyvin, mutta sängyssä en saa häneltä sitä mitä haluan, on puhuttu. Silti ei tunnu vain sujuvan. Pornossa hän on katsellut kaikkia niitä juttuja, joita emme yhdessä tee. Pelkään kauheasti, miten suhteemme käy, olen ihan rikki jo nyt. Rakastan häntä aivan älyttömästi ja meillä menee kaikki muuten tosi hyvin.
Mietin koko ajan, tekeekö hänen mieli muita. Tehdä niitä juttuja muiden kanssa, joita ei minun kanssani tee.
Muilla samoja kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu