Nokian

kokoonpanohommista

Nokian kokoonpanolinja ym. kysymyksiä
Kirjoittanut: Turkulainen_ 8.11.2005 klo 16.17

Moi! Olisi muutama kysymys Turusta Salossa Nokialla kokoonpanolinjalla työskenteleville.

- Miten työmatka linja-autolla on järjestetty? Eli mistä bussi lähtee, kuinkas kauan matka kestää ja miten kannattaa hoitaa se maksupuoli. Verotuksessa kai vasta saa niitä sitten vähennellä ?

V: 3o matkan kortti maksaa 119 euroa. Auto lähtee linja-autoasemalta aamuvuoroon klo 04.50 ja on perillä hieman ennen kuutta, jolloin aamuvuoro alkaa. Ilta- ja yövuorot sama juttu, työt alkavat vastaavasti klo 14 ja 22

- Työoloista sen verran, että onko työntekijällä joku oma alue, missä hän kännyköitä kokoaa ja mitä se kokoaminen oikeastaan on? Ei mitään piirejä sentään tarvinne juottaa? Onko montaakin osaa, mitkä laitetaan kiinni ja tarvitaanko siinä jotain työkaluja kuten ruuvimeisseliä ?

V: "Oma" alue on tuoli ja metrin pätkä pöytää liukuhuhnan edessä. Ja automaattisyöttöisillä ruuvareilla puhelimet kasataan. Osien määrä vaihtelee tuotteittain.

- Minkälainen ilmapiiri siellä on ? Näkevätkö ihmiset siellä toisiaan vai työskentelevätkö tiiviisti yksin vaiko jossain tiimissä ?

V: Ilmapiiri on kiireinen ja siitä johtuen ajoittain kireä. Ja ihmiset näkevät toisiaan, toinen koontahenkilö istuu vieressä metrin päässä ja toinen istuu linja toisellä puolella vastapäätä...

- Mikä työssä on parasta ja kamalinta ? Onko se vaikeaa tai helppoa? Voiko siellä kuunnella esim. radiota. Onko työntekijöillä jotkin työasut ja päähineet ?

V: Parasta on se, että voi jättää aivot narikkaan, samalla se on kamalinta. Väsymys on jatkuvaa nelivuorotyön takia. Radiota voi kuunnella keskusradiosta. Asuina on ESD-jalkineet ja ESD-takit.

- Miten se kimppakyyti systeemi oikein toimii?

V: Sovit jonkun samaan suuntaan kulkevan kanssa kyydistä ja sillä siisti.

- Onko eroa jos hakee varamiespalvelun tai työvoimatoimiston HenkilöstöVuokrauksen kautta palkkojen suhteen? (tai adeccon)

V: Palkoissa ei liene suurta eroa, mutta varamiespalveluiden kautta ei ole lomia, kun maksavat ne joka tilissä ulos. Alkupalkka Nokian kirjoilla lienee n. 7,5 euroa tunnilta plus lisät

Kiitos jos viitsit vastata näihin askarruttaviin kysymyksiin (edes joihinkin) ja voi muutenkin kommentoida tietysti kokemuksiaan Nokian Salon kokoonpanolinjalta.

V: Eipä kestä. Ja kommenttina sanoisin, että pysy kaukana. Ei ole ihmisen hommaa ja vuorotyö pitää jatkuvasti väsyneenä ja jos sinulla on sosiaalista elämää, se tulee kuihtumaan pois vuorotyön takia. Lauantaisinkin tehdään nimittäin töitä, jos ei osu vapaa kohdalle, eli kahdesti neljässä viikossa, toisena niistäkin tulet lauantaiaamulla yövuorosta, eli illalla väsyttää...

3

1231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mokia

      mennään apinatarhaan...siis apinalinjalle. Eikös nuo ole niitä Kiinalaisten hommia.

    • VAASA

      Sama paskaa Vaasassa apinanahkahomma VARAMIESPALVELU, nälkä VIEKÄÄ !!! paskaa Kiinaan

    • minä vaan

      Nokialle menemistä. On sen verran puuduttavaa hommaa istua paikallaan 8 tuntia ja toistaa samaa hommaa joka ikinen päivä. Saa vain henkisen pahanolon. Mutta jos jotakuta työ kiinnostaa niin sinne vaan.

      p.s. kun lopetin homman minulle jäi Vainion Liikenteen Nokia-matkakorttiin 28 matkaa jäljelle ja kortti on voimassa huhtikuun loppuun asti. Jos joku sellaisen tarvitsee niin voin myydä alennetulla hinnalla. Uusi kortti maksaa 119€/30 matkaa ja päälle tulee 4€ panttimaksu. Kortti ei ole tietääkseni mitenkään henkilökohtainen kun ei nimeä eikä mitään kysytty sitä ostaessani niin miksipä sitä ei voisi myydä eteenpäin sitä tarvitsevalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      834
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      787
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      258
      717
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      698
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      669
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      653
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      633
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      633
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      626
    Aihe