Olenhan käynyt siellä minäkin!
Samoin kuin niin moni muukin, jotka olemme vuodesta toiseen kulkeneet kivuistamme, ja vaivoistamme kertomassa, apua etsimässä, siellä normmaalin käytännön mukaisissa terveydenhoidon paikoissa, joissa sitä niin hyvää terveydenhoitoa potilaille luvataan!
Mutta kovin laihoiksi ovat jääneet tulokset myös minunkin kohdalla vuosia, jopa vuosikymmeniäkin!, kestäneestä, sietämättömäksi kehittyneestä niska-, takaraivo-, ja hartiakipujen tutkimuksissa!
Mm. röntgenkuvia on otettu runsaastikin, myös erilaisia labrakokeita, myöhemmin myös magneettikuviakin.
Samoin erilaisia pillereitä on määrätty runsaastikkin.
UKW ja hierontakin on kokeiltu, kuitenkin tuloksetta, tämän jo täysin sietämättömäksikin käyneen kiputulan hoitoon.
Erilaista paperimateriaalia on myös kertynyt kiitettävästi.
Kokemuksia, kaikenlaisia on myös kertynyt.
Mm. kerran lääkäri valitteli KIPUMITTARIN PUUTETTA, vaikka muuta arsenaalia ko. toiminnassa on varmaankin kiitettävästi, kun kerroin hänelle näistä sietämättömistä kivuista!
Hänen olisi pitänyt nähtävästi suoraan asteikolta nähdä konkreettisesti kivun voimakkuus, jolloin potilaan kertomus olisi vasta ollut uskottava!
Pelkät potilaan kertomuksethan eivät ole uskottavia, eikä varteen otettavia tässä toiminnassa, kuten esimerkkikin osoittaa!
Tietenkin kivun syytä etsittiin myös sieltä "korvienkin välistä", josta sitä useinkin jäljitetään!
Näinhän kertoo myös "hoidettukin" tutkimustensa etenemisestä!
Tällaisia, ja vastaavia kokemuksia "rikkaampana" sitä on vuodesta toiseen niitä kivuttomampia hetkiä, jopa päiviä, yritetty etsiä, tämän niin hyväksi mainostetun terveyden hoitomme kivisillä poluilla!
Valitettavaa, mutta totta TURHAAN!
Rahahan kyllä on vaihtanut omistajaa kiitettävän hyvin!
Niin oma, kuin yhteiskunnankin!
Katselinpa sitten jälleen kerran näitä sivuja, ja huomasin näitä "hoidetun" kirjoituksia, joissa hän kertoo tästä paljon porua herättäneestä Si- nivelestä!
Ajattelin, että tämä on vielä kokeilematta, muut on jo kokeiltu, eikä mitään apua, helpotusta ole löytynyt!
Siis viimeinen oljenkorsi olisi kyseessä!
Niinpä varasin ajan Si-tarkastukseen, ja mahd. korjaukseen.
Tullessani paikalle, edelliset asiakkaat, tyytyväisiltä vaikuttavina, olivat pois lähdössä, ruvettiin keskustelemaan minun ongelmista.
Kun olimme hiukan asiasta keskustelleet, Jouko kertoi, että hänen kahdeksan vuotias poikansakin voisi kertoa mikä sinulla on, jos hän olisi tässä paikalla?
Olinpa huuli pyöreänä, suorastaan ymmyrkäisenä, että kahdeksan vuotias poika voisi kertoa kipujen, ongelmien syyn, jota ei tähänkään asti, korkean tiedon, pitkäaikaisten, ja kalliiden tutkimustenkaan tuloksena ole saatu selville?
Tämähän tuntui kuin olisi katsellut, ja kuunnellut vähintäinkin hyvää, suorastaan uskomatonta elokuvaa!
Eipä kestänyt kauaakaan, kun poika tuli ulkoa sisälle pipo päässä, ja haalarit päällä, kun Jouko kehotti häntä kertomaan mikä tätä asiakasta vaivaa!
Poika silmäili vähän aikaa, ja kertoi:
Si-nivel pois paikoiltaan, lonkkanivelet pois paikoilataan, olkanivelet pois paikoiltaan, leukanivel pois paikoiltaan, kallolaatta jumissa, olikohan vielä jokin niskan alueen hermo puristuksessa!
Tässä selvittelyssä ei kauan aikaa hukkaantunut!
Tähän parantaja itse totesi, että näin on!
Itse olin suorastaan "äimän käkenä"!
Kun parantaja rupesi tilannetta kartoittamaan, hän totesi mm. että lantio on jopa 15cm vinossa!
Eipä tarvitse kovin suurta mielikuvitustakaan, todetakseen, että monta muutakin paikkaa on sitten vinksallaan, pois siitä optimaalisesta, kivuttomasta asemastaan!
Kovin vaivattomasti, asiantuntevasti hän kuitenkin sai nämä virheelliset asennot korjattua, ja rupesi tuntumaan, että se kipua provosoiva tekijäkin olisi menettänyt tehoaan niskan aluella!
Se sietämättömän kipeä alue ei vielä aivan kivuton ole, mutta kuitenkin huomattavastikin parempi, siedettävämpi, mitä aikaisemmin.
Ottaen huomioon myös uskomattoman pitkän ajan, ja sietämättömän voimakkaan kivun, ei varmaan kaikki kivut voi heti loppuakkan.
Mitä muutoksiakin sitten lie aluella tapahtunutkaan, niiden kovin pitkäaikaisiksi venyneiden tutkimusten aikana?
Siis parasta tulosta täällä käynnillä tuli, mitä tähän asti, vuosien, vuosikymmentenkin aikana on ollut saatavissa, sietämättömän kipeän potilaan kannalta!
Si-nivelen korjauksesta
146
12616
Vastaukset
- tosiaan!!!
8 vuotias kertoo viat, jotka sulla on -ei tullut mieleen, että kertoi ulkoaopittua sen minkä isipappa oli kertonut yleensä potilaalle.
"Kun parantaja rupesi tilannetta kartoittamaan, hän totesi mm. että lantio on jopa 15cm vinossa!"
15 cm vino, niin olisi pitänyt kuvissa näkyä.
Ettei vaan olisi sama kirjoittaja, mutta eri nimimerkillä, kuin se "hoidettu".- uskottava.
Jos lantio on 15 cm vino, sen kyllä näkee silmälläkin, vaikkei olisi edes lääkäri.
Ja noi pojan jutut on tietenkin isin ulkoa opettamia. "Ihmepoikani!"
Itseasiassa hoidettu olis voinu jättää tänkin keksityn tarinan kertomatta, ei näihin kukaan jaksa uskoa.
Hoidetulla paha päähänpinttymä, vois hankkia vaikka jonkun harrastuksen ennen kun vallan sekoo. - Menenpä minäkin
uskottava. kirjoitti:
Jos lantio on 15 cm vino, sen kyllä näkee silmälläkin, vaikkei olisi edes lääkäri.
Ja noi pojan jutut on tietenkin isin ulkoa opettamia. "Ihmepoikani!"
Itseasiassa hoidettu olis voinu jättää tänkin keksityn tarinan kertomatta, ei näihin kukaan jaksa uskoa.
Hoidetulla paha päähänpinttymä, vois hankkia vaikka jonkun harrastuksen ennen kun vallan sekoo.Menenpä minäkin suurin toivein, mutta tietäen, että minulla on lannerangassa voimakkaan iskun seurauksena ollut jo 50 vuotta elämää vaikeuttava siirtymä. Vain yksi fysiatri on tähän mennessä tajunnut, miksi olen lannerangastani ja selästäni niin kipeä, ja hän onkin pysytynyt jonkinverran auttamaan. Muut instanssit eivät yhtään. On kaikenlaisia kuvia, aina magneettikuviin sakka. Mutta apua ei niistä käynneistä ole ollut.
- hoidettu
uskottava. kirjoitti:
Jos lantio on 15 cm vino, sen kyllä näkee silmälläkin, vaikkei olisi edes lääkäri.
Ja noi pojan jutut on tietenkin isin ulkoa opettamia. "Ihmepoikani!"
Itseasiassa hoidettu olis voinu jättää tänkin keksityn tarinan kertomatta, ei näihin kukaan jaksa uskoa.
Hoidetulla paha päähänpinttymä, vois hankkia vaikka jonkun harrastuksen ennen kun vallan sekoo.Ihanku tästä ois poistettu mu viestini?
Vai ei kukaan usko? ;) - minkä vuoksi
hoidettu kirjoitti:
Ihanku tästä ois poistettu mu viestini?
Vai ei kukaan usko? ;)Kun ei täälläkään saa mainostaa ;)
Täällä tämä moderointi toimii onneksi aika nopeasti. - hoidettu
minkä vuoksi kirjoitti:
Kun ei täälläkään saa mainostaa ;)
Täällä tämä moderointi toimii onneksi aika nopeasti.On huomattu. Ei saa mainostaa opetusvideota, jossa ei mitään edes myydä.
Poistetaakohan kohta Eve37:nkin jutut, kun hän kertoo keneltä sai apua fibromyalgiaansa?
Ei, hän ei käynyt Joukolla. ;) - TÄÄLLÄHÄN
hoidettu kirjoitti:
On huomattu. Ei saa mainostaa opetusvideota, jossa ei mitään edes myydä.
Poistetaakohan kohta Eve37:nkin jutut, kun hän kertoo keneltä sai apua fibromyalgiaansa?
Ei, hän ei käynyt Joukolla. ;)käsitellään niin salaista tietoa!
Sensuuri on valpas! - hoidettu
TÄÄLLÄHÄN kirjoitti:
käsitellään niin salaista tietoa!
Sensuuri on valpas!Raiskaajista ja murhaajista saa kyllä puhua ihan nimeltä, mutta ku puhuukin ihmisestä, joka auttaa toisia ihmisiä, ni ne jutut sensuroidaan... näinhän se menee.
- Kerrotko
Menenpä minäkin kirjoitti:
Menenpä minäkin suurin toivein, mutta tietäen, että minulla on lannerangassa voimakkaan iskun seurauksena ollut jo 50 vuotta elämää vaikeuttava siirtymä. Vain yksi fysiatri on tähän mennessä tajunnut, miksi olen lannerangastani ja selästäni niin kipeä, ja hän onkin pysytynyt jonkinverran auttamaan. Muut instanssit eivät yhtään. On kaikenlaisia kuvia, aina magneettikuviin sakka. Mutta apua ei niistä käynneistä ole ollut.
käyntisi jälkeen tuloksista?
Kiinnostaa! - kielletty
hoidettu kirjoitti:
Raiskaajista ja murhaajista saa kyllä puhua ihan nimeltä, mutta ku puhuukin ihmisestä, joka auttaa toisia ihmisiä, ni ne jutut sensuroidaan... näinhän se menee.
Niin, no harvempi nyt raiskaajaa tai pedofiiliä mainostaa. Muutahan täältä ei sensuroida kuin mainostus. Ja etenkin räikeä sellainen. Oletko nyt ihan varmasti perehtynyt keskustelun sääntöihin?
- Sehän
hoidettu kirjoitti:
Raiskaajista ja murhaajista saa kyllä puhua ihan nimeltä, mutta ku puhuukin ihmisestä, joka auttaa toisia ihmisiä, ni ne jutut sensuroidaan... näinhän se menee.
on se vaarallisuus, ja vahingollisuus kovin kiellettyä ja epäsopivaa!
- hoidettu
kielletty kirjoitti:
Niin, no harvempi nyt raiskaajaa tai pedofiiliä mainostaa. Muutahan täältä ei sensuroida kuin mainostus. Ja etenkin räikeä sellainen. Oletko nyt ihan varmasti perehtynyt keskustelun sääntöihin?
Tiedän toki, että mainostaminen on kielletty. Mutta kun mä en ole mainostamassa vaan kertomassa, että on mahdollisuus päästä kivuistaan eroon kun hakeutuu oikeanlaiseen hoitoon. Ja sitä oikeaa hoitoa osaa moni antaa ympäri Suomea. Toiset on parempia ku toiset, mutta muutama hyvä on ainakin...
Miten mainostaminen määritellään? Jos annan linkin sivulle, jossa ei puhuta sanallakaan mistään palvelusta tai ei tarjota mitään hoitoa, eikä edes kerrota mitään mistä sitä saa.
Kerrotaan vain mitä pitää tehdä, jotta kivuista eroon pääsee. Ihan sama kuka sen tekee... onko se mainostamista? - hoidettu
Sehän kirjoitti:
on se vaarallisuus, ja vahingollisuus kovin kiellettyä ja epäsopivaa!
Siksi ei ole soveliasta kertoa kuinka vaarallisia useimmat kipulääkkeet on ja kuinka paljon turhia leikkauksia tehdään ja kuinka paljon sitä yhteiskunnan rahaa tuohon kaikkeen tuhlataan... aivan turhaan!
- tarvitse
hoidettu kirjoitti:
Tiedän toki, että mainostaminen on kielletty. Mutta kun mä en ole mainostamassa vaan kertomassa, että on mahdollisuus päästä kivuistaan eroon kun hakeutuu oikeanlaiseen hoitoon. Ja sitä oikeaa hoitoa osaa moni antaa ympäri Suomea. Toiset on parempia ku toiset, mutta muutama hyvä on ainakin...
Miten mainostaminen määritellään? Jos annan linkin sivulle, jossa ei puhuta sanallakaan mistään palvelusta tai ei tarjota mitään hoitoa, eikä edes kerrota mitään mistä sitä saa.
Kerrotaan vain mitä pitää tehdä, jotta kivuista eroon pääsee. Ihan sama kuka sen tekee... onko se mainostamista?Eipä niillä Holman omilla sivuilla tarvitse näköään kehua retostella, kun hoidat sen lähes kaikilla mahdollisilla keskustelupalstoilla. Taidat olla sairaslomalla, kun sulla on noin paljon tuota aikaa?
Sä voit varmaan kysyä ylläpidolta tuota mainostamisen määritelmää. - toki
hoidettu kirjoitti:
Siksi ei ole soveliasta kertoa kuinka vaarallisia useimmat kipulääkkeet on ja kuinka paljon turhia leikkauksia tehdään ja kuinka paljon sitä yhteiskunnan rahaa tuohon kaikkeen tuhlataan... aivan turhaan!
Kyllähän noista uutisoidaankin jatkuvasti. Anna palaa! Mutta selkeyden vuoksi se voisi olla mukavampaa ihan omassa ketjussaan.
Noiden asioiden kertominen kun ei ole mainostamista. Ellet taas lisää loppuun sitä linkkiä... - PÄÄASIA
hoidettu kirjoitti:
Siksi ei ole soveliasta kertoa kuinka vaarallisia useimmat kipulääkkeet on ja kuinka paljon turhia leikkauksia tehdään ja kuinka paljon sitä yhteiskunnan rahaa tuohon kaikkeen tuhlataan... aivan turhaan!
on, että raha kiertää, ja käy pyydykseen!
- hoidettu
PÄÄASIA kirjoitti:
on, että raha kiertää, ja käy pyydykseen!
Mun rahat on menny suurin osa lääkäreille ja ihan turhaan! Kuten on monen muunkin.
