miten saisi 4-5 kg.. pois? en halua mitään ihme ihme diettejä enkä halua syyä pillereitä?syön melkee joka toinen päivä karkkia : / kunnon karkki rohmu..: /tietääkö kukaan miten saisi karkki himon pois.. että voisi vaan nauttiä herkuista viikonloppusin ei viikolla? Kiitoksia jo etukäteen : )
kysymys.......??
6
554
Vastaukset
- sokeriaddikti
Karkkihimosta pääsee hyvin yksinkertaisesti: et syö karkkia. Ja ainakin mun kohdalla se myös tarkoittaa että välttelen kaikkea muutakin missä on sokeria. Tuntuu että jos syön vähänkin jotain makeaa niin en pysty lopettamaan.
Valitettavasti se karkkihimon häivyttäminen ei sitten onnistu niin että syöt karkkia vaan viikonloppuisin, vaan sun pitäs olla useampia viikkoja (ja viikonloppuja!) ilman karkkia, niin kyllä se himokin siitä katoaa. Ja kun karkit jää, niin eiköhän nuo muutamat kilotkin katoa heöposti terveellisellä ruokavaliolla ja liikunnalla.
Koita keksiä muita herkkuja karkkien tilalle, maailma on täynnä herkullista terveellisempääkin syötävää. - neuvo
on se, että pese hampaasi oikein vahvalla hammastahnalla aina ku käy mieli herkutella tai makeaa, ei sinne enää sitten viitti mitää laittaa..
- Herkkumassu
Olen itse ollut ennen myös oikea karkkirohmu, söin karkkia tms. oikeastaan päivittäin, ja aina vaan teki mieli lisää! Ei siinä auttanut muu kuin ottaa itseään niskasta kiinni ja päättää, että nyt loppui! Kovalla tahdonvoimalla olen saanut himoni jotenkin aisoihin, ja karkkipäivää vietän nykyään lauantaisin. Karkinhimo on laantunut sitä myöten kun suu ja mieli on tottunut sen vähäisempään saantiin!
Toki mieli tekee viikollakin herkutella, ja jos mieli kovasti tekee, ostan proteiinipatukan, josta saa mukavasti proteiinia, mutta on myös herkun makuinen. :) Ja jos sallin itselleni pienen herkuttelun viikollakin, niin se on todellakin silloin pientä (!) herkuttelua, ei esim. 200 gramman karkkipussi!
Ja olen huomannut, että kun huolehtii että saa ravinnosta tarpeeksi proteiinia (sain sitä ennen ihan liian vähän!), auttaa se myös makeanhimoon, ne ei iske niin hurjana!
Kromitableiteista on ollut jollekin apua, itse en ole niitä kokeillut.
Eli kyllä sinäkin voit onnistua!- hitaasti mutta varmasti
Itsekin aikoinaan saatoin syödä karkkia joka päivä. Keino, joka minulla auttoi oli se, että jätin karkin ja kiken muun makean pois! Ensimmäiset muutama päivä oli kuin tuskaa mutta ei pidä antaa perikisi! Muutaman päivän jälkeen karkkia ei enää tehnyt mieli juuri ollenkaan ja ajatuksena oli syödä karkkia vain vaikka viikonloppuisin. Ennen saatoin syödä kevyesti koko pussillisen namuja mutta nyt kun en enää syö karkkia joka päivä, alkaa jo puolikas pussikin tehdä pahaa (en puhu näistä magamix extramättö pusseista)joten nyt riittää huomattavasti pienempikin määrä tyydyttämään karkin himon ja näin viikolla ei tee edes mieli karkkia! Kaikki tietenkin yksilöitä, mutta minulla tämä toimii, vaatii tietenkin aikaa totutella uuteen tapaan!
- ahahaaa
hitaasti mutta varmasti kirjoitti:
Itsekin aikoinaan saatoin syödä karkkia joka päivä. Keino, joka minulla auttoi oli se, että jätin karkin ja kiken muun makean pois! Ensimmäiset muutama päivä oli kuin tuskaa mutta ei pidä antaa perikisi! Muutaman päivän jälkeen karkkia ei enää tehnyt mieli juuri ollenkaan ja ajatuksena oli syödä karkkia vain vaikka viikonloppuisin. Ennen saatoin syödä kevyesti koko pussillisen namuja mutta nyt kun en enää syö karkkia joka päivä, alkaa jo puolikas pussikin tehdä pahaa (en puhu näistä magamix extramättö pusseista)joten nyt riittää huomattavasti pienempikin määrä tyydyttämään karkin himon ja näin viikolla ei tee edes mieli karkkia! Kaikki tietenkin yksilöitä, mutta minulla tämä toimii, vaatii tietenkin aikaa totutella uuteen tapaan!
megamix extramättö karkkipussi! xDD kiitos päivännauruista!
- karkkipää
Moi kohtalontoveri!
Syön karkkia joka päivä eli en vain joka toinen päivä :). Haluaisin myös tiputtaa painoa tuon 5 kiloa. Olin jo viikon karkkilakossa, mutta sitten itsenäisyyspäivänä seurassa tarjottiin karkkia ja lankesin :/. Sen jälkeen olenkin syönyt joka päivä karkkia, kunnon sokeriaddikti. Mutta nyt olen päättänyt joulun jälkeen ryhtyä kokonaan karkkilakkoon. Kun olin viikon karkkilakossa, minulla ei enää edes tehnyt mieli karkkia viikon viimeisinä päivinä! Toki ensimmäiset päivät on vaikeimpia. Näin olen joulun jälkeen päättänyt karistaa kiloni tällä tavalla ja tietysti jatkamalla liikkumista entiseen malliin :). Tsemppiä sullekin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996033
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282833Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774