Naimisiin asti ei päästy(siitä kyllä puhuttiin), mutta olimme yhdessä n. vuoden päivät. Aina olimme onnellisia, molemmat itkimme jatkuvasti ilosta kun meillä oli toisemme. Sitten kuitenkin naiseni alkoi muuttua. Parissa kuukaudessa täydellisestä enkelistä itsekkyyden perikuvaksi.
Pikkuhiljaa minulle alkoi selvitä, että nainen oli rikkaasta perheestä ja hemmoteltu pilalle. Todellista rakkautta hän ei kuitenkaan ollut kodissaan saanut. Yritin auttaa ja ymmärtää mutta pian alkoi selvitä, että rakkaani ymmärsikin oman käytöksensä ja sen seuraukset huomattavasti paremmin kuin aluksi tajusinkaan. Koko elämässä oli kyse pienestä pelistä.
Aluksi vastasin hyvin tämän naisen suuruuskuvitelmiin. Olin niin hyvännäköinen että useat hänen ystävättärensä kadehtivat häntä. Sävelsin hänelle musiikkia ja sain kai hänet tuntemaan itsensä joksikin tosi erityiseksi, mitä hän toki olikin(ja edelleen on). Puhuminen, pussaaminen, valmius rakastaa - yleensä kaikki maailman hyveet ja henkiset ominaisuudet eivät lopulta riittäneet vaan naiseni piti junailla ero ja pistää kaikki syy minun niskaani.
Nyt saan tehdä ystäväpiirissäni paljon työtä maineeni pelastamiseksi. Nainen kun on aina se uhri, jos sellaista haluaa näytellä ja ritarillisia miehiä riittää aina linnanneitoa pelastamaan. Miehiä jotka tekisivät aina kaikki paremmin kuin se joka sai tilaisuuden yrittää.
Jos nainen on hyvännäköinen ja siitä liian tietoinen niin kehotan vakavasti vain panemaan sellaista. Niin on parasta. Ei sellaista narttua kukaan kesytä pysyvästi itselleen. Ei auta vaikka olisi itse hyvännäköinen, eikä myöskään mitkään lupaukset tai lemmenluritukset. Kunnioitus menee vain niitten takia ennemmin kuin sitä huomaakaan.
Kun mikään ei riittänyt (narsistille)
12
1888
Vastaukset
- niin just
Kaksi narsistia kaiketi?
- Pettynyt mies
Musiikki jonka rakkaalleni sävelsin tuli suoraan sydämestä. En mahda mitään sille jos kaikki eivät kykene vastaavaan, mutta en ole sanonut, että se olisi mikään rakkauden mitta.
- niin just
Että hyvännäköisyys on joku tae suhteen onnistumiselle?
Mihin sen pitäisi edes auttaa?- Pettynyt mies
Mutta ei muakaan toki aina ole pidetty hyvännäköisenä. Nuorempana ei todellakaan. Sen takia mulle on ehkä jäänyt jotain todistamisen taakkaa. Olen uskonut pinnallisten ihmisten lällätyksiä.
- Jallu
Ethän sinä ole mitään sellaista kokenut. Pilalle hemmoteltu ja luonnevikainen ovat tykkänään kaksi eri asiaa.
- Pettynyt mies
Lisätään vielä listaan patologinen valehtelu, alistamisenhalu, väkivaltaisuus sekä sairaalloinen mustasukkaisuus ilman minkäänlaista syytä.
- PROVOLTA
Pettynyt mies kirjoitti:
Lisätään vielä listaan patologinen valehtelu, alistamisenhalu, väkivaltaisuus sekä sairaalloinen mustasukkaisuus ilman minkäänlaista syytä.
...
- Pettynyt Mies
PROVOLTA kirjoitti:
...
No hyvä, että jonkinlaista vastakaikua herättää sentään. :D
- moni kakku...
"Jos nainen on hyvännäköinen ja siitä liian tietoinen niin kehotan vakavasti vain panemaan sellaista. Niin on parasta. Ei sellaista narttua kukaan kesytä pysyvästi itselleen."
Tuossa olen täysin samaa mieltä kanssasi. Etenkin jos naisessa kauniin ulkomuodon lisäksi ei ole riittävästi viisautta... Koko elämänsä menee miesten pyörityksessä tai miehiä pyörittäessä, riippumatta siitä onko nainen varattu vai ei.
Yritä siinä sitten elää tasapainoista elämää rinnalla, alituiseen saa pelätä sen edesottamuksia missä sitten liikkuukin.
t. nimim. "rumempikin akka välttäis" - milloin
Huh huh, sinäkö olisit yhtään parempi? Mistähän syystä "naisesi alkoi muuttua" ? Sinä ruokit hänen käsitystään siitä, että hän on vain ja ainoastaan kaunis ja rikas, ja hänen älyllään tai muilla ominaisuuksillaan ei ole merkitystä. Hän kaipasi ja kaipaa edelleen ihmistä, joka näkee hänet kuoren läpi. Sinä asetuit jo heti alkutilanteessa häntä jumaloivaan kastiin joten mitä muuta kanssasi olisi voinut tehdäkään kuin "pelata pelejä".... kaltaisiasi siipiveikkoja riittää, etenkin jos on kaunis ja varakas nainen.
Toivottavasti tuo nainen saa elämäänsä sellaisen ihmisen, joka arvostaa ja rakastaa häntä omana itsenään, eikä vain näyttelykappaleena. Sinä saat jatkaa "prinsessasi" etsimistä, tulet pettymään kerta toisen jälkeen. En minä ainakaan haluaisi kuulla jälkeenpäin sellaista kielenkäyttöä kuin sinulta liikenee.
Töitä saat maineesi eteen tehdäkin, ja tuolla tyylillä maineesi vain pahenee.- nainen minäkin
yrittää ymmärtää siinä väsytät itsesi tunteesi poljetaan maanrakoon.Tiedän kokemuksesta mies osaa myös olla vastaavanlainen.
- kohtalotoveri
Olen kokenut täsmälleen saman asian. Musiikkia ei tullut sävelletyksi, mutta tiedän miten mukavaa on palvoa jotakuta, kun toinen niin vaatii. Aluksi se onkin ihan kivaa. Sitten se alkaa tuntua kummalliselta, kun kokee, että on olemassa vain selän tai jalan hierontaa varten tuntikausia päivässä. Sitten tulee väkivalta, turpaan joka ilta. Sitten jos on mitään omaa, se on automaattisesti toiselta pois, ja sen saa kuulla. Koko sosiaalinen ympäristö luhistuu, kun kumppani käyttää itseään säästämättä energiaa ja aikaa tuhotakseen sen. Kaikki muut naiset ovat huoria, ilman että olisi ollut mitään pettämistä. Ja sitten tässä yhtälössä on mukana vielä lapsi, joka todistaa miten äiti raivoaa, uhkailee ja rikkoo joka ikinen päivä. Nainenkin voi olla hyvin paha. Lopuksi maksan tällä hetkellä erilaisia tukia tälle naiselle kuukausittain n. 1500 e koska emme ole voineet sopia asumisista tai elatuksista mitään. Emmekä myöskään tapaamisista, jotka kulkevat nyt täysin hänen mielivallassaan. Kävin vuoden terapiassa tämän onnettomuuden takia. Nyt elämä on vain paskaa, kun odotan, että se nainen saisi jostakin töitä, ja voisi vastata itse omista kuluistaan. Ymmärrän siis sinua tässä asiassa hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330820Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764186Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972725Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331892Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901657- 861593
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751565Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591500Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721245