Tuhansia euroja maksoin aikoinani ihan vääristä diagnooseista, turhista testeistä ja hoidoista. - sitten
hoidettu kirjoitti:
Mun rahat on menny suurin osa lääkäreille ja ihan turhaan! Kuten on monen muunkin.
Tuhansia euroja maksoin aikoinani ihan vääristä diagnooseista, turhista testeistä ja hoidoista.yksityisellä?
- hoidetut:)
sitten kirjoitti:
yksityisellä?
Kylläpä jaksetaan käydä "sotaa" näiden juttujen kanssa:)
Mutta mun mielestä "hoidettu" on ainakin osittain oikeassa.
Onko jollain oikeasti Huonoja kokemuksia Holmasta?...vai onko se vaan sitä kansanparantaja vihaa?
Itsellä hyvä kokemus ainakin yhdestä koulutetusta kiropraktikosta ja yhdestä jäsenkorjaajasta. - Kysypä vaan
hoidettu kirjoitti:
Mun rahat on menny suurin osa lääkäreille ja ihan turhaan! Kuten on monen muunkin.
Tuhansia euroja maksoin aikoinani ihan vääristä diagnooseista, turhista testeistä ja hoidoista.Eikös toimintaa pitäisi vähän tasapuolistaa!
Oikeat diagnoosit maksetaan oikeilla eguilla, ja
vääriin sitten riittävät ne väärätkin maksuvälineet!
Olisi paljonkin tasa-arvoisempaa, ja -puolisempaa! - viel
hoidetut:) kirjoitti:
Kylläpä jaksetaan käydä "sotaa" näiden juttujen kanssa:)
Mutta mun mielestä "hoidettu" on ainakin osittain oikeassa.
Onko jollain oikeasti Huonoja kokemuksia Holmasta?...vai onko se vaan sitä kansanparantaja vihaa?
Itsellä hyvä kokemus ainakin yhdestä koulutetusta kiropraktikosta ja yhdestä jäsenkorjaajasta.Niin ja lipsutaan toosi kauas aiheesta, käydään "poliittista" keskustelua mainostamisesta, melko kaukaa haetuista riskeistä, diagnooseista ym.
Eikös kannata pysyä asiassa, eli mistä on saatu apua ja mistä ei!
Tietenkään kaikkea ei tarvitse näin "ostoskanava-aikakaudella" purematta niellä:) - nettikampanja
hoidetut:) kirjoitti:
Kylläpä jaksetaan käydä "sotaa" näiden juttujen kanssa:)
Mutta mun mielestä "hoidettu" on ainakin osittain oikeassa.
Onko jollain oikeasti Huonoja kokemuksia Holmasta?...vai onko se vaan sitä kansanparantaja vihaa?
Itsellä hyvä kokemus ainakin yhdestä koulutetusta kiropraktikosta ja yhdestä jäsenkorjaajasta.Mulla ei ole mitään kansanparantajia, kalevalaisia jäsenkorjaajia jne vastaan. Kunhan heille hoidettavaksi menevä tietää mihin menee (etenkin vastuukysymysten osalta, jos jokin vahinko sattuukin). Varmasti moni saa heiltä apua ja hyvä niin. Kukin hakekoon apua sieltä mistä sen parhaiten saa. Onhan noita huonojakin kokemuksia netissä, mutta ei niistä tässä sen enempää. Sillä enemmän huonoja kokemuksia on lääkäreistä (kävijävirtakin kyllä on toista luokkaa).
Mutta tätä jokaikisellä palstalla jankkaamista tuon "hoidetun" puolelta minä en ymmärrä. Enkä mainostamista (95% yhden hoitajan). Minusta tämä "hoidettu" tekee paljon hallaa koko kansanparannukselle. Toivottavasti olen väärässä. - vielä.
nettikampanja kirjoitti:
Mulla ei ole mitään kansanparantajia, kalevalaisia jäsenkorjaajia jne vastaan. Kunhan heille hoidettavaksi menevä tietää mihin menee (etenkin vastuukysymysten osalta, jos jokin vahinko sattuukin). Varmasti moni saa heiltä apua ja hyvä niin. Kukin hakekoon apua sieltä mistä sen parhaiten saa. Onhan noita huonojakin kokemuksia netissä, mutta ei niistä tässä sen enempää. Sillä enemmän huonoja kokemuksia on lääkäreistä (kävijävirtakin kyllä on toista luokkaa).
Mutta tätä jokaikisellä palstalla jankkaamista tuon "hoidetun" puolelta minä en ymmärrä. Enkä mainostamista (95% yhden hoitajan). Minusta tämä "hoidettu" tekee paljon hallaa koko kansanparannukselle. Toivottavasti olen väärässä.Hieman on ihmetyttänyt puheet esim. ms-taudin parantamisesta, kun kunnollisia todisteita tällaisille ei ole ollut. Mutta eipä tästä aiheesta enää tämän enempää. Jatkakaa :)
- hoidettu
vielä. kirjoitti:
Hieman on ihmetyttänyt puheet esim. ms-taudin parantamisesta, kun kunnollisia todisteita tällaisille ei ole ollut. Mutta eipä tästä aiheesta enää tämän enempää. Jatkakaa :)
MS-taudista tulee lisää juttua. En vain vielä tunne itse ketään parannettua. On mulla puhnro parille, mutta en kehtaa soittaa tuntemattomille. Ja silloinkin saatu tieto olisi vain kuulopuhetta. Haluan itse nähdä!
Mutta loppuvuodesta kokeilee hoitoa eräs kaverin kaveri, jolle MS todettiin joku aika sitten. Eli tauti on vasta alkutaipaleella, mutta selkeät diagnoosit on tehty.
Sovittiin, että tehdään nettiin hoitopäiväkirja. - potilas
toki kirjoitti:
Kyllähän noista uutisoidaankin jatkuvasti. Anna palaa! Mutta selkeyden vuoksi se voisi olla mukavampaa ihan omassa ketjussaan.
Noiden asioiden kertominen kun ei ole mainostamista. Ellet taas lisää loppuun sitä linkkiä...Onko se linkin lisääminen sitten mainostamista, jos se ei johda suoraan jonnekin kaupallisille sivuille?
Asiaa tuntemattomille ihmisille kerrotun tiedon täydentäminen, esim. annettujen linkkien avulla on olennaista, kokonaisuuksien hahmottamisen kannalta!
Eikös tällaisissa tapauksissa kyse ole paremminkin opetuksesta, ja jopa siitä sivistyksenkin kartuttamisesta, jota useimmat meistä tarvitsee!
Tämä kun vielä tapahtuu pyyteettömästi, ja aina esille tulevan, sen rahan, ja sen ainaisen kerrotun puutten, tätä tiedonjakoa, -siirtoa häiritsemättä!
Outoa? - Pärre
nettikampanja kirjoitti:
Mulla ei ole mitään kansanparantajia, kalevalaisia jäsenkorjaajia jne vastaan. Kunhan heille hoidettavaksi menevä tietää mihin menee (etenkin vastuukysymysten osalta, jos jokin vahinko sattuukin). Varmasti moni saa heiltä apua ja hyvä niin. Kukin hakekoon apua sieltä mistä sen parhaiten saa. Onhan noita huonojakin kokemuksia netissä, mutta ei niistä tässä sen enempää. Sillä enemmän huonoja kokemuksia on lääkäreistä (kävijävirtakin kyllä on toista luokkaa).
Mutta tätä jokaikisellä palstalla jankkaamista tuon "hoidetun" puolelta minä en ymmärrä. Enkä mainostamista (95% yhden hoitajan). Minusta tämä "hoidettu" tekee paljon hallaa koko kansanparannukselle. Toivottavasti olen väärässä.olen tuonut esille juuri tuon tärkeän asian josta kirjoitat.
"Minusta tämä "hoidettu" tekee paljon hallaa koko kansanparannukselle".
Olen aina inhonnut jankkaamista mitä harrastetaan mainoksissa ja "hoidetun" aloitukset/vastaukset on mielestäni aikoja sitten siirtynyt mainostamiseksi.
Ei näköjään enää riitä yksi nimimerkki hänelle vaan käyttää useampia, mutta kirjoitustyyli paljastaa. - hoidettu
sitten kirjoitti:
yksityisellä?
No kävin muutaman kerran yksityisellä, kun kunnallisesta en tiennyt ja muutakaan ei ollut.
Suurimmat kuluerät: kiropraktikko n. 15 kertaa 40egee kipale = 600€. Naprapaatti n. 20 kertaa 40egee kipale = 800€. Hierontaa n. 30 kertaa 20egee kipale = 600€. Sitten on noi kunnalliset käynnit jotain 200egee ja labrakokeet n. 200 egee. Lisäksi akupuntiota fysioterapeutilta n. 30 kertaa 20 egee kipale = 600€. Muut hoidot n. 10 kertaa 40egee kipale = 400€.
Sit kahet magneettikuvat muistaakseni n. 3500mk kipale, eli kaiketi n. 1000€. Sit kipulääkkeisiin satoja euroja... Tosin noita ei tarvinnu ite maksaa. Mut joku neki makso.
Kyllä täs on rahaa palanu... - hoidettu
Pärre kirjoitti:
olen tuonut esille juuri tuon tärkeän asian josta kirjoitat.
"Minusta tämä "hoidettu" tekee paljon hallaa koko kansanparannukselle".
Olen aina inhonnut jankkaamista mitä harrastetaan mainoksissa ja "hoidetun" aloitukset/vastaukset on mielestäni aikoja sitten siirtynyt mainostamiseksi.
Ei näköjään enää riitä yksi nimimerkki hänelle vaan käyttää useampia, mutta kirjoitustyyli paljastaa.Kerropa yksikin muu nimimerkki tältä palstalta? Tarkistuta toki IP osoite ensin... ;)
- hoidettu
Tuohan todistaa sen, että diagnosointi on lapsellisen helppoa.
Toisaalta tuo diagnoosi on se yleisin. Vasen Si on se yleisin mikä pettää.
Mutta tuonhan tosiaan näkee. Ja sen voi oppia näkemään kuka tahansa, kun vain hiukan erilaisia potilaita katselee... - Inka
hoidettu kirjoitti:
Ihanku tästä ois poistettu mu viestini?
Vai ei kukaan usko? ;)Ei sun viestisi ole väliä, mutta kun minun viestini poistettiin. Sullehan siinä ei ole mitään uutta että sun jankkauksiasi poistetaan, mutta minulla olisi ollut jotakin asiaakin. Eikä ole ennen poistettu. Pitää varoa niitä keskusteluja joissa sinä olet mukana.
- ...
hoidettu kirjoitti:
No kävin muutaman kerran yksityisellä, kun kunnallisesta en tiennyt ja muutakaan ei ollut.
Suurimmat kuluerät: kiropraktikko n. 15 kertaa 40egee kipale = 600€. Naprapaatti n. 20 kertaa 40egee kipale = 800€. Hierontaa n. 30 kertaa 20egee kipale = 600€. Sitten on noi kunnalliset käynnit jotain 200egee ja labrakokeet n. 200 egee. Lisäksi akupuntiota fysioterapeutilta n. 30 kertaa 20 egee kipale = 600€. Muut hoidot n. 10 kertaa 40egee kipale = 400€.
Sit kahet magneettikuvat muistaakseni n. 3500mk kipale, eli kaiketi n. 1000€. Sit kipulääkkeisiin satoja euroja... Tosin noita ei tarvinnu ite maksaa. Mut joku neki makso.
Kyllä täs on rahaa palanu...Minäkin olen juossut vuosia lääkäreillä, labroissa, kuvissa ja manipulaatiohoidoissa, mutta mulla on rahaa mennyt vain 44 euroa.
Elämä on... - hoidettu
... kirjoitti:
Minäkin olen juossut vuosia lääkäreillä, labroissa, kuvissa ja manipulaatiohoidoissa, mutta mulla on rahaa mennyt vain 44 euroa.
Elämä on...Mä en ole kuullutkaan ilmaisesta manipulaatiohoidosta. Mistä sitä saa? Lääkärit kun eivät lähetteitä sinne kirjoita eikä ne kuulu kunnallisen terveydenhoidon piiriin...
Tosi on, että rahaa olis säästyny, jos olisin pelkästään kunnallisissa vastaanotoissa juossu. Mut jätin ne paikat niille, joilla ei ollu varaa maksaa. Ja halusin parempaa ja asiantuntevampaa diagnoosia. Kaikkihan sen tietää, että arvauskeskuksissa ei paljoa potilaista välitetä... - hoidettu
Inka kirjoitti:
Ei sun viestisi ole väliä, mutta kun minun viestini poistettiin. Sullehan siinä ei ole mitään uutta että sun jankkauksiasi poistetaan, mutta minulla olisi ollut jotakin asiaakin. Eikä ole ennen poistettu. Pitää varoa niitä keskusteluja joissa sinä olet mukana.
sori
;) - ...
hoidettu kirjoitti:
Mä en ole kuullutkaan ilmaisesta manipulaatiohoidosta. Mistä sitä saa? Lääkärit kun eivät lähetteitä sinne kirjoita eikä ne kuulu kunnallisen terveydenhoidon piiriin...
Tosi on, että rahaa olis säästyny, jos olisin pelkästään kunnallisissa vastaanotoissa juossu. Mut jätin ne paikat niille, joilla ei ollu varaa maksaa. Ja halusin parempaa ja asiantuntevampaa diagnoosia. Kaikkihan sen tietää, että arvauskeskuksissa ei paljoa potilaista välitetä...Minut ovat monetkin lääkärit laittaneet lähetteellä manipulaatiohoitoihin. Sehän on nykyään todella yleistä hoitoa. Mutta kun olet käynyt yksityisillä lääkäreillä, eivät he tietenkään tuollaisia ns. ilmaisia lähetteitä ole laittaneet.
Arvauskeskuksissakin on mahdollista saada ihan hyvää hoitoa ja sieltä ennenkaikkea voi saada lähetteen erikoislääkärille. :)
Ymmärrän että olet katkera rahan menetyksestäsi, mutta voisit ihan pikkasen vähentää tuota yleistämistä. - kokemusta
hoidettu kirjoitti:
Tuohan todistaa sen, että diagnosointi on lapsellisen helppoa.
Toisaalta tuo diagnoosi on se yleisin. Vasen Si on se yleisin mikä pettää.
Mutta tuonhan tosiaan näkee. Ja sen voi oppia näkemään kuka tahansa, kun vain hiukan erilaisia potilaita katselee...Kun olen joutunut käymään näiden terveydenhoidon asiantuntijoiden luona erilaisten vaivojeni takia, niin enpä ole kuullut, että siellä jokin asia, hoito, diagnoosi olisi helppo.
Päinvastoin olen kyllä kuullut kerrottavan, että kun nämä asiat ovat niin vaikeita! - Hoidetun vastaanotto
hoidettu kirjoitti:
Mä en ole kuullutkaan ilmaisesta manipulaatiohoidosta. Mistä sitä saa? Lääkärit kun eivät lähetteitä sinne kirjoita eikä ne kuulu kunnallisen terveydenhoidon piiriin...
