pihalla pillereiden kanssa...?

no niin eli ma otin viimisen pillerin liuskasta ja oli taukoviikko, pitääkö mun nyt alotttaa uus laatta ja ottaa se eka pilleri MA vai vasta tiistaina?? en ymmärrä tätä. merkki on yasmine!
4522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sun pitäisi aloittaa uusi liuska vasta tiistaina, tällöin väliin jää 7 pilleritöntä päivää.

Äänestä

Joo, siis jos viimeisen pillerin on ottanut maanantai-päivänä, niin uusi "kiekko" aloitetaan seuraavan viikon tiistaina. Muista myös säännöllisyys; ota pilleri aina samaan kellon aikaan. No, itse otin aina iltaisin, mutta suurin piirtein samaan kellon aikaan.

Äänestä
  • mä käytän yasminee kans,niissä ohjeissa sanotaan, että täytyisi ottaa samaan aikaan, mutta jos unohtaa niin 12h aikana se pillereiden ehkäisy teho ei ole vielä heikentyny. niinpä itse otan sen aina iltaisin 9-10 välillä, sillä jos sattuisi käymään niin hullusti että unohtaisin, voisin vielä aamulla ottaa sen, koska yleensä kuitenkin olen jo siihen aikaan hereillä. Mutta tämä oli vain pohdintaa. PILLERIT PITÄÄ OTTAA AJALLAAN. ^^

    Äänestä

laatan aloituspäivä on aina sama, jos et tee muutoksia kiertoon. Eli jos olet alunperin aloittanut laatan tiistaina, aloitat kaikki muutkin laatat aina tiistaina (välissä viikon tauot).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


auttakaa.. kirjoitti:

no niin eli ma otin viimisen pillerin liuskasta ja oli taukoviikko, pitääkö mun nyt alotttaa uus laatta ja ottaa se eka pilleri MA vai vasta tiistaina?? en ymmärrä tätä. merkki on yasmine!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu