Olen 25-vuotias hyvännäköinen akateeminen nuori nainen. Tapaan ihmisiä koulussa, harrastusten parissa, diskoissa ja nettitreffeillä. Kuitenkaan en ole vieläkään tavannut ketään sellaista, jonka kanssa voisin seurustella. Yhden illan juttuja en harrasta, joten olen vieläkin neitsyt. Haluaisin menettää neitsyyteni rakastamalleni miehelle. Jos sellainen joskus ilmaantuu elämääni... Masentaa kun ei tiedä tulenko koskaan löytämään poikaystävää/aviomiestä. Ja jos tulen, niin milloin. Tuleeko minun odottaa vuosi, kaksi vuotta, kolme vuotta, kolmekymmentä vuotta...? Vai tapaanko hänet ties huomenna? Kun sitä vähiten odotan. Minulla ei tällä hetkellä ole mitään suurempaa haavetta kuin löytää poikaystävä/aviomies. Seuraavana tulee perheen perustaminen. Nuorempana minulla oli suuret ambitiot uran suhteen, mutta en päässyt sille alalle jolle alunperin halusin ja ambitioni ovat häipyneet. Haluaisin kehittyä harrastuksissani, mutta en koe tätä kuitenkaan elämän suolana. En opiskelujakaan enkä tulevaa työtäni/töitäni. Ainoa asia minkä haluaisin ja joka minulle jotakin merkkaisi olisi mies, "unelmieni mies", ja rakkautemme. Mutta sitä en saa, kyllä kaikkea muuta Luojalta saan, kiitos siitä, mutta en sitä mitä kaikkein eniten kaipaisin. Olen 12-vuotiaasta lähtien haaveillut poikaystävästä ja olen jo 25 enkä ole vielä saanut kokea pienintäkään romanssia. En ole koskaan edes suudellut. Ihastunut olen ollut pari kertaa ja rakastunut kerran. Olen ollut myös ihastunut julkkiksiin. Tiedän kaksi poikaa, jotka ovat olleet minuun ihastuneita, ja onhan noita kiinnostuneita esim. diskoissa, mutta kun kiinnostus ei ole molemminpuolista. Tai kun minä kiinnostun niin miehen kiinnostus lopahtaa (?) illan aikana taikka kadotan hänet. En mielestäni ole tylsä ihminen, en ymmärrä miksi en löydä ketään. Rumemmat, tylsemät ja tyhmemmätkin ihmiset löytävät itselleen parin, mutta minä en löydä ketään. Kuinkakohan kauan joudun vielä odottamaan. Miten tämä voi olla niin vaikeaa? Luulisi minulle olevan maailma pullollaan sopivia miehiä. Miten on mahdollista, etten ole vielä törmännyt yhteenkään niistä?
Ikisinkkuko
29
2478
Vastaukset
- Nimetön
siis ystävä Sinullekin. Mutta niinhän se on, että sitä autetaan joka itseänsä auttaa. Mietippä - löytäisitkö kaverin harrastusten, chatin tai esim. vapaaehtoistyön kautta? Näitä suosittelen sinulle.
Itsekin odotin sitä oikeaa aikoinaan (liian pitkään), vaan itse hakemalla se vasta sattui kohdalle. Tosin aika aikaa kutakin - nyt olen eronnut ;9 No hyvää aikaa se oli kaikki tyynni ja nyt täytynee löytää jostain uusi? tai sitten on tyydyttävä yksin elämiseen. Ei sekään huono tyyli ole- Luulen, että parempi elävänä yksin kuin kuolleena porukassa...
Trv. Elämää kokenut aikapoika - vanhapiika
Olen kohtalontoverisi. Itse olen jo 27-vuotias ja yhtä kokematon kuin sinä, sillä erotuksella, että minusta ei kukaan ole edes ollut kiinnostunut. Tällaiseksi taitaa tilanne jäädäkin ja olen lähes luopunut toivosta. Ehkä on niin, että kaikkia ei ole luoto pariutumaan...