Tosi on, että rahaa olis säästyny, jos olisin pelkästään kunnallisissa vastaanotoissa juossu. Mut jätin ne paikat niille, joilla ei ollu varaa maksaa. Ja halusin parempaa ja asiantuntevampaa diagnoosia. Kaikkihan sen tietää, että arvauskeskuksissa ei paljoa potilaista välitetä...Ainahan tietokoneinsinööri ja 8-vuotias pikkupoika koulutetun ja kokeneen lääkärin voittaa! Jos olisit täällä, sulkisin sinut hissiin arvailemaan missä kerroksessa se pysähtyy, ja kutsuisin pätevän, velvollisuudentuntoisen ja empaattisen omalääkärinikin katsomaan ja nauramaan. Paitsi ettei hän ole niin ilkeä kuin minä.
- hoidettu
kokemusta kirjoitti:
Kun olen joutunut käymään näiden terveydenhoidon asiantuntijoiden luona erilaisten vaivojeni takia, niin enpä ole kuullut, että siellä jokin asia, hoito, diagnoosi olisi helppo.
Päinvastoin olen kyllä kuullut kerrottavan, että kun nämä asiat ovat niin vaikeita!Kun ei näe, pitää etsiä. Ja kun ei tiedä mitä etsii, niin ei varmasti löydä.
Mutta kun tietää mitä etsiä, nii sen löytää helposti, jopa vain katsomalla. Vaihtoehtoja kun ei ole kovin montaa... - heidettu
Hoidetun vastaanotto kirjoitti:
Ainahan tietokoneinsinööri ja 8-vuotias pikkupoika koulutetun ja kokeneen lääkärin voittaa! Jos olisit täällä, sulkisin sinut hissiin arvailemaan missä kerroksessa se pysähtyy, ja kutsuisin pätevän, velvollisuudentuntoisen ja empaattisen omalääkärinikin katsomaan ja nauramaan. Paitsi ettei hän ole niin ilkeä kuin minä.
Hyvä esimerkki. Hissit on kyl mulle hyvin tuttuja.
;) - Inka
hoidettu kirjoitti:
Kun ei näe, pitää etsiä. Ja kun ei tiedä mitä etsii, niin ei varmasti löydä.
Mutta kun tietää mitä etsiä, nii sen löytää helposti, jopa vain katsomalla. Vaihtoehtoja kun ei ole kovin montaa..."Täydellisen tietämättömyyden antamalla varmuudella" ... oli eräällä opettajallani tapana sanoa.
- Inka
heidettu kirjoitti:
Hyvä esimerkki. Hissit on kyl mulle hyvin tuttuja.
;)Pitäisiköhän sinun mennä lääkäriin kun et enää osaa kirjoittaa nimimerkkiäsi oikein? Neurologi tai miksei neuropsykologikin osaisi ehkä auttaa.
- hoidettu
heidettu kirjoitti:
Hyvä esimerkki. Hissit on kyl mulle hyvin tuttuja.
;)Oli nii hauskaa vastata siihen...
Oon muutes käyny jo neurologilla eikä se löytäny musta mitään vikaa. Ja pääkin on kuvattu. Ei vikaa. ;) - hoidettu
Inka kirjoitti:
"Täydellisen tietämättömyyden antamalla varmuudella" ... oli eräällä opettajallani tapana sanoa.
Erittäin hyvin lääkäreiden selkäkipudiagnooseja kuvaava lause...
- kokemusta
hoidettu kirjoitti:
Kun ei näe, pitää etsiä. Ja kun ei tiedä mitä etsii, niin ei varmasti löydä.
Mutta kun tietää mitä etsiä, nii sen löytää helposti, jopa vain katsomalla. Vaihtoehtoja kun ei ole kovin montaa...Aivan olet oikeassa, näiden eri näkemystesi kanssa.
Olen aivan samaa mieltä!
Mutta yksi sinulta jäi huomaamatta, joka ei kuitenkaan ole ollenkaan unohdettava tekijä.
Sehän on se PÄÄMÄÄRÄ, mihin sitten pyritään, joka sekään ei välttämättä aina olekkaan yhteneväinen! - hoidettu
kokemusta kirjoitti:
Aivan olet oikeassa, näiden eri näkemystesi kanssa.
Olen aivan samaa mieltä!
Mutta yksi sinulta jäi huomaamatta, joka ei kuitenkaan ole ollenkaan unohdettava tekijä.
Sehän on se PÄÄMÄÄRÄ, mihin sitten pyritään, joka sekään ei välttämättä aina olekkaan yhteneväinen!Lääkäreiden päämäärää voi vain arvailla. Kai heistä kuitenkin moni vilpittömästi yrittää, vaikka ehkä turhautuu, kun tietää ettei osaa...
Mulla se on tästä asiasta kertominen ja tietouden levittäminen. Ehkä siten myös osaaminen leviää ja sitten yhä useampi saa avun. - !!!!!
Hoidetun vastaanotto kirjoitti:
Ainahan tietokoneinsinööri ja 8-vuotias pikkupoika koulutetun ja kokeneen lääkärin voittaa! Jos olisit täällä, sulkisin sinut hissiin arvailemaan missä kerroksessa se pysähtyy, ja kutsuisin pätevän, velvollisuudentuntoisen ja empaattisen omalääkärinikin katsomaan ja nauramaan. Paitsi ettei hän ole niin ilkeä kuin minä.
Huvinsa kullakin!
Etpä ainakaan kovin kipeältä vaikuta.
Olisiko tällä pätevällä, ym. ym. ym. omalääkärilläsi kykyä sitten diagnostisoida, niin hissiä, kuin siellä seikkailevaa matkustajaakin, jos nauramiseltaan ehtii, vai miksi juuri hän? - kysymys.
hoidettu kirjoitti:
Lääkäreiden päämäärää voi vain arvailla. Kai heistä kuitenkin moni vilpittömästi yrittää, vaikka ehkä turhautuu, kun tietää ettei osaa...
Mulla se on tästä asiasta kertominen ja tietouden levittäminen. Ehkä siten myös osaaminen leviää ja sitten yhä useampi saa avun.Mitäs jos sä saat aivoverenvuodon, meetkö Holmalle vai jollekin typerälle lääkärille joka diagnosoi sut väärin?
Ja pahimmassa tapauksessa joudut leikkaukseen sen takia, kieltäydytkö? - Inka
hoidettu kirjoitti:
Kun ei näe, pitää etsiä. Ja kun ei tiedä mitä etsii, niin ei varmasti löydä.
Mutta kun tietää mitä etsiä, nii sen löytää helposti, jopa vain katsomalla. Vaihtoehtoja kun ei ole kovin montaa...Jos katsoo vain yhteen kohtaan, voi mennä pahasti harhaan. Jos on valmis selitys ennakkoon, ei ehkä löydä oikeata selitystä koskaan.
Ihminen ei ole niin yksinkertainen kuin hissi, tai edes tietokone. Ei sovi FM-insinöörin aivoille. - hoidettu
kysymys. kirjoitti:
Mitäs jos sä saat aivoverenvuodon, meetkö Holmalle vai jollekin typerälle lääkärille joka diagnosoi sut väärin?
Ja pahimmassa tapauksessa joudut leikkaukseen sen takia, kieltäydytkö?Kyllä mä hammaslääkäriäkin käytän yhä. Mutta niitäki piti muutama kokeilla ennenku hyvä löytyi.
Jos mulle tulee iso haava, joka tarvitsee tikkejä, ni tuskin Lahteen lähden ajamaan.
Jos mulle tulee angiina, ni tuskin lähden Lahteen hakemaan apua.
Mut jos mä saan aivoverenvuodon, ni silloin tuskin kävelen enää yhtään minnekään ja menen varmaan juuri sinne minne mut ambulanssilla viedään...
Olipas tyhmä kysymys... - hoidettu
Inka kirjoitti:
Jos katsoo vain yhteen kohtaan, voi mennä pahasti harhaan. Jos on valmis selitys ennakkoon, ei ehkä löydä oikeata selitystä koskaan.
Ihminen ei ole niin yksinkertainen kuin hissi, tai edes tietokone. Ei sovi FM-insinöörin aivoille.Mutta kun kohtia ei kovin montaa ole. Tai siis niitä kohtia ei ole montaa joita mä olen nähny.
Ne on alhaalta ylöspäin lueteltuna: polvilukko, subluksaatiot lonkissa, Si:ssä, selkärangassa, olkapäissä ja takaraivoluussa. Kun noi kaikki on kohdallaan, ni kipuja ei kyllä useimmilla enää ole.
Noista kaikkia muita osaa kirot tai naprat hoitaa, paitsi harvat heistä osaa kunnolla Si:t ja lonkat. Muutama osaa nekin...
Sit on toki niitä potilaita, joiden jotkut kivut johtuu jostaki muusta. Niistä mä en tiedä juurikaan mitään. Ei ole kokemusta... Mut niitä on todella vähän. Ehkä sen 5% kipupotilaista. Olen nähny nyt n. 30:n potilaan hoidon.
80% oikeakätisten ja -jalkaisten kivuista johtuu näistä: oikea lonkka pettää -> vasen Si pettää -> selkärankaan tulee vääntö -> skolioosi/lordoosi -> nikamalukot -> niskarangan mutka -> ryhti luhistuu -> takaraivoluu jumiutuu, olkapäät valuu eteen.
Ja näiden takia kärsitään selkäkivuista, iskiaksesta, niska-hartioiden jäykkyydestä, päänsärystä. Toki sit paljon muistakin, jos nuo saavat muhia vuosikymmeniä... - Inka
hoidettu kirjoitti:
Mutta kun kohtia ei kovin montaa ole. Tai siis niitä kohtia ei ole montaa joita mä olen nähny.
Ne on alhaalta ylöspäin lueteltuna: polvilukko, subluksaatiot lonkissa, Si:ssä, selkärangassa, olkapäissä ja takaraivoluussa. Kun noi kaikki on kohdallaan, ni kipuja ei kyllä useimmilla enää ole.
Noista kaikkia muita osaa kirot tai naprat hoitaa, paitsi harvat heistä osaa kunnolla Si:t ja lonkat. Muutama osaa nekin...
Sit on toki niitä potilaita, joiden jotkut kivut johtuu jostaki muusta. Niistä mä en tiedä juurikaan mitään. Ei ole kokemusta... Mut niitä on todella vähän. Ehkä sen 5% kipupotilaista. Olen nähny nyt n. 30:n potilaan hoidon.
80% oikeakätisten ja -jalkaisten kivuista johtuu näistä: oikea lonkka pettää -> vasen Si pettää -> selkärankaan tulee vääntö -> skolioosi/lordoosi -> nikamalukot -> niskarangan mutka -> ryhti luhistuu -> takaraivoluu jumiutuu, olkapäät valuu eteen.
Ja näiden takia kärsitään selkäkivuista, iskiaksesta, niska-hartioiden jäykkyydestä, päänsärystä. Toki sit paljon muistakin, jos nuo saavat muhia vuosikymmeniä...Jos ihmisellä on huimausta, se voi johtua niin monesta syystä, että kukaan lääkäri ei rupea manipuloimaan niska- tai hartianikamia, vaan poissulkee ensin yleisimmät ja helpoimmat, ja sitten voidaan joutua carotisangiografiaan asti.
Lukioaikana kävin kunnanlääkärillä (nyk. "arvauskeskuslääkäri"), koska kättäni pisteli ja sormet puutuivat. Hän määräsi jotakin verenkiertoa vilkastuttavaa lääkettä, mutta komensi minut menemään uudelleen, jos lääkkeet eivät auta, koska on otettava huomioon vakavammatkin mahdollisuude. Ja mitä luulet löytyneen? Olisiko Holman hoito auttanut? - polvilukkoinenko
hoidettu kirjoitti:
Mutta kun kohtia ei kovin montaa ole. Tai siis niitä kohtia ei ole montaa joita mä olen nähny.
Ne on alhaalta ylöspäin lueteltuna: polvilukko, subluksaatiot lonkissa, Si:ssä, selkärangassa, olkapäissä ja takaraivoluussa. Kun noi kaikki on kohdallaan, ni kipuja ei kyllä useimmilla enää ole.
Noista kaikkia muita osaa kirot tai naprat hoitaa, paitsi harvat heistä osaa kunnolla Si:t ja lonkat. Muutama osaa nekin...
Sit on toki niitä potilaita, joiden jotkut kivut johtuu jostaki muusta. Niistä mä en tiedä juurikaan mitään. Ei ole kokemusta... Mut niitä on todella vähän. Ehkä sen 5% kipupotilaista. Olen nähny nyt n. 30:n potilaan hoidon.
80% oikeakätisten ja -jalkaisten kivuista johtuu näistä: oikea lonkka pettää -> vasen Si pettää -> selkärankaan tulee vääntö -> skolioosi/lordoosi -> nikamalukot -> niskarangan mutka -> ryhti luhistuu -> takaraivoluu jumiutuu, olkapäät valuu eteen.
Ja näiden takia kärsitään selkäkivuista, iskiaksesta, niska-hartioiden jäykkyydestä, päänsärystä. Toki sit paljon muistakin, jos nuo saavat muhia vuosikymmeniä...Voitko kertoa mitä tarkoittaa polvilukko, ja miten se ilmenee?
- Mainostuksesta
tarvitse kirjoitti:
Eipä niillä Holman omilla sivuilla tarvitse näköään kehua retostella, kun hoidat sen lähes kaikilla mahdollisilla keskustelupalstoilla. Taidat olla sairaslomalla, kun sulla on noin paljon tuota aikaa?
Sä voit varmaan kysyä ylläpidolta tuota mainostamisen määritelmää.Mainostaminen on hyvin sekava käsite, myös ylläpidolle, ja varsinkin ylläpidolle. Ei se palstan ylläpitäjä ole yhtään viisaampi, kuin täällä tasapaksu kirjoittaja.
Periaatteessa mainos voi olla mikä tahansa tuotteen nimen mainitseminen. Tai yritysnimen mainitseminen, mutta katson, että tuo on ihan sairasta, jos ei mitään nimiä voi mainita.
Katsoisin keskustelupalstan mainoskiellon koskevan sellaisia tilanteita, joissa on suora kontaktitieto, joko sähköpostiosoite, kotisivuosoite, puhelinnumero, josta selviää, mistä kaupantekokontaktin saa, eli ns. myyntiosoite saatavissa.
Näillä palstoillahan menee kirjoittajilta puurot ja vellit ihan sekaisin. On ”ammattikyttäreitä”, jotka kyttää, pujahtaako kirjoitusvirhe, tai mainitsetko jonkun nimen, silloin alkaa elämöinti joko kirjoitusvirheestä tai mainostamisesta, vaikkei hänellä ole käsitystäkään mainonnasta. - Ei ei ei
potilas kirjoitti:
Onko se linkin lisääminen sitten mainostamista, jos se ei johda suoraan jonnekin kaupallisille sivuille?
Asiaa tuntemattomille ihmisille kerrotun tiedon täydentäminen, esim. annettujen linkkien avulla on olennaista, kokonaisuuksien hahmottamisen kannalta!
