kaverit ensinkö?

väliajalla

Seurustelukumppanini käyttäytyy kahden kesken hellästi ja huomioivasti. Myös hänen vanhempiensa luona käynnit ovat olleet mielestäni ihan mukavia. (Tosin hän ei paljoa näytä omaa kiintymystään minuun.) Mutta annas kun lähdemme yhdessä johonkin (hänen haluaa että lähdemme yhdessä) esim. pikkujoulunviettoon suuressa porukassa (hänen ystäviään), hän unohtaa minut kuin nallin kalliolle. Lisäksi hän otti mielestäni liikaa alkoholia näinä kahtena kertana, vaikka ei kuulemma käytä yleensä niin paljon alkoholia. (Pyysin häntä toisella kerralla hieman hillitsemään itseään, sillä itselläni on huonoja kokemuksia entisestä liitostani, jossa ex joi hyvin runsaasti.) Miten minun pitäisi moinen käyttäytyminen tulkita?

4

827

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kelokallo

      minusta toisinaan tuntuu vähän että jokaisessa suhteessa on sama. että kavereille ei missään nimessä voi näyttää (tykkäävänsä omasta partnerista). itse olen miettinyt tuota samaa toisinaan ja tullut tulokseen että miehelle on vain vaikea näyttää tykkäävänsä.

      mutta osoittaa kyllä yleensä mustasukkaisuutta toisen miehen lähestyessä. se taitaa olla aika yleistä monissa suhteissa.

      • väliajalla

        Voihan se olla niinkin, mutta olemassaoloni "nollaus" tuntuu aika pahalta, varsinkin kun en omaa mitään huippuhyvää itsetuntoa.

        Mitä mustasukkaisuuteen tulee, hän kyllä väittää, ettei ole ollenkaan mustasukkainen. Eikä hän minusta kyllä ole osoittanutkaan koskaan olevansakaan mustasukkainen. Paisuttelenko vain asioita?


      • joskus ollut
        väliajalla kirjoitti:

        Voihan se olla niinkin, mutta olemassaoloni "nollaus" tuntuu aika pahalta, varsinkin kun en omaa mitään huippuhyvää itsetuntoa.

        Mitä mustasukkaisuuteen tulee, hän kyllä väittää, ettei ole ollenkaan mustasukkainen. Eikä hän minusta kyllä ole osoittanutkaan koskaan olevansakaan mustasukkainen. Paisuttelenko vain asioita?

        samoja tuntemuksia ettei kaverini huomioinut minua ja pakko myöntää että joskus pani vähän halvallakin ja nimenoman hänen kaveriporukoissa. Uskon ettei hän oikesti minusta edes välittänyt ja kova homma oli itsetunto kerätä taas sieltä jostain lattialankkujen välistä kun erottiin. Eikä tuo viinankäyttökään hyvältä vaikuta. Itsekin alkoholistin kanssa seurustellut.


    • AnBelFel

      Käyttäydy itse välinpitämättömästi ja kylmästi kun olette kaksin. Kun hän kokee ko. kohtelua aikansa, ja kysyy siihen syytä, kerrot että hän on samanlainen seurassa. Luulisi oppivan jotakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7558
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      106
      5286
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3491
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2554
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1876
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      355
      1527
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      59
      1349
    Aihe