Onko kokemusta tai muuten tietoa asiasta? Ajatus olisi tuoda kuorma-auto alustaksi työkoneelle esim. ruotsista tai jopa virosta ja rekisteröidä se suomessa työkoneeksi. Mitä maksuja ja papereita joutuu hoitamaan. Ja on y-tunnus eli ilmeisesti saa ostaessa paikallisen alvin vähennettyä.
KuormaAuton tuonti
työkoneeksi?
32230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos y-tunnus ei veroja, yli 3500kg on verovapaat.
Ostomaan alvin saa pois, kun ilmoittaa myyjälle oman yrityksensä alv-numeron kansainvälisessä muodossa, se on FI-alkuinen ja ilman väliviivaa. Maahan tuotaessa on kuitenkin maksettava Suomen alv, mutta työkoneestahan sen saa takaisin verotuksessa.
Henkilöautoista ei juurikaan kannata tuota alvia vähentää, koska meillä henkilöauto on alv-vähennyskelpoinen perin harvoissa erikoistapauksissa. Huijaamisellakin on lyhyet jäljet, tieto kiitää EU:n sisällä aika hyvin maasta toiseen.
maan sitten koko summasta, kun myy eteenpäin!
Jos tuo esim itselle, niin kyllä kannattaa.