- Tyttö
olla että joku on ollut kiinnostunut, mutta ei ole vain uskaltanut sitä näyttää. Joku voi peräti tälläkin hetkellä olla ihastunut sinuun. :)
- Mies_81_JKL
Tuohan kuvaus on aivan kuin minun elämästäni. Sillä erotuksella että olen mies =) On totta että elämä tuntuu todella tyhjältä jos on yksin. Minun kohdalla ongelma on se, että olen aika epävarma itsestäni naisten seurassa vaikka olen ulkoisesti täysin normaali ja sosiaalinen. Ketjun aloittaja on juuri sellainen mitä haen, mutta vielä ei ole löytynyt ;) Itsekään en voi ymmärtää mitä hohtoa on irtosuhteissa - mukavaa että löytyy vielä naisia jotka ajattelevat samoin =) Sehän sattuisikin jos olisit tästä Jyväskylän läheltä =D
- Tyttö
Asun Hesassa. :)
- mies[81]
Niin, onhan se järkyttävää kun olet sentään kaunis nainen, mutta sitä satujen prinssiä ei vain näy ekä kuulu...Arvaa saatko sympatinaani? Et. :P Itse olen tietoisesti pysytellyt kaukana naisista, joten pidän tuollaista kitinää säälittävä nössöilynä. Ihminen voi helposti elää vaikka koko elämänsä ilman mitään parisuhteita. Et ilmeisesti ymmärrä, ettei parisuhde ole mikään ihmisen perustarve.
Luultavasti ainoat syyt sinkkuuteesi on, että tasosi on järjettömän korkealla ja toisaalta itse olet täysin passiivinen. On suorastaan törkeää väittää, ettei mukamas kaunis nainen löydä helposti seuraa. Tuo on jo tilastollisesti lähes mahdotonta, erityisesti koska olet jo 25v.
En viitsi sanoa mitään positiivista, koska miehen näkökulmasta on naurettavaa, että joku nainen kehtaa valittaa tuollaisesta asiasta. Omassa kaveripiirissäkin on useita miehiä, joiden todennäköisyys pariutumiseen on _erittäin_ pieni. Kukaan niistä ei todellakaan mieti, että "voivoi, miksi tämä on niin vaikeaa, kun maailmanhan pitäisi olla täynnä mulle sopivia kauniita naisia". Huoh.- Tyttö
En mä ihan passiivinen ole, esim. silmäpeli kantaa jo aika pitkälle. Mutta esim. diskoissa usein käy niin, että mies johon olen tutustunut onkin kiinnostunut vain seksistä. Se on aina pettymys, sillä olen jo ehtinyt luulla ja toivoa että mies olisi minusta ihan oikeasti kiinnostunut.
- Jean_
Katsoppa millaisen viesti äsken kirjoitin tänne.
Valmistun hyväpalkkaiseen ammattiin, joten (akateeminen ja) hyväpalkkaisella emännällä varmistun ainakin teoriassa siitä ettei hän ole maallisen mammonan perässä. - Mr. Väärä
Kyllä tuon muuten uskoisin, mutta jos väität että olet tyttö, niin sitten menee liian paksuksi. Ellet sitten ole yksi niistä kolmesta tytöstä maailmassa, jotka eivät tuohon ikään mennessä ole harrastaneet seksiä vähintään tusinan eri miehen kanssa.
Mutta jos tuo kaikki on totta, niin silloin kyllä tekisi mieli kertoa, että itse olen hyvin samankaltaisessa tilanteessa, 26 vuotias, 0 suhdetta, 0 seksikokemusta, 0 suudelmaa, muutamat naiset ovat olleet kiinnostuneita, mutta oman tyhmyyden takia en ole asialle osannut mitään tehdä jne. jne.
Mutta koska mulla on edelleen hirveä krapula (moraalinen ja tavallinen) eilisillan pikkujoulubileistä, niin en jaksa tähän nyt sepustaa mitään sen kummempaa läppää... Mutta sen voin tähän nyt vielä lopuksi sanoa, että mikäli tilastotieteeseen on vähänkään uskominen, niin sä löydät sen Mr. Oikean, menet naimisiin ja saat lapsen ennenkuin täytät 30. - Pasi_q
Sinunlaisia miehiä on Suomi pullollaan, mutta että nainen samassa tilanteessa!!!??? Kuten useat jo tuossa edellä ovat ihmetelleet miten voi olla, ettei 25-vuotias nainen ole koskaan seurustellut tai harrastanut seksiä, niin sitä ihmettelen myös itse. Tuntuu, että on nainen miten passiivinen ja vaatimattoman näköinen tahansa, niin aina joku mies yrittää päästä kokeilemaan.