Eikös tällaisissa tapauksissa kyse ole paremminkin opetuksesta, ja jopa siitä sivistyksenkin kartuttamisesta, jota useimmat meistä tarvitsee!
Tämä kun vielä tapahtuu pyyteettömästi, ja aina esille tulevan, sen rahan, ja sen ainaisen kerrotun puutten, tätä tiedonjakoa, -siirtoa häiritsemättä!
Outoa?Ei avun saanti kuulu näillä palstoilla pyrijien elämään. Ei ei.
- Monella nimimerkillä
hoidettu kirjoitti:
Kerropa yksikin muu nimimerkki tältä palstalta? Tarkistuta toki IP osoite ensin... ;)
Joo, näitä pelkureita riittää, kun alkavat jäädä alakynteen väittelyssä, silloin aletaan syyttelmeään monella nimimerkillä kirjoittamisesta.
- Etkö keksi
... kirjoitti:
Minäkin olen juossut vuosia lääkäreillä, labroissa, kuvissa ja manipulaatiohoidoissa, mutta mulla on rahaa mennyt vain 44 euroa.
Elämä on...Etkö keksi yhtään uskottavampaa valhetta.
TK:ssa meillä asiakkaalle ei maksa röntgen mitään, mutta veronmaksajat joka tapauksessa maksavat.
TK lääkärikäynnit maksavat vähän kuluttajalle, mutta veronmaksaja maksaa koko potin.
Sairaalan tutkimukset, magneettikuvat eivät asiakkaalle maksa, mutta lääkärikäynti maksaa muutaman kymmenen euroa, tossa on 22 €:n kuitteja, mutta veronmaksajille se toki maksaa moninkertaisesti enemmän.
Jos taas käyt yksityisellä, magneettikuvat maksavatkin jo monta sataa euroa. Riippuu kuvauskohteesta, 500 € ei ole vielä kalliskaan kuvaus. Kela siitä pyöräyttää vähän takaisin. Mutta kaiken lopun, mitä asiakas ei maksa, maksavat veronmaksajat, eli me, kuten sinä, minä....
Olet siis tainnut juosta leikkilääkäreillä, ja leikkitoimenpiteissä. - Minä
kokemusta kirjoitti:
Kun olen joutunut käymään näiden terveydenhoidon asiantuntijoiden luona erilaisten vaivojeni takia, niin enpä ole kuullut, että siellä jokin asia, hoito, diagnoosi olisi helppo.
Päinvastoin olen kyllä kuullut kerrottavan, että kun nämä asiat ovat niin vaikeita!olen ollut havaitsevinani, että tässä oikeassa, NÄYTTÖÖN PERUSTUVASSA terveydenhoidossa eivät näkö-, eikä muutkaan aistinvaraiset havainnot riitä diagnoosin tekoon, ja sitten hoidon aloittamiseen!
Täytyy olla myös niitä labrakokeiden tuloksia, erilaisia kuvauksia, ja niiden tuloksia, siis kaikenlaisia tutkimuksia, myös koneellisiakin tehty, ja niitä makseltu, ennenkö voidaan siirtyä ajattelemaan sitä diagnoosin tekoa, ja sen jälkeen
vasta pilleri-, ym. reseptejä, ja hoitomääräyksiä voidaan kirjoittaa, joidenka perusteella tätä hoitoakin voidaan aloitella.
Ei se siellä "oikean hoidon" piirissä niin lapsellisen holppoa sitten kuitenkaan ole, vaikka joskus siltä voisi näyttää, ja voisi jopa kuvitellakkin! - hoidettu
Etkö keksi kirjoitti:
Etkö keksi yhtään uskottavampaa valhetta.
TK:ssa meillä asiakkaalle ei maksa röntgen mitään, mutta veronmaksajat joka tapauksessa maksavat.
TK lääkärikäynnit maksavat vähän kuluttajalle, mutta veronmaksaja maksaa koko potin.
Sairaalan tutkimukset, magneettikuvat eivät asiakkaalle maksa, mutta lääkärikäynti maksaa muutaman kymmenen euroa, tossa on 22 €:n kuitteja, mutta veronmaksajille se toki maksaa moninkertaisesti enemmän.
Jos taas käyt yksityisellä, magneettikuvat maksavatkin jo monta sataa euroa. Riippuu kuvauskohteesta, 500 € ei ole vielä kalliskaan kuvaus. Kela siitä pyöräyttää vähän takaisin. Mutta kaiken lopun, mitä asiakas ei maksa, maksavat veronmaksajat, eli me, kuten sinä, minä....
Olet siis tainnut juosta leikkilääkäreillä, ja leikkitoimenpiteissä.Koska kävin työpaikkalääkärin lähetteellä työpaikan kanssa sopimuksen tehneesseä lääkärikeskuksessa, niin joudun maksamaan 20% kaikista maksuista. Eli yksi lääkärikäynti on sama ku arvauskeskuksessa, eli n. 20€. Lisäksi jokainen labratesti maksaa sen 20%, eli 2-20€, riippuen ihan testeistä. Myös kuvaus maksaa.
Tuosta olen ihan samaa mieltä, että leikkilääkäreitä ja leikkitoimenpiteitä olen saanut kokea... - hoidettu
Inka kirjoitti:
Jos ihmisellä on huimausta, se voi johtua niin monesta syystä, että kukaan lääkäri ei rupea manipuloimaan niska- tai hartianikamia, vaan poissulkee ensin yleisimmät ja helpoimmat, ja sitten voidaan joutua carotisangiografiaan asti.
Lukioaikana kävin kunnanlääkärillä (nyk. "arvauskeskuslääkäri"), koska kättäni pisteli ja sormet puutuivat. Hän määräsi jotakin verenkiertoa vilkastuttavaa lääkettä, mutta komensi minut menemään uudelleen, jos lääkkeet eivät auta, koska on otettava huomioon vakavammatkin mahdollisuude. Ja mitä luulet löytyneen? Olisiko Holman hoito auttanut?Kylä olisi. Itselläni oli mm. juuri huimausta, päänsärkyä ja oikean käden puutumista. (oon tainnu pyörtyä eri tilaisuuksissa 6 kertaa)
Syy: korkea verenpaine, niskanikamat jumissa.
Jokainen käynti naprapaatilla oli tuohon auttanut pariksi päiväksi. Mutta koska napra ei osannut korjata sitä syytä, miksi ne niskanikamat jumiin menee, niin hänen korjauksensa eivät pysyneet ja oireet tuli aina takaisin... - 44 €
hoidettu kirjoitti:
Koska kävin työpaikkalääkärin lähetteellä työpaikan kanssa sopimuksen tehneesseä lääkärikeskuksessa, niin joudun maksamaan 20% kaikista maksuista. Eli yksi lääkärikäynti on sama ku arvauskeskuksessa, eli n. 20€. Lisäksi jokainen labratesti maksaa sen 20%, eli 2-20€, riippuen ihan testeistä. Myös kuvaus maksaa.
Tuosta olen ihan samaa mieltä, että leikkilääkäreitä ja leikkitoimenpiteitä olen saanut kokea...Mikähän laskuoppi, vaiko helmitaulu Sulla lie käytössäsi.
"Minäkin olen juossut vuosia lääkäreillä, labroissa, kuvissa ja manipulaatiohoidoissa, mutta mulla on rahaa mennyt vain 44 euroa."
Olet juossu vuosia ja rahaa on vain mennyt 44 €. No eipä ole montaa käyntiä sinulla ainakaan ollut tuohon hintaan. Jos kerran kuitenkin itse maksat jonkun prosentin, niin harvakseltaanpa on käyntejä Sinulla ollut. - Inka
hoidettu kirjoitti:
Kylä olisi. Itselläni oli mm. juuri huimausta, päänsärkyä ja oikean käden puutumista. (oon tainnu pyörtyä eri tilaisuuksissa 6 kertaa)
Syy: korkea verenpaine, niskanikamat jumissa.
Jokainen käynti naprapaatilla oli tuohon auttanut pariksi päiväksi. Mutta koska napra ei osannut korjata sitä syytä, miksi ne niskanikamat jumiin menee, niin hänen korjauksensa eivät pysyneet ja oireet tuli aina takaisin...Entäpä jos oireet johtuvatkin siitä "jostakin vakavammasta", mitä sinun suosittelemastasi hoidosta on apua? Vastaa kerrankin kunnolla.
- hoidettu
polvilukkoinenko kirjoitti:
Voitko kertoa mitä tarkoittaa polvilukko, ja miten se ilmenee?
En ole tuota asiaa valitettavasti opiskellu, mutta olen kyllä huomannut mainintoja siitä. Katsotaanpa löytyiskö jotain pikaisesti... siitä vois kysyä keneltä tahansa naprapaatilta. He osasivat multakin sitä aina kokeilla ja tutkia. Harvemmin sellainen löytyi...
En ole laittanu linkkejä talteen tuosta, sorry. Sitä kutsuttiin jollakin muulla nimellä lääketieteen maailmassa. Oisko ollu joku patella...
Tuollasta löyty nopeella googletuksella:
http://orthopedics.about.com/cs/patelladisorders/a/kneecapdisloc.htm
http://www.centrahealth.com/centrahealth/chtextnav.nsf/vwResourcesbyLocation/Patellar Subluxation?opendocument
Ja PubMedista löytyy lisää ku laitat hakusanaks vaik "patellar subluxation"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=14612655&dopt=Citation
Varmasti paljon muitakin löytyy... - hoidettu
44 € kirjoitti:
Mikähän laskuoppi, vaiko helmitaulu Sulla lie käytössäsi.
"Minäkin olen juossut vuosia lääkäreillä, labroissa, kuvissa ja manipulaatiohoidoissa, mutta mulla on rahaa mennyt vain 44 euroa."
Olet juossu vuosia ja rahaa on vain mennyt 44 €. No eipä ole montaa käyntiä sinulla ainakaan ollut tuohon hintaan. Jos kerran kuitenkin itse maksat jonkun prosentin, niin harvakseltaanpa on käyntejä Sinulla ollut.Nyt sulla on helmitaulut sekaisin. Mä sanoin, että mulla on menny nelisenTUHATTA euroa!
Tuosta 44:stä egestä puhui joku muu.... - hoidettu
Inka kirjoitti:
Entäpä jos oireet johtuvatkin siitä "jostakin vakavammasta", mitä sinun suosittelemastasi hoidosta on apua? Vastaa kerrankin kunnolla.
Nyt en ihan ymmärrä kysymystä.
Jos se syy on jossakin muualla, ja jos korjattavaa ei tuolla menetelmällä ole, niin sitten ei tietenkään tehdä mitään.
Tuo Joukon parannusmenetelmä perustuu siihen, että subluksaatiossa olevat jäsenet korjataan paikalleen. Jos ne ovat jo paikallaan, ni ei niille mitään tarvitse tai edes voi tehdä. Terve nivel kestää kyllä vääntelyt, mutta huomaahan sen, jos nivel on terve, ni sitä ei tartte sit edes väännellä...
Mä en ihan oikeesti ny ymmärtäny täysin, että mitä kysyit... - Opiskelija
hoidettu kirjoitti:
En ole tuota asiaa valitettavasti opiskellu, mutta olen kyllä huomannut mainintoja siitä. Katsotaanpa löytyiskö jotain pikaisesti... siitä vois kysyä keneltä tahansa naprapaatilta. He osasivat multakin sitä aina kokeilla ja tutkia. Harvemmin sellainen löytyi...
En ole laittanu linkkejä talteen tuosta, sorry. Sitä kutsuttiin jollakin muulla nimellä lääketieteen maailmassa. Oisko ollu joku patella...
Tuollasta löyty nopeella googletuksella:
http://orthopedics.about.com/cs/patelladisorders/a/kneecapdisloc.htm
http://www.centrahealth.com/centrahealth/chtextnav.nsf/vwResourcesbyLocation/Patellar Subluxation?opendocument
Ja PubMedista löytyy lisää ku laitat hakusanaks vaik "patellar subluxation"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=14612655&dopt=Citation
Varmasti paljon muitakin löytyy...Mitä sinä sitten olet opiskellut?
- Inka
hoidettu kirjoitti:
Nyt en ihan ymmärrä kysymystä.
Jos se syy on jossakin muualla, ja jos korjattavaa ei tuolla menetelmällä ole, niin sitten ei tietenkään tehdä mitään.
Tuo Joukon parannusmenetelmä perustuu siihen, että subluksaatiossa olevat jäsenet korjataan paikalleen. Jos ne ovat jo paikallaan, ni ei niille mitään tarvitse tai edes voi tehdä. Terve nivel kestää kyllä vääntelyt, mutta huomaahan sen, jos nivel on terve, ni sitä ei tartte sit edes väännellä...
Mä en ihan oikeesti ny ymmärtäny täysin, että mitä kysyit...Jos on kipeä olkapää tai sormet pistelee ja puutuu, mitä Jouko tekee? Ottaako hän selville mistä oireet johtuvat?
- hoidettu
Inka kirjoitti:
Jos on kipeä olkapää tai sormet pistelee ja puutuu, mitä Jouko tekee? Ottaako hän selville mistä oireet johtuvat?
Joukon hoito perustuu siihen, että hän korjaa mikä pielessä on. Kun mä menin hänen vastaanotolleen ekaa kertaa, ni mulla oli kolme A4:sta täynnä tekstiä ongelmistani. Kerkesin lukemaan pari riviä ku Jouko keskeytti ja sano, että jos korjataan ensin viat ni katotaan sit miltä tuntuu...
Itse hämmästyin, että eikös se haluakaan tietää mitä ongelmia mulla oli? No hoidon jälkeen ei ollu enää ongelmia.
Eli nuo käsien puutumiset ja sormien pistelyt johtui olkapään subluksaatiosta. Se oli asia, jota ei yksikään lääkäri, fysiatri, ortopedi, kiropraktikko, naprapaatti, fysioterapeutti, OMT-fysioterapeutti tai muutkaan ole multa huomanneet... Mutta itsekin kyllä tiedostin, että mulla oli oikea olkapää korkeammalla ja edempänä ku vasen. Luulin sen johtuvan vain kireistä lihaksista... - hoidettu
Opiskelija kirjoitti:
Mitä sinä sitten olet opiskellut?
Siis asioita vaiko koulutusta tarkoitat?
Viimeiset puoli vuotta olen lukenut ja selaillut kaiken mahdollisen Si-ongelmista. Ja se on n. 150 lähdettä tai ehkä lähinnä yhteenvetoa niistä. Siinä sivussa tuli noi lonkan, olkapään ja selkärangan subluksaatiot luettua osittain... - potilas
... kirjoitti:
Minut ovat monetkin lääkärit laittaneet lähetteellä manipulaatiohoitoihin. Sehän on nykyään todella yleistä hoitoa. Mutta kun olet käynyt yksityisillä lääkäreillä, eivät he tietenkään tuollaisia ns. ilmaisia lähetteitä ole laittaneet.
Arvauskeskuksissakin on mahdollista saada ihan hyvää hoitoa ja sieltä ennenkaikkea voi saada lähetteen erikoislääkärille. :)
Ymmärrän että olet katkera rahan menetyksestäsi, mutta voisit ihan pikkasen vähentää tuota yleistämistä.Minä taas en saanut lähetettä manipulaatiohoitoihin, vaikka sitä pyysinkin!
