lääkärini määräsi minulle 15mg remeronia uniongelmiin.sairastan anoreksiaa ja mietinkin uskallanko syödä lääkkeitä, kun olen kuullut niden lihottavan ja nostavan ruokahalua? siis sinänsähän se olisi hyvä asia, mutta nyt joudun elämään ainaisen pelon vallassa, enkä uskalla syödä sitäkään vähää mitä ennen.
remeron ja anoreksia
7
666
Vastaukset
- Luke64
Joo, oot oikeassa.
Remet nosytaa painoa vaikka ei söiskään juuri mitään.
Mulla nosti 13kg/3kk.
Muutama kilo vois tehä sulle ihan hyvää jos on noita anoreksia ongelmia.
Vointia.- fze
Nostaa, kellä nostaa. Ei kaikki liho. Osa selitys lihomiseen voi olla esimerkiksi antikolinergisten masennuslääkkeiden suuta kuivattava vaikutus, jolloin energiapitoisia janojuomia ja suunkostukkeita tulee välttää. Mielialallekin tekisi lisäksi hyvää, jos tehostaisi vaikka arkiliikuntaa heti, kun jaksaminen antaa myöten.
- Enkelin äiti
Hänelle määrättiin niitä masennukseen/syömishäiriöön.Niillä Hän myös nukkui pois,ikuisesti...
- kuitenkaan
johtua lääkkeestä, vaan sairaudesta, johon sitä käytettiin? Aina, kun aloitetaan masennuslääkitys, vointia tulisi seurata, sillä alkuvaiheessa masennuslääke voi pahentaa oireita.
Olen pahoillani puolestasi. Mitään sen kauheampaa kuin oman lapsen menetys en voi kuvitella äitinä. Voimia sinulle!
- on hyvin yksilöllistä
ja toivottavasti se parantaa myös mielialaasi ja anoreksiaasi, jolloin se on sinulle hyvä lääke.
- popsinut
vastaavaa annosta remeronia iltaisin maaliskuusta lähtien. Tavallasi olen myös syömishäiriöinen (bulimia anorektisin piirtein), joten olin aivan kauhuissani remeronin mahdollisista painonnousuun johtavista sivuvaikutuksista. Kiloakaan en kuitenkaan ole lihonut, ja remeronin ansiosta olen viimein päässyt eroon ikuisesta valvomisesta ja kaiken sortin univaikeuksista.
Eli: kaikki eivät liho. Ehkä kannattaisi kokeilla, sillä uni on kuitenkin hyvinvoinnin ja jaksamisen sekä parantumiskamppailun etenemisen kannalta äärimmäisen tärkeää.
Voimia! - ateisti20
aiheuttaa jonkin verran painon nousua. Osa tästä painon noususta johtuu kuitenkin siitä, että Remeron lisää nesteen kertymistä elimistöön. Lääkityksen lopettamisen jälkeen muutama kilo häviääkin yleensä melko nopeasti. Itselleni tuli aikoinaan noin 10 kiloa lisää painoa vuoden kestäneen Remeron-hoidon aikana, mutta tuo 10 kiloa myös katosi seuraavan puolen vuoden aikana. Muistan myös, että ainakin ensimmäisen hoitoviikon aikana ruokahaluni oli aivan hillitön ja söin vähintään kaksi kertaa niin paljon kuin tavallisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331910- 69834
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28787Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?258717Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64698Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132669- 10653
- 26633
- 77633
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200626