- Tyttö
Mutta en mä kelpuutakaan ketä tahansa. Toisaalta rimani ei mielestäni ole liian korkealla, en vain ole sattunut törmäämään sellaisiin, jotka olisivat minun tyyppiäni kiinnostuneita minusta.
- dfg
Luultavasti Sinulla on rima liian korkealla. Olet kauan haaveillut poikaystävästä, joka on muuttunut kuvitelmissasi mr täydellisyydeksi. Sitten kun näitä "lähestyjiä" ilmaantuu ympärillesi ravintolassa (perisuomalaisessa tukevassa humalatilassa)he ovat liian kaukana siitä illuusiosta, jonka olet itsellesi luonut tulevasta miehestäsi. Suomalainen mies kärsii perinteisesti heikosta itsetunnosta ja ujoudesta ja hakee siihen helpotusta juopottelusta. Selvinpäin nämäkin "lähestyjät" olisivat huomattavasti kiinnostavampia Sinun näkökulmastasi katsottuna. Päinvastoin kuin viinan rohkaisemat urvelot itse kuvittelevat.
Riman laskun lisäksi kannattaa olla itse aloitteellinen. Heti kun joku potentiaalinen tapaus ilmaantuu näköpiiriin niin mene rohkeasti juttelemaan. Ei me miehet purra, on vaan mukavaa jos naiset uskaltaa välillä tehdä aloitetta. Esim harrastustesi parista tapaat varmasti ihmisiä jotka ovat ainakin osittain kanssasi samalla aaltopituudella. Onhan teillä jo yhteinen harrastus! Se on hyvä pohja lähteä kokeilemaan josko löytyisi muutakin yhteistä.
Sinun iässäsi ei missään tapauksessa kannata heittäytyä epätoivon valtaan. Nauti siitä vapaudesta mikä Sinulla nyt on ja jonakin päivänä tämä mr oikea tupsahtaa eteesi.- Kissa vieköön
Sanon tämän hieman vanhempana poikamiehenä. Rimaa ei kannata laskea turhaan. Ravintoloista eivät lopu humalaiset p-bongarit.
"niin sun ongelmasi on se, että haluat jonkun tyypin, joka on Jorma Ollilan, Göran Porvalin ja Tommy Tabermannin välimuoto. Kaikista ne parhaat puolet tietty."
Olen vastaavassa tilanteessa eli löytyy ns. omakohtaista kokemusta. Akateemisuus ei tee ihmisestä niin erikoista, että sitä pitäisi alituiseen korostaa. Se nyt vain on niin että akateemisia ja käden taitoja vaativia ammatteja/osaajia tarvitaan. Koulutustaustasta huolimatta tavallinen, tervehenkinen ja terveet elämäntavat omaava tyttöystävä on (edelleen) kiikarissa. Mielestäni vähempään ei kannata tyytyä. Mahdollisuudet tutustua ovat tosin vähäiset, koska liikun ravintoloissa todella harvoin. Lenkkipoluilla, kassajonoissa etc. törmäilee vain varattuihin immeisiin.
"Yhden illan juttuja en harrasta, joten olen vieläkin neitsyt."
Sama vika Rahikaisella. Noista ei jää mitään käteen. Korkeintaan taudit ja ruokot, henkinen puoli puuttuu kokonaan. Tuntemattomien kanssa naiminen ei ole koskaan kiinnostanut.
"Masentaa kun ei tiedä tulenko koskaan löytämään poikaystävää/aviomiestä."
Tunteen kanssa vain pitää oppia elämään, vaikka se ei ole aina helppoa.
"En mielestäni ole tylsä ihminen, en ymmärrä miksi en löydä ketään. Rumemmat, tylsemät ja tyhmemmätkin ihmiset löytävät itselleen parin, mutta minä en löydä ketään."
No jaa. Tylsyys ja rumuus on suhteellisia käsitteitä. Toinen pitää äidistä, toinen tyttärestä. Makuasioista on turha kiistellä. - Tyttö
ovat naisvoittoisia, mutta on siellä jonkun verran miehiäkin. Mutta nämä eivät satu olemaan minun tyyppiäni. Melonnassa tapaan tosin paljon miehiäkin, mutta melkein kaikki heistä ovat keski-ikäisiä. Näen päivittäin minua kiinnostavia miehiä, joten rimani ei ainakaan ulkoisesti ole liian korkealla.