- Inka
hoidettu kirjoitti:
Joukon hoito perustuu siihen, että hän korjaa mikä pielessä on. Kun mä menin hänen vastaanotolleen ekaa kertaa, ni mulla oli kolme A4:sta täynnä tekstiä ongelmistani. Kerkesin lukemaan pari riviä ku Jouko keskeytti ja sano, että jos korjataan ensin viat ni katotaan sit miltä tuntuu...
Itse hämmästyin, että eikös se haluakaan tietää mitä ongelmia mulla oli? No hoidon jälkeen ei ollu enää ongelmia.
Eli nuo käsien puutumiset ja sormien pistelyt johtui olkapään subluksaatiosta. Se oli asia, jota ei yksikään lääkäri, fysiatri, ortopedi, kiropraktikko, naprapaatti, fysioterapeutti, OMT-fysioterapeutti tai muutkaan ole multa huomanneet... Mutta itsekin kyllä tiedostin, että mulla oli oikea olkapää korkeammalla ja edempänä ku vasen. Luulin sen johtuvan vain kireistä lihaksista...Täytyykö tämä nyt rautalangasta vääntää? Kysyin, ottaako Jouko selville mistä oireeni johtuvat, jos menen hänen vastaanotolleen. Siis oikea käsi (lähinnä sormet) puutuvat ja pistelevät, vasen olkapää on kipeä.
- Inka
hoidettu kirjoitti:
Siis asioita vaiko koulutusta tarkoitat?
Viimeiset puoli vuotta olen lukenut ja selaillut kaiken mahdollisen Si-ongelmista. Ja se on n. 150 lähdettä tai ehkä lähinnä yhteenvetoa niistä. Siinä sivussa tuli noi lonkan, olkapään ja selkärangan subluksaatiot luettua osittain...Tarkoitan, millä tavalla ja miten perusteellisesti olet tutustunut ihmisen anatomiaan ja fysiologiaan? Oletko esim leikellyt ihmisten ruumiita, nähdäksesi miten meidät on rakennettu?
- hoidettu
Inka kirjoitti:
Täytyykö tämä nyt rautalangasta vääntää? Kysyin, ottaako Jouko selville mistä oireeni johtuvat, jos menen hänen vastaanotolleen. Siis oikea käsi (lähinnä sormet) puutuvat ja pistelevät, vasen olkapää on kipeä.
Ottaako selvää? No tavallaan. Jos hän näkee, että niskanikamasi ja olkapääsi on subluksaatiossa, niin siitähän se (yleensä) johtuu. Suoraan tai epäsuorasti. Eli ei ne kivut aina yhdestä asiasta johdu vaan ne voi olla monen eri tekijän (subluksaation) summa. Kun ne monet tekijät korjataan, ni ongelma on poissa.
Sitä ei erikseen tarvitse selvittää, että mikä niistä juuri sen tietyn kivun aiheuttaa. Tai ehkä Jouko senkin tietää, mutta siinä on niin paljon muutakin puhuttavaa, että pitää itse kysyä. Minä en kysynyt. Mulle riitti, että kivut poistui.
Vasta jälkeenpäin aloin tutkimaan, että mitä mulle tehtiin. Paikan päällä olin liian hämmästynyt, kun kivut olivat kadonneet... en voinut uskoa sitä. Ei silloin hölmistyneenä tajunnu kysellä...
Johan tämä on nyt oneen kertaan selitetty monella eri tavalla... - hoidettu
Inka kirjoitti:
Tarkoitan, millä tavalla ja miten perusteellisesti olet tutustunut ihmisen anatomiaan ja fysiologiaan? Oletko esim leikellyt ihmisten ruumiita, nähdäksesi miten meidät on rakennettu?
Miksi pitäisi?
Jos on samoja kipuja kuin näkemilläni 30:lla kipupotilaalla, jotka ovat kivuistaan eroon päässeet, niin miksi ei muutkin voisi kivuistaan päästä samalla tavalla.
30 potilasta -> n. 200 eri kipua!
Ei mun tartte ymmärtää kaikkea. Riittää kun ymmärrän, että mihin kaikkiin kipuihin ja vaivoihin voi löytyä apu. Ei mun tarvitse tietää niin lääketieteellisen tarkasti, että miten ja miksi se tapahtuu... - hoidettu
hoidettu kirjoitti:
Miksi pitäisi?
Jos on samoja kipuja kuin näkemilläni 30:lla kipupotilaalla, jotka ovat kivuistaan eroon päässeet, niin miksi ei muutkin voisi kivuistaan päästä samalla tavalla.
30 potilasta -> n. 200 eri kipua!
Ei mun tartte ymmärtää kaikkea. Riittää kun ymmärrän, että mihin kaikkiin kipuihin ja vaivoihin voi löytyä apu. Ei mun tarvitse tietää niin lääketieteellisen tarkasti, että miten ja miksi se tapahtuu...Tokihan ne syyt ja muut jutut kiinnostaisi, mutta kun ei ole aikaa kaikelle...
Jos saisin lottovoiton, ni voisin lähtee lääkikseen lukemaan noista. Nyt siihen päätoimiseen opiskeluun ei ole mahdollisuutta, kun asuntolaina painaa selkää...
Jos olis lähellä joku avoin yliopisto, iltakursseja tai nettikoulu, ni siellä voisin... - Inka
hoidettu kirjoitti:
Ottaako selvää? No tavallaan. Jos hän näkee, että niskanikamasi ja olkapääsi on subluksaatiossa, niin siitähän se (yleensä) johtuu. Suoraan tai epäsuorasti. Eli ei ne kivut aina yhdestä asiasta johdu vaan ne voi olla monen eri tekijän (subluksaation) summa. Kun ne monet tekijät korjataan, ni ongelma on poissa.
Sitä ei erikseen tarvitse selvittää, että mikä niistä juuri sen tietyn kivun aiheuttaa. Tai ehkä Jouko senkin tietää, mutta siinä on niin paljon muutakin puhuttavaa, että pitää itse kysyä. Minä en kysynyt. Mulle riitti, että kivut poistui.
Vasta jälkeenpäin aloin tutkimaan, että mitä mulle tehtiin. Paikan päällä olin liian hämmästynyt, kun kivut olivat kadonneet... en voinut uskoa sitä. Ei silloin hölmistyneenä tajunnu kysellä...
Johan tämä on nyt oneen kertaan selitetty monella eri tavalla...Kunnanlääkäri arveli/arvasi (siis jo 1960-luvulla), että oireeni voivat johtua jostakin vakavammasta. Löytyi n 5 cm x 6 cm kokoinen arteriovenöösi malformaatio aivojen parietaalilohkossa. Olisiko Jouko osannut ottaa tällaisen mahdollisuuden huomioon?
Entäpä jos kyseessä olisi ollut jotakin vielä vakavampaa, vaikkapa ärhäkkä glioblastoma?
Siis ei tarvitse tietää mistä kivut johtuvat? Tämän minä olen yrittänyt kyseenalaistaa jo moneen kertaan, mutta ei mene perille. - hoidettu
Inka kirjoitti:
Kunnanlääkäri arveli/arvasi (siis jo 1960-luvulla), että oireeni voivat johtua jostakin vakavammasta. Löytyi n 5 cm x 6 cm kokoinen arteriovenöösi malformaatio aivojen parietaalilohkossa. Olisiko Jouko osannut ottaa tällaisen mahdollisuuden huomioon?
Entäpä jos kyseessä olisi ollut jotakin vielä vakavampaa, vaikkapa ärhäkkä glioblastoma?
Siis ei tarvitse tietää mistä kivut johtuvat? Tämän minä olen yrittänyt kyseenalaistaa jo moneen kertaan, mutta ei mene perille.En tiedä mitä kaikkea Jouko osaa tai mihin pystyy. Olen nähnyt niin vähän. Vasta 30-40 potilasta erilaisine vaivoineen...
Jos sinulla olis ollu olkapäät paikoillaan eikä niskastakaan olisi mitään löytynyt, niin en tiedä oisiko Jouko osannut löytää sitä syytä. Ehkä, ehkä ei. Mistä ihmeestä mä voin sen tietää? En voi kuin arvailla... - Inka
hoidettu kirjoitti:
En tiedä mitä kaikkea Jouko osaa tai mihin pystyy. Olen nähnyt niin vähän. Vasta 30-40 potilasta erilaisine vaivoineen...
Jos sinulla olis ollu olkapäät paikoillaan eikä niskastakaan olisi mitään löytynyt, niin en tiedä oisiko Jouko osannut löytää sitä syytä. Ehkä, ehkä ei. Mistä ihmeestä mä voin sen tietää? En voi kuin arvailla...Jos olet nähnyt niin vähän ja tiedät Joukonkin taidoista niin vähän, ole sitten vähän varovaisempi, kun esität Joukoa ja Joukon menetelmiä yleispäteväksi ratkaisuksi.
- potilas
hoidettu kirjoitti:
Tokihan ne syyt ja muut jutut kiinnostaisi, mutta kun ei ole aikaa kaikelle...
Jos saisin lottovoiton, ni voisin lähtee lääkikseen lukemaan noista. Nyt siihen päätoimiseen opiskeluun ei ole mahdollisuutta, kun asuntolaina painaa selkää...
Jos olis lähellä joku avoin yliopisto, iltakursseja tai nettikoulu, ni siellä voisin...Kaino toivomukseni olisi, että et kuitenkaan menisi sinne lääkikseen liikaa lukemaan, ja oppimaan?
Jos esim. olisit ollut siellä opiskelemassa, kuulemassa, lukemassa, sitä tietoa, ja niitä käytäntöjä, jossa "korviesi väliin" paukutetaan sitä samaa, mitä kaikille muillekin, niin olisiko esim. tämän Si-nivelen ongelmat, ja niiden olemassa olo sinua enää paljon jaksanut innostaa, kiinnostaa, myös koskapa tämä aihe ei kuulu siellä "kuvioihin"?
Olisiko tämäkin ongelma vieläkin aivan yhtä suuren hämärän, ja mystiikan peitossa, kuin tähänkin asti, ja kovin monen "korvien väliin" soviteltaisiin niitä potilaan tuntemia, kokemia kipuja, kehon varoitussignaaleja, uhkaavasta vaarasta ja vauriosta, tulevaisuudessakin, saman kaavan mukaan kuin tähänkin asti!
Sitten myös Sinunkin arvovaltaisen, asiantuntijan näkemyksen mukaan! - hoidettu
potilas kirjoitti:
Kaino toivomukseni olisi, että et kuitenkaan menisi sinne lääkikseen liikaa lukemaan, ja oppimaan?
Jos esim. olisit ollut siellä opiskelemassa, kuulemassa, lukemassa, sitä tietoa, ja niitä käytäntöjä, jossa "korviesi väliin" paukutetaan sitä samaa, mitä kaikille muillekin, niin olisiko esim. tämän Si-nivelen ongelmat, ja niiden olemassa olo sinua enää paljon jaksanut innostaa, kiinnostaa, myös koskapa tämä aihe ei kuulu siellä "kuvioihin"?
Olisiko tämäkin ongelma vieläkin aivan yhtä suuren hämärän, ja mystiikan peitossa, kuin tähänkin asti, ja kovin monen "korvien väliin" soviteltaisiin niitä potilaan tuntemia, kokemia kipuja, kehon varoitussignaaleja, uhkaavasta vaarasta ja vauriosta, tulevaisuudessakin, saman kaavan mukaan kuin tähänkin asti!
Sitten myös Sinunkin arvovaltaisen, asiantuntijan näkemyksen mukaan!Siksipä se "opiskelu" olisi hyvä tehdä nyt. Tosin heittäisivät mut varmaan sieltä pihalle, kun olen monesta asiasta eri mieltä... ;)
- hoidettu
Inka kirjoitti:
Jos olet nähnyt niin vähän ja tiedät Joukonkin taidoista niin vähän, ole sitten vähän varovaisempi, kun esität Joukoa ja Joukon menetelmiä yleispäteväksi ratkaisuksi.
Toisten tutkimusten mukaan 98%. Toisten 96%. Tosin nuo tutkimukset koski vain selkäkpuja...
Tuo Joukon parantamiskyky riippuu paljonkin siitä, että mitkä on vaivat. Ei hänkään sentään avohaavoja manipulaatiolla paranna tai reikää hampassa paikkaa... Selvähän se on. - ...
44 € kirjoitti:
Mikähän laskuoppi, vaiko helmitaulu Sulla lie käytössäsi.
"Minäkin olen juossut vuosia lääkäreillä, labroissa, kuvissa ja manipulaatiohoidoissa, mutta mulla on rahaa mennyt vain 44 euroa."
Olet juossu vuosia ja rahaa on vain mennyt 44 €. No eipä ole montaa käyntiä sinulla ainakaan ollut tuohon hintaan. Jos kerran kuitenkin itse maksat jonkun prosentin, niin harvakseltaanpa on käyntejä Sinulla ollut.Työterveyslääkärillä käydessäni ei ole tarvinnut maksaa esim. mitään tk-maksuja. Arvioisin että olen käynyt lääkäreiden vastaanotoilla n. 20 kertaa, ehkä hieman useimminkin. Sitten labrat (ei kustannuksia), manipulaatiohoidoista hieman olen maksanut, kuvaukset ilmaisia jne.
Helmitaulua ei ole. Ne ovat kyllä kauniita :) - leikattu
Inka kirjoitti:
Jos olet nähnyt niin vähän ja tiedät Joukonkin taidoista niin vähän, ole sitten vähän varovaisempi, kun esität Joukoa ja Joukon menetelmiä yleispäteväksi ratkaisuksi.
Itselläni puutui kädet ja sormia pisteli, niska oli aina jäykkä.
Viimein sain lähetteen Kuopioon ja syyksi selvisi niskasta oli välilevyt kuluneet, viimein pääsin Kuopiossa leikkaukseen, tehtiin uudet välilevyt ja käsien puutuminen ja pistely on loppunut. Samoin niska on kunnossa, ja kehoitettiin kuntouttamaan sauvakävelyllä ja viimein tuli aika mennä jälkitarkastukseen ja siellä todettiin kaiken olevan kunnossa.
Mitenkähän tämä tietty henkilä olisi korjannut kuluneet välilevyt, siihenkin varmaan olisi auttanut kun s-nivelen ollisi laittanut paikalleen.
Tsemppiä ja hyvä Inka kun kyselet noin tarkkaan. - ...
Etkö keksi kirjoitti:
Etkö keksi yhtään uskottavampaa valhetta.
TK:ssa meillä asiakkaalle ei maksa röntgen mitään, mutta veronmaksajat joka tapauksessa maksavat.
TK lääkärikäynnit maksavat vähän kuluttajalle, mutta veronmaksaja maksaa koko potin.
Sairaalan tutkimukset, magneettikuvat eivät asiakkaalle maksa, mutta lääkärikäynti maksaa muutaman kymmenen euroa, tossa on 22 €:n kuitteja, mutta veronmaksajille se toki maksaa moninkertaisesti enemmän.
