Mieheni on hyvin itsevarma ja pitää vaimon (ja muidenkin) ihailevasta katseesta... Hän haluaa että nainen tukee ja rakastaa häntä, eikä yritä painaa häntä alas sanoillaan tai teoillaan. Hän on sanonut, että tämän luonteenpiirteensä takia hänen rakastaminen saattaa olla vaikeaa. Entiset suhteet ovat aina kaatuneet osittain tähän asiaan. Naiset eivät ole kunnioittaneet ja rakastaneet häntä tarpeeksi, koska ovat pitäneet häntä itseään täynnä olevana paistattelusta nauttijana. Minuakin ärsytti mieheni ennen kuin alettiin seurustelemaan :) kuitenkin rakastuin häneen... välillä hänen luonteensa todella ärsyttää, mutta olen oppinut arvostamaan häntä sellaisena kuin hän on. Joskus se silti on vaikeaa...Onneksi hän ei kuitenkaan ole ilkeällä tavalla itsekäs tai itsevarma. Kuitenkin olen viime aikoina alkanut toivomaan, josko hänen asenteensa muuttuisi hieman iän ja elämänmuutosten myötä...niin ei kyllä taida käydä. Onko naisella mitään mahdollisuutta vaikuttaa tällaiseen asiaan ilman, että mies kokisi itsensä painostetuksi tai ei-arvostetuksi? Kyllä minäkin ajattelen perinteisesti, että naisen kuuluu seistä miehensä rinnalla, mutta mieheni kanssa se on ajoittain aika vaikeaa..ongelma on tiedostettu, mutta kuinka siis jatkaa, jotta tämä suhde voisi säilyä elinvoimaisena? Onko muilla vastaavia tilanteita, että toisen itsevarmuus tms aiheuttaa ongelmia?
"Itsetietoinen" mies
6
876
Vastaukset
- leijonamieli
En tiedä mitä pahaa on hyvässä itsetunnossa, mutta liiallinen narsistisuus, josta muut kärsivät on tietenkin asia erikseen. Minulla on myös mies, joka haluaa ajoittain olla huomion keskipiste, varsinkin kun liikutaan isommissa porukoissa. Itse olen yrittänyt alkaa ajatella asiaa niin, että hänellä vain on tietynlainen "esiintymisvietti". Hän esiintyykin silloin tällöin musiikin alalla. Ehkä se on myös jonkinlaista hyväksymisen hakua kavereilta. Minun mieheni on muuten kyllä varsin "vaatimaton" luonteeltaan, eikä kaipaa ehkä (?) minulta minkäänlaista "palvontaa". Mieheni on lisäksi perheen kuopus ja ainoa miespuoleinen sisarusparvesta, joten sekin voi osaltaan selittää asiaa, kuka tietää.
Millä tavalla koet miehesi itsetietoisuuden häiritsevänä? Koetko jääväsi itse jotenkin hänen paistattelunsa varjoon? (Minulle tulee ainakin välillä sellainen olo.)- hmmm....
"Millä tavalla koet miehesi itsetietoisuuden häiritsevänä? Koetko jääväsi itse jotenkin hänen paistattelunsa varjoon? (Minulle tulee ainakin välillä sellainen olo.)"
En koe varsinaisesti jääväni varjoon, mutta omalla olemuksellaan hän saa usein aikaan sen, ettei minun tee mieli esim. kehua häntä tai osoittaa sitä rakkautta niin pyyteettömästi kuin tekisin ilman tätä olemusta. On helpompi rakastaa (näyttää se) ja ihailla "nöyrempää" ihmistä kuin (liian) itsevarmaa..
Mies kyllä kehuu minua ja sanoo rakastavansa...jos näin ei olisi, niin silloin kyllä tällä miehen luonteella olisi ehkä liian suuri valta. Jos hän ei siis antaisi minulle tarpeeksi huomiota. Mieheni on tyypillinen leijonaluonne...tarvitsee periaatteessa vahvan naisen, mutta silloin tulee yhteenottoja ja rajuja sellaisia. Hiljainen myötäilijä taas alkaa elää miehensä ehdoilla. Mä olen kai jotain tästä välistä. Tiedän että harva kestäisi mieheni tyyliä :) Mutta mä nyt satun silti rakastamaan sitä, vaikka joskus sitä ihmettelenkin :) - Samanlainen mies
"Koetko jääväsi itse jotenkin hänen paistattelunsa varjoon? (Minulle tulee ainakin välillä sellainen olo.)"
Minullekin on tullut samanlainen olo liian monen naisen kanssa. Ilmeisesti tasapuoliseen parisuhteeseen kykeneviä naisia on äärimmäisen vähän.
- Samanlainen mies
"Mieheni on hyvin itsevarma ja pitää vaimon (ja muidenkin) ihailevasta katseesta... Hän haluaa että nainen tukee ja rakastaa häntä, eikä yritä painaa häntä alas sanoillaan tai teoillaan."
Niin kerrotko vielä missä se ongelma on? Taidat kuulua niihin itsekkäisiin naisiin, joiden mielestä vain naisilla on oikeus vaatia huomiota?
"Entiset suhteet ovat aina kaatuneet osittain tähän asiaan. Naiset eivät ole kunnioittaneet ja rakastaneet häntä tarpeeksi, koska ovat pitäneet häntä itseään täynnä olevana paistattelusta nauttijana."
Tyypillinen naisten reaktio mieheen, joka arvostaa itseään ja vaatii itselleen huomiota yhtä paljon, kuin naiset keskimäärin. Miehen kuuluisi olla vaatimaton uhrautuja ja naisen ikioma sätkynukke.