- Akateeminen mies 25v
niin sun ongelmasi on se, että haluat jonkun tyypin, joka on Jorma Ollilan, Göran Porvalin ja Tommy Tabermannin välimuoto. Kaikista ne parhaat puolet tietty.
Ainakin meidän akateemisessa laitoksessa on vain kolmenlaisia naisia: ensinnäkin paljon paljon varattuja. Toiseksi yli-itsenäisiä sinkku(-lutkia), joihin ei pitäisi kenenkään järkevän miehen sekaantua. Kolmanneksi ihan mukavia ja järkeviä naisia, joilla vain on kriteerit niin korkealla, että turha edes yrittää tällaisen tavis jäppisen.
Ainoa vaihtoehto akateemisista naisista, mikä itselleni jääkin, on seurailla aina, josko joku niistä varatuista naisista olisi jossain vaiheessa vapailla markkinoilla, ja iskeä sitten siihen väliin. Ja voin sanoa, että omat kriteerini ovat hyvin matalalla, siitä ei ainakaan jää minun kohdallani kiinni. Ainoa mitä nyt on, niin tuota kakkosryhmää haluan välttää.
Yksi ongelma, mikä sullekin varmasti on kehittynyt, on eräällä tavalla sellainen muuri, mikä estää avointa kommunikaatiota vastakkaisen sukupuolen edustajan kanssa. Ainakin itselleni on sellainen kehittynyt, siitä huolimatta, että seurustelin muutamia vuosia sitten parikin vuotta erään naisen kanssa. Mutta se muuri on kehittynyt sittemmin, kun olen tajunnut, että en vain yksinkertaisesti kelpaa melkein kellekään naiselle. Ja jos joskus sattuisinkin ehkä kelpaamaan, niin kuitenkin joku muu ennättää minua ennen.
Olet nainen, eli asetelma on eri; sinun tarvitsee vain etsiä "kosijoistasi" miestä, josta pidät tarpeeksi ja jonka kanssa voisit miettiä seurusteluakin. Mutta siitä huolimatta väittäisin, että tuo muuri on varmasti sinullakin. Se vain ilmenee eri tavalla. Minulla miehenä tarkoittaa sitä, etten enää pysty lähestymään useimpia naisia, koska tiedän miten turhaa se on. Sinä naisena taas luultavasti et enää pysty olemaan avoin miehille, jotka yrittävät saada kontaktia sinuun, koska olet jo niin tottunut, ettei juttu mihinkään kuitenkaan etene. Kait sitä joku ilkeämielinen voisi katkeruudeksikin kutsua, mutta itse en sanoisi.
Veikkaisin, että ainakin osaksi jutussa on kyse tästä muurista varmasti aika kovista kriteereistäsi miehille. Sitä en kyllä osaa sanoa, miten esimerkiksi tuosta muurista pääsee eroon. Kerro mullekin, jos satut keksimään :)- Tyttö
minulla oli todella korkea suojamuuri, enkä edes uskaltanut katsoa miehiä silmiin. Nykyään tätä ongelmaa ei enää ole, vaan olen avoin uusille tuttavuuksille.
- kaksi kuuroa kaverusta
ovat ihmeissään hyvän aikaa seurattuaan näitä sinkkupalstan vuodatuksia ikisinkkuuden kirouksista.
Mekin podemme kroonista miehettömyyttä kuten te kuulevat kanssasisaremme mutta sillä erolla, että meillä on se jokin puute joka rajoittaa mahdollisuuksiamme pariutua.
Seon kuulo joka meiltä puuttuu mutta se ei saa meitä tuntemaan itseämme vaillinnaisiksi naisiksi. :)
Kai se miksi tunnemme viettävämme normaalia elämää lukuunottamatta puuttuvaa elämänkumppania johtuu varmaan siitä, että synnyimme kuuroina. Kuurous on vahva osa itseämme, se on kuin toinen luontomme. Siksi emme osaa kuvitella miltä tuntuu elää kuulevana.
Mutta asiaan.