Jos taas käyt yksityisellä, magneettikuvat maksavatkin jo monta sataa euroa. Riippuu kuvauskohteesta, 500 € ei ole vielä kalliskaan kuvaus. Kela siitä pyöräyttää vähän takaisin. Mutta kaiken lopun, mitä asiakas ei maksa, maksavat veronmaksajat, eli me, kuten sinä, minä....
Olet siis tainnut juosta leikkilääkäreillä, ja leikkitoimenpiteissä.Totta että veromaksuilla olen saanut hoitoa. Mutta kommentoinkin paljon hoidon saaminen on maksanut MINULLE. Mutta olenpahan saanut jotain vastinetta maksamilleni veroille :) (joita maksan edelleen ihan tuntuvasti).
Ks. myös viestini alempaa liittyen lääkärikäynnin maksullisuuteen. - ...
Monella nimimerkillä kirjoitti:
Joo, näitä pelkureita riittää, kun alkavat jäädä alakynteen väittelyssä, silloin aletaan syyttelmeään monella nimimerkillä kirjoittamisesta.
Ihan sama kuinka monella nimimerkillä kirjoittelee. Se vaan välillä hieman ihmetyttää :D
- ...
hoidettu kirjoitti:
En tiedä mitä kaikkea Jouko osaa tai mihin pystyy. Olen nähnyt niin vähän. Vasta 30-40 potilasta erilaisine vaivoineen...
Jos sinulla olis ollu olkapäät paikoillaan eikä niskastakaan olisi mitään löytynyt, niin en tiedä oisiko Jouko osannut löytää sitä syytä. Ehkä, ehkä ei. Mistä ihmeestä mä voin sen tietää? En voi kuin arvailla..."Mistä ihmeestä mä voin sen tietää? En voi kuin arvailla..."
Aika paljon arvailet kyllä täällä netissä. Ihan heittelet parin lauseen perusteella diagnooseja ja hoitotoimenpiteitä niihin. - hoidettu
44 € kirjoitti:
Mikähän laskuoppi, vaiko helmitaulu Sulla lie käytössäsi.
"Minäkin olen juossut vuosia lääkäreillä, labroissa, kuvissa ja manipulaatiohoidoissa, mutta mulla on rahaa mennyt vain 44 euroa."
Olet juossu vuosia ja rahaa on vain mennyt 44 €. No eipä ole montaa käyntiä sinulla ainakaan ollut tuohon hintaan. Jos kerran kuitenkin itse maksat jonkun prosentin, niin harvakseltaanpa on käyntejä Sinulla ollut.Kun asuin Järvenpäässä, niin terveyskeskusmaksu oli jotain 25-40mk. En muista enää. Puhuttiin myös ns. vuosimaksusta, joka oli 100mk. Sillä hinnalla olis saanu sitä käydä vaikka kuinka usein lekurilla kalenterivuoden ajan.
Nyt täällä Hyvinkäällä arvauskeskusmaksu on 24€. Se on fakta! Koska sen olen kahdesti maksanut käytyäni ehkä Suomen ainoan Si-nivelen korjaamisen osaavan fysiatrin luona. Ja mulle on kahdesti tullut postissa tuollainen lasku. - hoidettu
... kirjoitti:
"Mistä ihmeestä mä voin sen tietää? En voi kuin arvailla..."
Aika paljon arvailet kyllä täällä netissä. Ihan heittelet parin lauseen perusteella diagnooseja ja hoitotoimenpiteitä niihin.Niin itse kokeilin aikoinaan vaikka mitä.
Jos jollekulle ei ole selitystä löytynyt kipuihin, niin ehdotan diagnoosia ja suosittelen kokeilemaan...
Valistunut arvaus on monesti parempi kuin oppineen "tieto". Varsinkin kun sen oppineen tiedon avullla ei ole helpotusta saanut...
Olipas kaukaa haettu tuo mun selitys... - alla olevaan viestiin
... kirjoitti:
"Mistä ihmeestä mä voin sen tietää? En voi kuin arvailla..."
Aika paljon arvailet kyllä täällä netissä. Ihan heittelet parin lauseen perusteella diagnooseja ja hoitotoimenpiteitä niihin.(viestihierarkian vuoksi en pysty vastaamaan suoraan sun viestiin)
Minusta nyt tuntuu ettet oikein ymmärrä sanan diagnoosi merkitystä. Kannattaa selvittää se itsellesi. - hoidettu
... kirjoitti:
"Mistä ihmeestä mä voin sen tietää? En voi kuin arvailla..."
Aika paljon arvailet kyllä täällä netissä. Ihan heittelet parin lauseen perusteella diagnooseja ja hoitotoimenpiteitä niihin.Mun ammatissa diagnoosi on asiasta jotain tietävän ihmisen mielipide. Tai jos kysytään ammatillista mielipidettä, niin diagnoosi on se vastaus, jos sellainen annetaan. Eri ihmiset antaa munkin ammatissa joskus eri diagnooseja samasta asiasta, kuten tekee lääkäritkin... ei siinä mitään ihmeellistä ole. Mut jos antaa vääriä diagnooseja riittävästi, ni saa vaihtaa kyllä työpaikkaa ja ammattiakin lopulta... näinhän ei taas lääkäreille tapahdu.
- Jäsenkorjaaja
Inka kirjoitti:
Jos olet nähnyt niin vähän ja tiedät Joukonkin taidoista niin vähän, ole sitten vähän varovaisempi, kun esität Joukoa ja Joukon menetelmiä yleispäteväksi ratkaisuksi.
Manuaaliset hoidot eivät ole mikään yleispätevä ratkaisu, mutta onhan (mielestäni) hyvä tarkistuttaa ensin (tai myöhemmin) ne todennäköisimmät syyt, joihin Joukon tai jonkun muun hoidot tepsivät.
Eli hoidetaan ensin tuki- ja liikunta elimistön viat kuntoon (suurimman osan pystyy hoitamaan manuaalisesti) ja jos vieläkin oireet jatkuvat, niin muihin tutkimuksiin.
...ja jos on syytä epäillä vakavampaa vauriota esim. selkärangassa, niin ensin lääkärille... - Havaintoja
Inka kirjoitti:
Kunnanlääkäri arveli/arvasi (siis jo 1960-luvulla), että oireeni voivat johtua jostakin vakavammasta. Löytyi n 5 cm x 6 cm kokoinen arteriovenöösi malformaatio aivojen parietaalilohkossa. Olisiko Jouko osannut ottaa tällaisen mahdollisuuden huomioon?
Entäpä jos kyseessä olisi ollut jotakin vielä vakavampaa, vaikkapa ärhäkkä glioblastoma?
Siis ei tarvitse tietää mistä kivut johtuvat? Tämän minä olen yrittänyt kyseenalaistaa jo moneen kertaan, mutta ei mene perille.Eiköhän tällaiset esittämäsi ongelmat kuulukkin joidenkin muiden, kuin ns.kansanparantajien parannusalueeseen?
Vaikkapa siellä arvauskeskuksesa voisi käydä arvuuttamassa tämänkaltaisia vaivoja!
Sieltä voisivat lähettää sitten jatkotutkimuksiin, jos katsovat tarpeelliseksi!
Ei kait kansanparantajan kaikkea tarvitse tietääkkään!
Esim. siellä ns. virallisella terveydenhoidon puolellahan vasta tarkasti rajatut alueet on, joissa kukin ns.alan asiantuntija tekee havaintojaan, vain juuri omalla sektorillaan, eikä nimikerajojen yli hypitä, eikä havaintoja tehdä!
Sen on moni apua tarvitseva potilas tullut havaitsemaan!
Valitettavasti! - "hoidettu" on
Monella nimimerkillä kirjoitti:
Joo, näitä pelkureita riittää, kun alkavat jäädä alakynteen väittelyssä, silloin aletaan syyttelmeään monella nimimerkillä kirjoittamisesta.
aikaisemmin myöntänyt kirjoittaneensa myös toisella nickillä.
Vai pelkureita???
Eikös se ole pelkuri, joka ei uskalla käyttää rekisteröityä nickiä??
Syyttelemään en lähde, mutta otetaan asiat niin kuin ne on. - Ohoh !!!!!
... kirjoitti:
Minut ovat monetkin lääkärit laittaneet lähetteellä manipulaatiohoitoihin. Sehän on nykyään todella yleistä hoitoa. Mutta kun olet käynyt yksityisillä lääkäreillä, eivät he tietenkään tuollaisia ns. ilmaisia lähetteitä ole laittaneet.
Arvauskeskuksissakin on mahdollista saada ihan hyvää hoitoa ja sieltä ennenkaikkea voi saada lähetteen erikoislääkärille. :)
Ymmärrän että olet katkera rahan menetyksestäsi, mutta voisit ihan pikkasen vähentää tuota yleistämistä.Eiks teil oo mitään muuta tekemist, kun päivät päästään tääll sättii toisianne? Tehkää jotain sellast, että mieliala nousee korkeelle. Surullista.
- Sublux
hoidettu kirjoitti:
En ole tuota asiaa valitettavasti opiskellu, mutta olen kyllä huomannut mainintoja siitä. Katsotaanpa löytyiskö jotain pikaisesti... siitä vois kysyä keneltä tahansa naprapaatilta. He osasivat multakin sitä aina kokeilla ja tutkia. Harvemmin sellainen löytyi...
En ole laittanu linkkejä talteen tuosta, sorry. Sitä kutsuttiin jollakin muulla nimellä lääketieteen maailmassa. Oisko ollu joku patella...
Tuollasta löyty nopeella googletuksella:
http://orthopedics.about.com/cs/patelladisorders/a/kneecapdisloc.htm
http://www.centrahealth.com/centrahealth/chtextnav.nsf/vwResourcesbyLocation/Patellar Subluxation?opendocument
Ja PubMedista löytyy lisää ku laitat hakusanaks vaik "patellar subluxation"
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=14612655&dopt=Citation
Varmasti paljon muitakin löytyy..."Hoidetun" polvisubluksaatiolinkit olivatkin tällä kertaa oikeita vaivoja/vammoja eikä sellaisia, joita manipuloimalla hoidetaan...
- Inkku
tarvitse kirjoitti:
Eipä niillä Holman omilla sivuilla tarvitse näköään kehua retostella, kun hoidat sen lähes kaikilla mahdollisilla keskustelupalstoilla. Taidat olla sairaslomalla, kun sulla on noin paljon tuota aikaa?
Sä voit varmaan kysyä ylläpidolta tuota mainostamisen määritelmää.Kyllä olis Holma kysytty ja kovin varattu mies jos todella moisiin suorituksiin kykenisi.Katsoin videon Fibromyalgian hoidosta,eipä suuremmin vakuuta koska fibrohan vaivaa vain tiettyinä aikoina ei se aina ole jylläämässä.Niinkuin jo kerroin,minullakin se muka todettiin,paskat,se oli hoitamaton kilpirauhassairaus.se siitä Fibrosta,onhan niitä fibroja paljonkin mutta triptyliä pieni annos ja liikuntaa ja allasjumppaa,ei tartte Holmaa,eikä Holma sitä paranna
- hoidettu
Sublux kirjoitti:
"Hoidetun" polvisubluksaatiolinkit olivatkin tällä kertaa oikeita vaivoja/vammoja eikä sellaisia, joita manipuloimalla hoidetaan...
Kaikkia subluksaatioita hoidetaan väärin eli leikkaamalla... lonkat, Si-nivelet, olkapäät, jne.
http://www.naprapaatti.net/hoidettavat_vaivat.php - hoidettu
Inkku kirjoitti:
Kyllä olis Holma kysytty ja kovin varattu mies jos todella moisiin suorituksiin kykenisi.Katsoin videon Fibromyalgian hoidosta,eipä suuremmin vakuuta koska fibrohan vaivaa vain tiettyinä aikoina ei se aina ole jylläämässä.Niinkuin jo kerroin,minullakin se muka todettiin,paskat,se oli hoitamaton kilpirauhassairaus.se siitä Fibrosta,onhan niitä fibroja paljonkin mutta triptyliä pieni annos ja liikuntaa ja allasjumppaa,ei tartte Holmaa,eikä Holma sitä paranna
Aika epätoivoinen yritys.
Holma on kysytty ja varattu mies. Kuten muutkin, jotka Si-vaivoja osaavat korjata...
Muuten olet aika oikeassa, eli fibro on varsin helppo useilta parantaa. Mutta kun se on jyllänny potilaalla useita kymmeniä vuosia, ni allasjumpalla sitä ei enää paranneta... - Kki
hoidettu kirjoitti:
Aika epätoivoinen yritys.
Holma on kysytty ja varattu mies. Kuten muutkin, jotka Si-vaivoja osaavat korjata...
Muuten olet aika oikeassa, eli fibro on varsin helppo useilta parantaa. Mutta kun se on jyllänny potilaalla useita kymmeniä vuosia, ni allasjumpalla sitä ei enää paranneta...Eihän mitään fibroa ole olemassakaan. Miten se sitten on helppo tai vaikea parantaa... hehheh
- noissa
hoidettu kirjoitti:
Kaikkia subluksaatioita hoidetaan väärin eli leikkaamalla... lonkat, Si-nivelet, olkapäät, jne.
http://www.naprapaatti.net/hoidettavat_vaivat.phplinkeissä ollut leikkaus vasta kuin viimeisenä vaihtoehtona, kuten pitääkin. Kuntoutusta ensisijaisesti suositeltiin. Manipulaatiota ei ollenkaan.
Taas uusi linkki, mistä ei selvinnyt asiaan liittyen mitään. - hoidettu
noissa kirjoitti:
linkeissä ollut leikkaus vasta kuin viimeisenä vaihtoehtona, kuten pitääkin. Kuntoutusta ensisijaisesti suositeltiin. Manipulaatiota ei ollenkaan.
Taas uusi linkki, mistä ei selvinnyt asiaan liittyen mitään.Vastasin vain kysymykseesi:
"Voitko kertoa mitä tarkoittaa polvilukko, ja miten se ilmenee? "
Sen hoito on sit eri asia. Sitä en ole tutkinu, mutta sen nyt osaa avata siis naprapaatit ja kiropraktikotkin. - hoidettu
Kki kirjoitti:
Eihän mitään fibroa ole olemassakaan. Miten se sitten on helppo tai vaikea parantaa... hehheh
Juuri siksi, kun se ei ole sairaus eikä mikään... ;)
- Inkku
hoidettu kirjoitti:
Aika epätoivoinen yritys.
Holma on kysytty ja varattu mies. Kuten muutkin, jotka Si-vaivoja osaavat korjata...
