Elikkäs tartteis 400 Mhz ja 256 SDRAM sekä 6.4 GB koneeseen Linux. Tulisi olla mukana:
1. jonkinlainen ohjelmointiympäristö ja kääntäjät.
2. tekstinkäsittely- ja taulukkolaskenta
Löytyiskö noilla tiedoilla jokin versio?
Kysymyksiä, Edition 1
8
573
Vastaukset
- Distro1
Kannattaa lukea vanhoja viestejä täältä. Tää sama asia on jo käsitelty tsiljoonasti...
slackwarea, vaikka onkin "hankala" säätää aluksi kuntoon, mutta kun sen tekee huolella, niin tulos on mitä mainioin, kun varsinkin kyseessä on wanha kone suht pienillä resursseilla!
- Slackkivaari
"slackwarea, vaikka onkin "hankala""
Kun muistia piisaa (256Mt on kohtuullisesti) vaikka prosessoriteho onkin vähän alhainen, toimii monet muutkin jakelut ihan ok. Kaikissa täysipainoisissa (ei siis mikään minidistro) on ohjelmointityökalut ja -ympäristö asennettavissa. OpenOffice taas sisältää kaikki tarvittavat taulukkolaskennat ym. toimisto-ohjelmiston.
Tosin OpenOfficea kevyempiäkin vaihtoehtoja on tarjolla niin tekstinkäsittelyyn kuin taulukkolaskentaankin, jos oo tuntuu liian raskaalta.
Valmiiksi konfigurointu Slackware on palstalla esitetty Vector.
http://www.slackware.org
http://www.vectorlinux.com
Debian?:
http://www.debian.org/intro/about.fi.html
Mutta kyllä noita jakeluja yhäkin olisi joukko suositeltavissa. - Ilmainen käyttis
Tuolla slackin sivuilla tuntuisi olevan inhan hyvät säätöohjeet.
Onkos mp3-tuki valmiina? - niin ei
Ilmainen käyttis kirjoitti:
Tuolla slackin sivuilla tuntuisi olevan inhan hyvät säätöohjeet.
Onkos mp3-tuki valmiina?varmaan ole kun slackware on rakennettu niinpäin että pitää itse lisätä jostarvii jotain :)
tämäntaki slackware pyörii hyvin vanhemmissa koneissa kun ei asenneta mitään turhaa koneisiin.... - reallyman
slackware on surkea, kuten suosittelijansakin!
- alottelija...
joten suosittelen näitä ....
pclinuxos
ubuntu /kubuntu
mepis
xandros
siinä jotain helpohkoja aloittaa tutustuminen linuxmaailmaan :) - ksym_
FreeBSD toimisi tuossa helvetin hyvin.
Valmiiksi käännettyjä paketteja on FreeBSD:lle yli toistatuhatta, lähdekoodeista käännettäviä portteja 16 000 tjms.
Yleisimmät Linuxin softat saa toimiin FreeBSD:llä. OpenOffice:lle ja muille on suoraan asennuspaketit.
Perusasennus X-serverin kanssa täysillä lähdekoodeilla vie alle gigatavun.
Äänijärjestelmä on nerokas: /dev/snd on automaattisesti ääntä kernel-tasolla multiplexoiva virtuaalilaite.
http://www.freebsd.org
http://www.freshports.org
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2081360- 961256
Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9898Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛85842Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan2830Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.57776- 31768
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle14762Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii43713T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37708