Silti koemme elävämme puolinaista elämää vastoin tahtoamme: olemme aikuisia ja mekin haluamme täyttää aikuisen perustarpeita kuten pariutuminen ja sitä myötä perheen perustaminen mutta sekään ei ole meidän kohdallamme mahdollista. Hullulta se kuulostaa, sitä meidän on vaikea käsittää saati hyväksyä.
Vaikka saimme kotoa ( kuulevilta vanhemmilta ) hyvät eväät niin itsetunnon kuin omanarvontunteen osalta, kuitenkin tunnemme järjestään välillä itsemme kuulevia naisia huonommiksi, arvottomiksi. Siitäkin huolimatta, että olemme harvoja kuuroja jotka menestymme hyvin opinnoissa sekä työelämässä hyvän suomenkielentaidon ansiosta.
Mutta yksityiselämästä ei voi sanoa samaa...
On lohdollista huomata, että kuulevia naisiakaan ei aina onnista mutta olemme sitä mieltä, että meitä kuuroja onnistaa vielä vähemmän. :(
Mistä johtuu kun emme löydä miestä vaikka asumme yhdessä Suomen suurimmasta kasvukeskuksesta?
Luulisi kysynnän ja tarjonnan kohtaavan toisiaan mutta eipä näytä käyvän niin.
Tai sitten syynä on se, Suomessa ei ole tilaa erilaisille ihmisille.
Vielä lopuksi, jos epäilette miehettömyytemme johtuvan ulkonäöstämme.
Meitä on menopaikoissa kehuttu näteiksi mutta tutustuminen sitten tyssäsi siihen saatuaan tietää kuuroudestamme. Se siitä.- Hessu24
Pystyttekö siis lukemaan huulilta? Oletteko ikinä lukeneet mitään jännää jonkun huulilta :D, siis että joku olisi sanonut hissuksiin jollekin jotain, ja luullut ettei kukaan voi saada tietää? Käytännössä siis ilkeyksien puhumista selän takana?
P.S. Jos joskus törmäisin kuuroon tyttöön, niin en minä sitä sen kuurouden takia katkaisisi. Ihastun aina naisten olemukseen pelkkien yksittäisten asioiden sijaan, ja jos se olisi kuuro tyttö, niin sitten ihastuisin myös sen kuurouteen. Sehän olisi olennainen osa kuuron tytön olemusta. :)
- kohtalotoveri m29
toivoasi.Vielä se kumppani sunkin rinnalle löytyy joku kaunis päivä.Itsekin olen ihan yhtä kokematon kuin sinäkin,että et ole ainut.
- joan
Hei, on aika hassua ajatella 25-vuotiaana, että "ei koskaan löydä aviomiestä". 25 vuotias on vielä todella nuori, ja paljon on elämää edessä. Paljon ehtii tapahtua, ja takuulla löydät vielä jonkun joka sinusta välittää. Odota ihan rauhassa, äläkä "alenna rimaa", sinulla on varaakin olla kriteerejä, onhan kyse tulevasta elämänkumppanista.
Kadehdin sinua, kun olet vielä neitsyt. Itselläni on takana loppuneita suhteita ja pettymyksiä. Tunnen ikäisiäsi ihmisiä jotka ovat jo kerenneet naimisiin ja eroamaan. olet onnellisessa asemassa, sinulla on kaikki kaunis vielä edessä.- Tyttö
Tuo oli kauniisti sanottu. :)
- yyyyyy
Mikä estää sua laittamasta ilmoitusta netin treffipalveluihin käyttäen selvästi lahjakasta kirjoitustaitoasi, ja treffaamasta kymmeniä sinusta kiinnostuneita miehiä? Ei mikään. Vastaajien joukossa on varmasti paljon "kuraa", mutta kyllä sieltä saattaa se unelmien prinssikin löytyä. Kunhan et unelmoi mahdottomia, sillä täydellistä miestä ei ole olemassakaan. Sitä paitsi sellainen voisi olla pidemmän päälle aika tylsä.
Toinen asia: toivottavasti ulkonäkösi on myös oikeasti kunnossa eikä vain peilisi mielestä. Jos ei ole, niin siinä tapauksessa suosittelen dieettiä, sillä naisen arvo parisuhdemarkkinoilla on kääntäen verrannollinen kilojen määrään, noin karkeasti sanottuna...- yyyyyy
Kaiken kaikkiaanhan sun ongelmasi on "positiivinen ongelma". Maailmassa on paljonkin sinusta kiinnostuneita miehiä, joita et vaan yksinkertaisesti kelpuuta. Valta on sinulla; miehet yrittävät iskeä ja sinä sitten aikanaan valitset sen joka eniten miellyttää.