Muuten olet aika oikeassa, eli fibro on varsin helppo useilta parantaa. Mutta kun se on jyllänny potilaalla useita kymmeniä vuosia, ni allasjumpalla sitä ei enää paranneta...No voihan se Holma jotain niksautella ja naksautella,mutta toitotat joka kerta samaa paskaa si-nivelistä ja vaivoista.Pappani oli muuten aikanaan yhdenlainen parantaja kans,mutta ikävä kyllä ei HOLMA eikä PAPPANIKAAN(nyt jo ollut mullan alla varmaan 20vuotta)pysty moisiin suorituksiin niinkuin sinä täällä joka mutkassa kommentoit.Mitenkähän siinä muten olis käynyt kun minullakin Fibroa epäiltiin ja olisin mennyt Holman vastaanotolle ja selkäni olisikin mennyt huonompaan suuntaan,olisitko siitä toitrottanut yhtä suureen ääneen,nimittäin minulle sanottiin nimenomaan että muu ei auta kuin kirurgin veitsi.OI;anteeksi unohdin, olishan se poika varmaan huomannut sisään tullessaan että eihän tuohon muu auta kuin puukko.Lopeta jo tuo saman paskan jauhaminen,olet saanut kaipaamasi huomion,mutta ikävä kyllä näyttää siltä että ei sitä ritarinristiä sitten tullutkaan.
- hoidettu
Inkku kirjoitti:
No voihan se Holma jotain niksautella ja naksautella,mutta toitotat joka kerta samaa paskaa si-nivelistä ja vaivoista.Pappani oli muuten aikanaan yhdenlainen parantaja kans,mutta ikävä kyllä ei HOLMA eikä PAPPANIKAAN(nyt jo ollut mullan alla varmaan 20vuotta)pysty moisiin suorituksiin niinkuin sinä täällä joka mutkassa kommentoit.Mitenkähän siinä muten olis käynyt kun minullakin Fibroa epäiltiin ja olisin mennyt Holman vastaanotolle ja selkäni olisikin mennyt huonompaan suuntaan,olisitko siitä toitrottanut yhtä suureen ääneen,nimittäin minulle sanottiin nimenomaan että muu ei auta kuin kirurgin veitsi.OI;anteeksi unohdin, olishan se poika varmaan huomannut sisään tullessaan että eihän tuohon muu auta kuin puukko.Lopeta jo tuo saman paskan jauhaminen,olet saanut kaipaamasi huomion,mutta ikävä kyllä näyttää siltä että ei sitä ritarinristiä sitten tullutkaan.
Aina voi mennä katsomaan. Ota joku tuttu mukaasi, joka ei ole lääketieteeltä kipuihinsa apua saanut. Voit sit hämmästellä...
Kyllä mä tiedän muitaki kansanparantajia, eikä ne osaa läheskään sitä mitä Holma. Olenhan heitä itse kokeillut aikanaan. Ei se nimitys "kansanparantaja" takaa osaamista, kuten ei takaa "lääkärin" tittelikään.
Itse jauhat yhtä lailla... mun mummon isä oli kans parantaja pohjanmaalla, mut en ymmärrä miten se tähän liittyy? - Kki
hoidettu kirjoitti:
Aina voi mennä katsomaan. Ota joku tuttu mukaasi, joka ei ole lääketieteeltä kipuihinsa apua saanut. Voit sit hämmästellä...
Kyllä mä tiedän muitaki kansanparantajia, eikä ne osaa läheskään sitä mitä Holma. Olenhan heitä itse kokeillut aikanaan. Ei se nimitys "kansanparantaja" takaa osaamista, kuten ei takaa "lääkärin" tittelikään.
Itse jauhat yhtä lailla... mun mummon isä oli kans parantaja pohjanmaalla, mut en ymmärrä miten se tähän liittyy?FM, etpä paljon ole yliopistossa oppinut etkä myöskään kunnioita juuriasi, kun viitsi tai osaa kirjoittaa kotimaakuntasi nimeä isolla alkukirjaimella.
Olet antanut ymmärtää, että kipujen hoito on niin helppo oppia että kahdeksanvuotiaskin tietää mitkä kaikki nivelet niksautettava paikoilleen ja kaikki kivut häviävät. Ihmettelen vain miksi ei sitten ole laumoittain kansanparantajia, jotka hoitaisivat kaikki kipupotilaat kuntoon ja samalla ansaitsisivat melko hyvin. - Inkku
hoidettu kirjoitti:
Aina voi mennä katsomaan. Ota joku tuttu mukaasi, joka ei ole lääketieteeltä kipuihinsa apua saanut. Voit sit hämmästellä...
Kyllä mä tiedän muitaki kansanparantajia, eikä ne osaa läheskään sitä mitä Holma. Olenhan heitä itse kokeillut aikanaan. Ei se nimitys "kansanparantaja" takaa osaamista, kuten ei takaa "lääkärin" tittelikään.
Itse jauhat yhtä lailla... mun mummon isä oli kans parantaja pohjanmaalla, mut en ymmärrä miten se tähän liittyy?Ikävä kyllä "MUMMUNI ISÄ EI OLE POHJANMAALTA KUTEN MYÖS EN OLE PUHUNUT SANAAKAAN MUMMUNI ISÄSTÄ...niin joitakin auttaa joitakin ei.Taidat olla henkisesti viellä tyvessä etkä latvassa.Niin ja maailmasi on yhtä pieni kuin postimerkki ja sekin mustavalkoinen.en viitti enään edes kommentoida.kaikkia hoitomuotoja kannattaa toki kokeilla,niin minäkin tein,ei auttanut kansanparantajat,eikä vielä ainakaan edes kirurgin veitsi.Eli se siitä...Taidat aliarvioida muita ihmisiä kun toitotat samaa,uskon että jokainen joka tällä palstalla käy,osaa lukea,ei sitä tartte piirtää eikä rautalangasta vääntää.Olen toki hyvilläni ja onnellinen sellaisten puolesta jotka Joukolta apua saa,saisinpa minäkin jostakin hoitomuodosta,vielä ei ole hetkeni koittanut mutta toivottavasti joskus.Minun apuni on pilleripurkki ja kyllä hirvittää milloin maksa sanoo työsopimuksensa irti.Kuitenkin toivon kaikille kipuilijoille erittäin hyvää ja KIVUTONTA joulunaikaa..
- hoidettu
Kki kirjoitti:
FM, etpä paljon ole yliopistossa oppinut etkä myöskään kunnioita juuriasi, kun viitsi tai osaa kirjoittaa kotimaakuntasi nimeä isolla alkukirjaimella.
Olet antanut ymmärtää, että kipujen hoito on niin helppo oppia että kahdeksanvuotiaskin tietää mitkä kaikki nivelet niksautettava paikoilleen ja kaikki kivut häviävät. Ihmettelen vain miksi ei sitten ole laumoittain kansanparantajia, jotka hoitaisivat kaikki kipupotilaat kuntoon ja samalla ansaitsisivat melko hyvin.Kiitos, että "koulutat" mua. Enpä ajatellu asiaa... tietenkin se on isolla, kuten Häme ja Etelä-Suomi.
Kohta heitä on. Koko ajan tulee lisää. Perjantaina oli muutama "oppilas" Joukolla. Yks oli naprapaatti.
Ja lisää tulee... sehän tässä onkin tavoite: Auttaa mahdollisimman monia. - hoidettu
Inkku kirjoitti:
Ikävä kyllä "MUMMUNI ISÄ EI OLE POHJANMAALTA KUTEN MYÖS EN OLE PUHUNUT SANAAKAAN MUMMUNI ISÄSTÄ...niin joitakin auttaa joitakin ei.Taidat olla henkisesti viellä tyvessä etkä latvassa.Niin ja maailmasi on yhtä pieni kuin postimerkki ja sekin mustavalkoinen.en viitti enään edes kommentoida.kaikkia hoitomuotoja kannattaa toki kokeilla,niin minäkin tein,ei auttanut kansanparantajat,eikä vielä ainakaan edes kirurgin veitsi.Eli se siitä...Taidat aliarvioida muita ihmisiä kun toitotat samaa,uskon että jokainen joka tällä palstalla käy,osaa lukea,ei sitä tartte piirtää eikä rautalangasta vääntää.Olen toki hyvilläni ja onnellinen sellaisten puolesta jotka Joukolta apua saa,saisinpa minäkin jostakin hoitomuodosta,vielä ei ole hetkeni koittanut mutta toivottavasti joskus.Minun apuni on pilleripurkki ja kyllä hirvittää milloin maksa sanoo työsopimuksensa irti.Kuitenkin toivon kaikille kipuilijoille erittäin hyvää ja KIVUTONTA joulunaikaa..
Entä jos isäni veli on ollu parantaja Utsjoella ja pappani Helsingissä. Onhan setäni nuorempi kuin pappani, mutta ei niin läheinen. Kumpi heistä on nyt sit parempi?
Ai mut et puhunu sedästäkään, ni en saa hänestäkään mainita. Etkä kyl puhunu mun papastakaan vaan omastasi, joten en voi siitäkään puhua. Ja kun et kertonut mistä pappasi on, niin en voi enää puhua mistään paikastakaan... ;)
Eli jos sinä et ole jotakin maininnut, niin minä en saa siitä puhua. Kuitenkin pappasi tähän mukaan jostakin kenties tuntemattomaksi jäävästä syystä otit... ;)
Valkeita Jouluja - Inkku
hoidettu kirjoitti:
Entä jos isäni veli on ollu parantaja Utsjoella ja pappani Helsingissä. Onhan setäni nuorempi kuin pappani, mutta ei niin läheinen. Kumpi heistä on nyt sit parempi?
Ai mut et puhunu sedästäkään, ni en saa hänestäkään mainita. Etkä kyl puhunu mun papastakaan vaan omastasi, joten en voi siitäkään puhua. Ja kun et kertonut mistä pappasi on, niin en voi enää puhua mistään paikastakaan... ;)
Eli jos sinä et ole jotakin maininnut, niin minä en saa siitä puhua. Kuitenkin pappasi tähän mukaan jostakin kenties tuntemattomaksi jäävästä syystä otit... ;)
Valkeita JoulujaToivottavasti myös sinä saat valkean joulun.Kehoittaisin sinua katsomaan peiliin,että mitä siellä näkyy,vai näkyykö ylipäätänsä mitään.Oletko,setä,täti vai setäsi täti...hyvät joulut....ja osta se peili jos ei sinulla sitä ole ja pyydä setäsi tätiä ripustamaan se oikeaan paikkaan eli sinne missä ei näy mitään valoa eikä hohtoa,sädekehä hukassa kenties???
- Tämäkö sitä parasta
Inkku kirjoitti:
Kyllä olis Holma kysytty ja kovin varattu mies jos todella moisiin suorituksiin kykenisi.Katsoin videon Fibromyalgian hoidosta,eipä suuremmin vakuuta koska fibrohan vaivaa vain tiettyinä aikoina ei se aina ole jylläämässä.Niinkuin jo kerroin,minullakin se muka todettiin,paskat,se oli hoitamaton kilpirauhassairaus.se siitä Fibrosta,onhan niitä fibroja paljonkin mutta triptyliä pieni annos ja liikuntaa ja allasjumppaa,ei tartte Holmaa,eikä Holma sitä paranna
Mutta Inkullehan on tainnut mennä perille näiden pillereiden kaikkivoipaisuuden mainonta!
Pilleri poskeen, ja baanalle!
Näinhän se menee, ja hyvin menee! - Inkku
Tämäkö sitä parasta kirjoitti:
Mutta Inkullehan on tainnut mennä perille näiden pillereiden kaikkivoipaisuuden mainonta!
Pilleri poskeen, ja baanalle!
Näinhän se menee, ja hyvin menee!No jokainen tyylilään joku tyytyy valittamaan joku hakee apua ja joku kyllästyy valittamaan ja hakemaan apua.Kyllä pillereitä menee!Niin ja siihen vielä litra kossua päälle niin onpa mahtava puudtus.Niin tai sitten sammuttaa valot.
- linkeistä
Sublux kirjoitti:
"Hoidetun" polvisubluksaatiolinkit olivatkin tällä kertaa oikeita vaivoja/vammoja eikä sellaisia, joita manipuloimalla hoidetaan...
Useimmiten noi hoidetun linkit ovat ihan muusta kuin mistä keskustellaan. Tai sitten hänen ajamansa asian vastaisia. Eipä noita jaksa enää availla.
- Vähemmän oppinut
Pärre kirjoitti:
olen tuonut esille juuri tuon tärkeän asian josta kirjoitat.
"Minusta tämä "hoidettu" tekee paljon hallaa koko kansanparannukselle".
Olen aina inhonnut jankkaamista mitä harrastetaan mainoksissa ja "hoidetun" aloitukset/vastaukset on mielestäni aikoja sitten siirtynyt mainostamiseksi.
Ei näköjään enää riitä yksi nimimerkki hänelle vaan käyttää useampia, mutta kirjoitustyyli paljastaa.Jos joku on jo kaiken kuullut, ja oppinut, vielä on monia, jotka eivät ole edenneet näin pitkälle, joten kärsivällisyyttä jo oppineilta!
- potilas
>15cm vino, niin olisi pitänyt kuvissa näkyä.
Niinhän pitäisi näkyä kuvissa, ja myös paljaalla silmälläkin, kuten "uskottavakin", asiasta toteaa!
Mutta kun ei näy kuvassa, eikä näy silmällä, eikä missään näy, eikä löydy mitään vikaa! - potilas
kokemusta kirjoitti:
Kun olen joutunut käymään näiden terveydenhoidon asiantuntijoiden luona erilaisten vaivojeni takia, niin enpä ole kuullut, että siellä jokin asia, hoito, diagnoosi olisi helppo.
Päinvastoin olen kyllä kuullut kerrottavan, että kun nämä asiat ovat niin vaikeita!Samoin olen minäkin havainnut, näiden kovin pitkäaikaisiksi venydeiden, vuosikymmeniä!, täysin sietämättömiksikin kehittyneiden kipujen selvittely yritysten, tutkimusten aikana, että kovin vaikeita tapauksia tällaiset ovat, siellä tavallisessa terveydenhoidossa, kuten toistuvasti aiheesta asiantuntija taholta kerrottiinkin, ja jonka ongelman ratkaisu osoittautuikin mahdottomaksi näillä perinteisilla terveydenhoidossa olevilla keinoilla, ja arsenaalilla!
Vasta siellä Joukon luona käynnin, ja hänen tekemiensä toimenpiteiden jälkeen, tuntuisi, että suunta parempaan, kivuttomampaan olotilaan voisi olla alkanut! - hoidettu
potilas kirjoitti:
>15cm vino, niin olisi pitänyt kuvissa näkyä.
Niinhän pitäisi näkyä kuvissa, ja myös paljaalla silmälläkin, kuten "uskottavakin", asiasta toteaa!
Mutta kun ei näy kuvassa, eikä näy silmällä, eikä missään näy, eikä löydy mitään vikaa!Koska se ero näkyy ainoastaan potilaan seisoessa. Silloin eivät läkärit potilaaseen koske. He pyytävät potilaan siihen vuoteelle ja tutkivat. Silloin lantio onkin yleensä täysin suorassa. Ja juuri tässä asennossa ne kuvatkin otetaan. Lisäksi kuvat otetaan yleens vain selkärangasta, eikä suoliluista.
Eli jos kuvat otettais potilaasta hänen seisoessa, ja kuvattais koko lantio, niin KYLLÄ NÄKYIS!!! - kuultua
hoidettu kirjoitti:
Siksipä se "opiskelu" olisi hyvä tehdä nyt. Tosin heittäisivät mut varmaan sieltä pihalle, kun olen monesta asiasta eri mieltä... ;)
Kerrotaanhan siellä aikaisemminkin ns. "toisinajattelijoilla" olleen ongelmia!