"Minuakin ärsytti mieheni ennen kuin alettiin seurustelemaan"
Yllätys.
"välillä hänen luonteensa todella ärsyttää, mutta olen oppinut arvostamaan häntä sellaisena kuin hän on. Joskus se silti on vaikeaa...Onneksi hän ei kuitenkaan ole ilkeällä tavalla itsekäs tai itsevarma."
Myönnät sen itsekin; miehesi ei ole ilkeällä tavalla itsekäs tai itsevarma, hän vain arvostaa itseään. Tällainen piirre miehessä on naisille raivostuttava ja sietämätön. Nainen ei kestä sitä, että parisuhteessa on kaksi yhtä paljon huomiota haluavaa osapuolta. Keskivertoparisuhde missä tahansa maapallolla toimii hyvin tasan niin kauan, kun mies jaksaa tyytyä vähemmän arvokkaan osapuolen, eli uhrautuvan ritarin rooliin.
"ongelma on tiedostettu, mutta kuinka siis jatkaa, jotta tämä suhde voisi säilyä elinvoimaisena?"
Ongelmaa ei ole tiedostettu, koska ongelma olet sinä. Miehesi varmasti nauttisi elämästään paljon enemmän toisenlaisen naisen kanssa. Näitä toisenlaisia naisia on kuitenkin hyvin vähän, tässä syy siihen, miksi itse olen sinkku.- alkup.
"Taidat kuulua niihin itsekkäisiin naisiin, joiden mielestä vain naisilla on oikeus vaatia huomiota?"
Näin ei todellakaan ole. Kummankin tulee saada sitä huomiota yhtä paljon. Itse en vaan korosta tätä huomiontarvetta samalla tavoin kuin mieheni. Mielestäni on helpompi antaa huomiota ja rakkautta kun toinen ei tee siitä numeroa. Tehdäänpä huono vertaus: Jos naisesi mäkättää sinulle jostain asiasta, niin tekeekö sinun mieli korjata tilanne tämän mäkätyksen johdosta? Todennäköisemmin hoidat asian mieluummin ilman naisesi valitusta ja painostusta, jolloin tiedät että toiselle tulee hyvä mieli ja tuntee itsensä rakastetuksi.
"Miehen kuuluisi olla vaatimaton uhrautuja ja naisen ikioma sätkynukke."
Toivon hartaasti ettet yleistä tätä ajatusta koskemaan koko naissukupuolta. Varmasti on tällaisia naisia (kuin myös miehiä), mutta itse pidän kyllä miestäni tasavertaisena itseni kanssa. Tuosta lauseestasi paistaa jonkinlainen halveksunta naisia kohtaan. Se on aika surullista.
"Nainen ei kestä sitä, että parisuhteessa on kaksi yhtä paljon huomiota haluavaa osapuolta. Keskivertoparisuhde missä tahansa maapallolla toimii hyvin tasan niin kauan, kun mies jaksaa tyytyä vähemmän arvokkaan osapuolen, eli uhrautuvan ritarin rooliin."
Meinaatko, että jos mies ei pidä suurta haloota itsestään, se tekee heti hänestä vähemmän arvokkaan? Ihmeellistä ajattelua.. Mieheni itsevarmuus saa hänet välillä kuulostamaan siltä, ettei hän kunnioita minua samalla tavoin kuin itseään. Tätä "minä olen parempi"-asennetta voisi pitää tietyllä tavalla, tietyissä tilanteissa, huonona itsevarmuuden muotona. Olisi toivottavaa, että parisuhteessa kumpikin osapuoli ovat yhtä arvokkaita, ja kumpikin arvostaa toista.
"Miehesi varmasti nauttisi elämästään paljon enemmän toisenlaisen naisen kanssa. Näitä toisenlaisia naisia on kuitenkin hyvin vähän, tässä syy siihen, miksi itse olen sinkku."
No se on hyvä että sinä tiedät mikä on minun miehelleni parasta. Minusta tuntuu että asenteesi takia joudut olemaan kauan sinkkuna. Koska tekstisi perusteella katsot jokaista naista jonkinlaisen valtapeliasetelman läpi. Kyllä niitä oikeita "prinsessoja" löytyy, mutta tuntuu että sinä näet minkä tahansa naisen tarpeen tai huomionhalun halveksittavana asiana. Rakkaudessa kummankin kuuluu haluta huomiota, ei se ole itsekästä kun sitä haluaa antaa myös toiselle. Mieheni tyyli kerjätä sitä huomiota, ja itsensä asettaminen korokkeelle on vain se asia, joka mielestäni vaikeuttaa tämän huomion tasapainoista jakautumista.
- mienainen
Tottahan puolisolta haluaa rakkautta ja tukea ja ihailua. Mutta mutta. Jos sitä antaa, mutta ei saa niin silloin ollaan pielessä. Kukaan ei voi odottaa yksipuolisesti saavansa tai voi, mutta kestääkö sellainen? Toinen asia on toi sanoilla ja teoilla alaspainaminen. Mitä se voi tarkoittaa? Että ollaan erimieltä ja sit ei saa sanoa, koska se voi loukata. Ei kai kukaan omaa rakasta halua painaa alas? Silti ihmisillä on mielipiteitä ja niistä pitää keskustella. Ei ole vaarallista olla erimieltä, vai onko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330820Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764186Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972725Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331892Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901657- 861593
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751565Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591500Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721245