Ajattelepa monien samanikäisten miesten tilannetta - kukaan ei yritä iskeä, vaan kaikki "likainen työ" on tehtävä itse ja yhä uusien pakkien katkera kalkki opittava nielemään. Heidän ongelmansa ei ole "positiivinen ongelma", kuten sinulla. Heidän on tehtävä töitä saadakseen ylipäätänsä KETÄÄN, puhumattakaan, että löytäisivät "neiti täydellisyyden". - Tyttö
on ollut profiili netissä kahdesti ja olen käynyt useilla nettitreffeillä (7 kpl ja 1 vielä tiedossa). Ehkä olen ollut liian valikoiva, mutta toisaalta tiedän mitä etsin, enkä haluaisi pysähtyä ensimmäiseen mukiinmenevään, vaan löytää sellaisen, joka todella kiinnostaisi minua.
Painosta: painoni on ollut aina normaali, kerran tosin heittänyt normaalin ylärajan ylitse parilla kilolla. Kesällä olin hoikassa kunnossa, nyt olen taas lihonnut muutaman kilon. En kuitenkaan ole lihava, enkä esim. peilistä huomaa juurikaan mitään eroa vaikka, vaaka muuta väittääkin. - Gabriel
Tyttö kirjoitti:
on ollut profiili netissä kahdesti ja olen käynyt useilla nettitreffeillä (7 kpl ja 1 vielä tiedossa). Ehkä olen ollut liian valikoiva, mutta toisaalta tiedän mitä etsin, enkä haluaisi pysähtyä ensimmäiseen mukiinmenevään, vaan löytää sellaisen, joka todella kiinnostaisi minua.
Painosta: painoni on ollut aina normaali, kerran tosin heittänyt normaalin ylärajan ylitse parilla kilolla. Kesällä olin hoikassa kunnossa, nyt olen taas lihonnut muutaman kilon. En kuitenkaan ole lihava, enkä esim. peilistä huomaa juurikaan mitään eroa vaikka, vaaka muuta väittääkin.Tuli vaan mieleen kysyä, kun pisti silmään. Eli mistä sinä tiedät, mitä haluat, jos et ole koskaan kunnolla seurustellut? Toki varmaankin tiedät, mitä suunnilleen et halua/hae miehessä, mutta ymmärtänet mitä haen takaa.
- yyyyyy
Tyttö kirjoitti:
on ollut profiili netissä kahdesti ja olen käynyt useilla nettitreffeillä (7 kpl ja 1 vielä tiedossa). Ehkä olen ollut liian valikoiva, mutta toisaalta tiedän mitä etsin, enkä haluaisi pysähtyä ensimmäiseen mukiinmenevään, vaan löytää sellaisen, joka todella kiinnostaisi minua.
Painosta: painoni on ollut aina normaali, kerran tosin heittänyt normaalin ylärajan ylitse parilla kilolla. Kesällä olin hoikassa kunnossa, nyt olen taas lihonnut muutaman kilon. En kuitenkaan ole lihava, enkä esim. peilistä huomaa juurikaan mitään eroa vaikka, vaaka muuta väittääkin."Normaali paino" ei tarkoita sitä, että kroppa olisi välttämättä erityisen kiinteä ja puoleensavetävän näköinen... Jos haluat parantaa osakkeitasi, niin pikku dieetti (ja liikunta) ei varmasti ole mikään huono idea. Miehille naisen ulkonäkö on kumminkin aika tärkeää etenkin tutustumisvaiheessa. Olemalla "normaaliuuden" ylärajoilla et eroa muista suomalaisnaisista mitenkään, kun taas kiinnittämällä kroppaasi enemmän huomiota voisit erottua massasta positiivisesti ja parantaa asemaasi huomattavasti.
Kuulostaa ehkä pinnalliselta, mutta toisaalta tämä vinkki on täysin ilmainen, eikä maksa mitään.. :) - yyyyyy
yyyyyy kirjoitti:
"Normaali paino" ei tarkoita sitä, että kroppa olisi välttämättä erityisen kiinteä ja puoleensavetävän näköinen... Jos haluat parantaa osakkeitasi, niin pikku dieetti (ja liikunta) ei varmasti ole mikään huono idea. Miehille naisen ulkonäkö on kumminkin aika tärkeää etenkin tutustumisvaiheessa. Olemalla "normaaliuuden" ylärajoilla et eroa muista suomalaisnaisista mitenkään, kun taas kiinnittämällä kroppaasi enemmän huomiota voisit erottua massasta positiivisesti ja parantaa asemaasi huomattavasti.
Kuulostaa ehkä pinnalliselta, mutta toisaalta tämä vinkki on täysin ilmainen, eikä maksa mitään.. :)Toinen tapa erottua massasta positiivisesti on pukeutua suht' naisellisesti tilanteessa kuin tilanteessa.
Naisellinen, kauniskroppainen nainen kerää kyllä miesten huomion kuin itsestään... :) Sitten vaan laitat miehet "riviin" ja valitset parhaan päältä. Yksinkertaista.. - Tyttö
yyyyyy kirjoitti:
Toinen tapa erottua massasta positiivisesti on pukeutua suht' naisellisesti tilanteessa kuin tilanteessa.
Naisellinen, kauniskroppainen nainen kerää kyllä miesten huomion kuin itsestään... :) Sitten vaan laitat miehet "riviin" ja valitset parhaan päältä. Yksinkertaista..Kiitos vinkeistä. :) Tarkoituksena olisikin laihduttaa muutama kilo niin, että olisin samoissa mitoissa kuin kesällä. Diskossa kuitenkin riittää vientiä edelleen, sillä ei ne kilot näy kun on vaatteet päällä. Pukeudun muutenkin kivasti, esim. diskoiltaa varten musta on kiva laittautua kauniiksi. Mutta arkena tulee kyllä liikuttua vaatimattomamman näköisenä. Esim. rillit ja vähemmän meikkiä niinä päivinä kun en jaksa meikata ja jotain fleece-jakkua/neuletta, sellaista mukavaa ja helppoa päällepantavaa. Hyvä maku minulla on noin yleensä ottaen, vaikka itse sanonkin. Mutta hameita ja mekkoja tulee käytettyä tosi harvoin. Kyllä sitä melkein kaipaa miestä rinnalleen, jotta uskaltais lähteä minihameessa yöelämään...
- yyyyyy
Tyttö kirjoitti:
Kiitos vinkeistä. :) Tarkoituksena olisikin laihduttaa muutama kilo niin, että olisin samoissa mitoissa kuin kesällä. Diskossa kuitenkin riittää vientiä edelleen, sillä ei ne kilot näy kun on vaatteet päällä. Pukeudun muutenkin kivasti, esim. diskoiltaa varten musta on kiva laittautua kauniiksi. Mutta arkena tulee kyllä liikuttua vaatimattomamman näköisenä. Esim. rillit ja vähemmän meikkiä niinä päivinä kun en jaksa meikata ja jotain fleece-jakkua/neuletta, sellaista mukavaa ja helppoa päällepantavaa. Hyvä maku minulla on noin yleensä ottaen, vaikka itse sanonkin. Mutta hameita ja mekkoja tulee käytettyä tosi harvoin. Kyllä sitä melkein kaipaa miestä rinnalleen, jotta uskaltais lähteä minihameessa yöelämään...
Lähinnä tarkoitin sitä, että kun nainen on tarpeeksi viehättävännäköinen, ei miesihailijoista varmaan pääse oikein "eroon" normaalissa arki-elämässäkään... :) Erottumalla ulkoisesti positiivisesti eduksesi kiinnität miesten huomion kaikkialla missä liikut..
Tämä ulkonäkökysymys on vaan sellainen asia, mikä on ikävä kyllä jäänyt monella suomalaisnaisella hieman taka-alalle kaiken tasa-arvo-, feminismi-, ja sosialidemokratiahömpän myötä... Ei ole mitään turhaa puhetta, että useimmissa muissa Euroopan maissa naiset näyttävät paljon enemmän NAISILTA kuin Suomessa.
Uskalla siis olla vaan rohkeasti nainen, niin varmasti löydät miehen tuota pikaa. Tai oikeastaan mies löytää sinut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331935Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28850- 69845
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259728Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64710- 10677
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132671- 26644
- 77642
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200635