- potilas
hoidettu kirjoitti:
Koska se ero näkyy ainoastaan potilaan seisoessa. Silloin eivät läkärit potilaaseen koske. He pyytävät potilaan siihen vuoteelle ja tutkivat. Silloin lantio onkin yleensä täysin suorassa. Ja juuri tässä asennossa ne kuvatkin otetaan. Lisäksi kuvat otetaan yleens vain selkärangasta, eikä suoliluista.
Eli jos kuvat otettais potilaasta hänen seisoessa, ja kuvattais koko lantio, niin KYLLÄ NÄKYIS!!!Enpä muista, että lantiota olisi mitenkään erikoisemmin tutkittukaan!
Sitä niskaahan vain etupäässä kuvailtiin, ja niitä erilaisia pillereitä, ja hierontoja kirjoiteltiin.
Kun niistä ei apua löydy, sitten se kipu, kivun syy paikallistetaankin sinne "korvien väliin", ja joka onkin sitten vaikeampi hoitaa!
Että silleen.
Eikös sinullakin ole aiheesta kokemuksia? - hoidettu
potilas kirjoitti:
Enpä muista, että lantiota olisi mitenkään erikoisemmin tutkittukaan!
Sitä niskaahan vain etupäässä kuvailtiin, ja niitä erilaisia pillereitä, ja hierontoja kirjoiteltiin.
Kun niistä ei apua löydy, sitten se kipu, kivun syy paikallistetaankin sinne "korvien väliin", ja joka onkin sitten vaikeampi hoitaa!
Että silleen.
Eikös sinullakin ole aiheesta kokemuksia?Onhan munkin sanottu kuvittelevan asioita, kun kerroin että kivut katos, kun Si laitettin paikoilleen. Ja pari lekuria sano, että mun on vaan opittava elämään kipujeni kanssa.
Mutta ei kukaan ole koskaan paperille laittanu, että psykiatria suosittelis. - hoidettu
kuultua kirjoitti:
Kerrotaanhan siellä aikaisemminkin ns. "toisinajattelijoilla" olleen ongelmia!
Nyt ne tuulimyllyt on vaan nii paljon isompia. Nitä vastaan on paljon vaikeampi taistella nykyään...
- pohjanmaalla
hoidettu kirjoitti:
Aina voi mennä katsomaan. Ota joku tuttu mukaasi, joka ei ole lääketieteeltä kipuihinsa apua saanut. Voit sit hämmästellä...
Kyllä mä tiedän muitaki kansanparantajia, eikä ne osaa läheskään sitä mitä Holma. Olenhan heitä itse kokeillut aikanaan. Ei se nimitys "kansanparantaja" takaa osaamista, kuten ei takaa "lääkärin" tittelikään.
Itse jauhat yhtä lailla... mun mummon isä oli kans parantaja pohjanmaalla, mut en ymmärrä miten se tähän liittyy?Holmalle ja hoidetulle hyvä projektihenkilö, joka on vino ja kiero niinkun oletta kirjotellu. Olis jännä tehdä oikein dokumenttia hoitotapahtumasta, kun kaikki keinot on kohta kokeiltu. Täältä taitaa löytyä kaikki luksaatiot ja asentovirheet mitä voi nuorella ihmisellä olla. Ja mikään hoito ei ole tepsinyt. Ja siitä diaknoosista... no se on tietty fibro... tehdäänkö video???
- hoidettu
pohjanmaalla kirjoitti:
Holmalle ja hoidetulle hyvä projektihenkilö, joka on vino ja kiero niinkun oletta kirjotellu. Olis jännä tehdä oikein dokumenttia hoitotapahtumasta, kun kaikki keinot on kohta kokeiltu. Täältä taitaa löytyä kaikki luksaatiot ja asentovirheet mitä voi nuorella ihmisellä olla. Ja mikään hoito ei ole tepsinyt. Ja siitä diaknoosista... no se on tietty fibro... tehdäänkö video???
Onnistuuhan se. Toki noita todella vinoja on ollu ennenkin, mut mun kamerani ei ole niitä päässy viel tallettamaan. Lahti kun on sen verta kaukana täältä, ettei kovin usein viitti mennä paikan päälle...
Joukohan oli juuri mm. Virroilla keikalla. - pohjanmaalla
hoidettu kirjoitti:
Onnistuuhan se. Toki noita todella vinoja on ollu ennenkin, mut mun kamerani ei ole niitä päässy viel tallettamaan. Lahti kun on sen verta kaukana täältä, ettei kovin usein viitti mennä paikan päälle...
Joukohan oli juuri mm. Virroilla keikalla.mitenkähän iso porukka raihnaisia pitäis olla, et tämä kansanparantaja tulis tänne pohjoispohjanmaalle, kalajoen varteen?
- hoidettu
pohjanmaalla kirjoitti:
mitenkähän iso porukka raihnaisia pitäis olla, et tämä kansanparantaja tulis tänne pohjoispohjanmaalle, kalajoen varteen?
Kysykää häneltä itseltään. Hän on tänään mm. Raahessa korjaamassa nuoria yleisurheilijoita...
Tuolla hänen ja muidenkin osaavien tai asiasta jotain ymmärtävien tiedot:
http://personal.inet.fi/koti/faro/Selkasivut/Parannu.html - hoidettu
linkeistä kirjoitti:
Useimmiten noi hoidetun linkit ovat ihan muusta kuin mistä keskustellaan. Tai sitten hänen ajamansa asian vastaisia. Eipä noita jaksa enää availla.
Näytäppä ny yksikin linkki, joka ei ole kuulunut aiheeseen?
- hoidettu
Voisit lähettää tuon jutun vaikka Suomen Selkäliittoon ja ne julkaisee sen ehkä Nikama-lehdessä. Laitat vaan oman nimesi mukaan.
Mitä useampi sinne kirjoittaa, niin sitä tunnetummaksi asia tulee ja ehkä lääketiedekin sitten kohta herään horroksestaan.
Vaikka tänne:
Anitta Raitanen
Toiminnanjohtaja
09-605 974
040-730 2150
anitta.raitanen@selkaliitto.fi - Mitä mieltä
Kun näillä terveydenhoitoja käsittelevillä sivuilla on paljon kirjoituksia, joidenka näkemysten mukaan ei ole kuin se yksi, ja ainut oikea hoitomuoto, ja jonka väitetään perustuvan niihin tieteellisiin tutkimuksiin, ja näyttöihin.
Ainoat oikeat hyväksyttävät ohjeet on myös saatava tämän toiminnan piirissä olevalta asiantuntijalta.
Tämän toiminnan tiedetään toimivan suurelta osin, veronmaksajien maksamilla rahoilla, jonka puuttesta meitä maksajia jatkuvasti muistutetaan, ja kovin moni potilas on sen tuntenut myös "nahoissaankin"!
Mitä mieltä olette tällaisista parantamisista, parantumisista, joista "hoidettu" kertoo, ja nimimerkkin "potilas" tapaus eräänä esimerkkinä!- Jäsenkorjaaja
SI-nivel on oman kokemukseni perusteella yleinen ongelma, mutta mikään uskunto se nyt ei ole, eikä "hoidettukaan" kaiketi meinaa, että kaikki johtuis siitä;)
Koululääketiede on monessa mielessä ihan pätevää, mutta tuki-ja liikunta elin vaivoissa mennään liian usein metsään ja tuhlataan myös veronmaksajien rahoja fysikaalisiin hoitoihin, jotka eivät juurikaan tepsi.
Toisaalta esim. välilevy-proteesit ovat todellinen lääketieteen riemuvoitto, mikäli leikkaukset onnistuu!
Lääkäreitäkin on erilaisia huonompia ja parempia, tarkoitan nimenomaan asenne-puolta.
Itse olen si:n suhteen lähes amatööri; pehmeä mobilisointi, joka sekin monelle auttaa, onnistuu, mutta selkeä lantion suoristaminen olis mukava oppia.
Tavallisimmat selkäkivut olis kuitenkin mielestäni manipulaatio hoitojen aluetta ja jos ei luota kansanparantajiin, niin voihan hakeutua koulutetulle Kiropraktikolle tai Osteopaatille. - hoidettu
Jäsenkorjaaja kirjoitti:
SI-nivel on oman kokemukseni perusteella yleinen ongelma, mutta mikään uskunto se nyt ei ole, eikä "hoidettukaan" kaiketi meinaa, että kaikki johtuis siitä;)
Koululääketiede on monessa mielessä ihan pätevää, mutta tuki-ja liikunta elin vaivoissa mennään liian usein metsään ja tuhlataan myös veronmaksajien rahoja fysikaalisiin hoitoihin, jotka eivät juurikaan tepsi.
Toisaalta esim. välilevy-proteesit ovat todellinen lääketieteen riemuvoitto, mikäli leikkaukset onnistuu!
Lääkäreitäkin on erilaisia huonompia ja parempia, tarkoitan nimenomaan asenne-puolta.
Itse olen si:n suhteen lähes amatööri; pehmeä mobilisointi, joka sekin monelle auttaa, onnistuu, mutta selkeä lantion suoristaminen olis mukava oppia.
Tavallisimmat selkäkivut olis kuitenkin mielestäni manipulaatio hoitojen aluetta ja jos ei luota kansanparantajiin, niin voihan hakeutua koulutetulle Kiropraktikolle tai Osteopaatille.Jos haluat oppia niin mene ihmeessä katsomaan kuinka se tapahtuu. Olet varmasti tervetullut! On siellä muitakin ollu katsomassa.
Ei se ole vaikeata oppia. Vaikeampaa siinä on saada ne potilaan lihakset rennoksi ennen Si:n paikalleenlaittoa. Itsekin olen muutamalle "helpolle" tapaukselle Si:n paikalleen laittanut.
Juu siis selkäkivuista suurin osa johtuu Si-nivelen pettämisestä. Mutta ei se Si-nivel siinäkään ole se ainoa ongelma. Sitä ennen on voinu olla jo lonkan subluksaatio, joka on osaltaa auttanu Si-nivelen pettämisessä. Ja sen jälkeen tulee niitä pullistumia, prolapseja ja "kulumia" sekä tietty "yliliikkuvuutta". - Jäsenkorjaaja
hoidettu kirjoitti:
Jos haluat oppia niin mene ihmeessä katsomaan kuinka se tapahtuu. Olet varmasti tervetullut! On siellä muitakin ollu katsomassa.
Ei se ole vaikeata oppia. Vaikeampaa siinä on saada ne potilaan lihakset rennoksi ennen Si:n paikalleenlaittoa. Itsekin olen muutamalle "helpolle" tapaukselle Si:n paikalleen laittanut.
Juu siis selkäkivuista suurin osa johtuu Si-nivelen pettämisestä. Mutta ei se Si-nivel siinäkään ole se ainoa ongelma. Sitä ennen on voinu olla jo lonkan subluksaatio, joka on osaltaa auttanu Si-nivelen pettämisessä. Ja sen jälkeen tulee niitä pullistumia, prolapseja ja "kulumia" sekä tietty "yliliikkuvuutta".Koska olen viimeaikoina käynyt vain silloin tällöin tässä foorumissa, niin kerro missä voin käydä katsomassa tätä lantion laittoa.
- hoidettu
Jäsenkorjaaja kirjoitti:
Koska olen viimeaikoina käynyt vain silloin tällöin tässä foorumissa, niin kerro missä voin käydä katsomassa tätä lantion laittoa.
Vaikka Lahdessa. On niitä osaajia tosin jo vähitellen muuallakin...
Googleta "selkäsivut" ja katso "kuinka se parannetaan"-sivulta Jouko Holma. Olet tervetullut hänen luokeen melkein milloin vain seuraamaan, kuinka se tapahtuu. Hänen luonaan on käyny jo monia katsomassa ja oppimassa. - hoidettu
Jäsenkorjaaja kirjoitti:
Koska olen viimeaikoina käynyt vain silloin tällöin tässä foorumissa, niin kerro missä voin käydä katsomassa tätä lantion laittoa.
Unohdin mainita, että toki se on ihan ilmaista eli ei maksa mitään! Kahvit saat myös ja ehkä jopa ruokaakin, jos koko päivän katselet. Yleensä kannattaa vähintään muutaman potilaan hoito katsoa...
Sivuillani myös videoita, kuinka se tapahtuu...
"parantunut" - mainostaa?
hoidettu kirjoitti:
Unohdin mainita, että toki se on ihan ilmaista eli ei maksa mitään! Kahvit saat myös ja ehkä jopa ruokaakin, jos koko päivän katselet. Yleensä kannattaa vähintään muutaman potilaan hoito katsoa...
Sivuillani myös videoita, kuinka se tapahtuu...
"parantunut"hmmmmm.
harmi että sinänsä varmaan hyvä asia nyt vähän alkaa herättää epäilyksiä.
Kun sinä nimimerkki "hoidettu" ensin kehut hoitoa ja hoitajaa nimeltä mainiten (se on mainostamista), ja sitten kehoitat käymään siellä hoitajan sivuilla ja oho, lipsahtikin näin:
>Sivuillani myös videoita, kuinka se tapahtuu...
>"parantunut"
SivuillaNI?? o'ou. Oletkin siis ilmeisesti itse tuo hoitaja-ihminen? Tosin en jaksanut rämpiä kaikkia välissäolleita viestinviestinviestinvastauksia - olisko siellä ollut sinun, hoidetun-parannetun parantumisesta todistavien sivujen osoite?
hohhoijaaaaaaaa - Tietoa si-nivelistä
mainostaa? kirjoitti:
hmmmmm.
harmi että sinänsä varmaan hyvä asia nyt vähän alkaa herättää epäilyksiä.
Kun sinä nimimerkki "hoidettu" ensin kehut hoitoa ja hoitajaa nimeltä mainiten (se on mainostamista), ja sitten kehoitat käymään siellä hoitajan sivuilla ja oho, lipsahtikin näin:
>Sivuillani myös videoita, kuinka se tapahtuu...
>"parantunut"
SivuillaNI?? o'ou. Oletkin siis ilmeisesti itse tuo hoitaja-ihminen? Tosin en jaksanut rämpiä kaikkia välissäolleita viestinviestinviestinvastauksia - olisko siellä ollut sinun, hoidetun-parannetun parantumisesta todistavien sivujen osoite?
hohhoijaaaaaaaa - Inka
Tietoa si-nivelistä kirjoitti:
Arvailin joskus kauan sitten ammattiasi, tiesin että sinulla oli korkeakoulututkinto (omien sanojesi mukaan olit käynyt yliopistoa), ja päädyin tulokseen että vain jonkin sortin insinööri voi olla niin on-off -yksinkertainen. Väitit että arvaukseni meni niin pieleen kuin voi. Eipä tainnut kovin pieleen mennä.
Ihmettelin jo silloin, miten olet mukamas pystynyt suorittamaan FM-tutkinnon, kun esim. suomen kielen taitosi on aivan onneton. Yhdeksänvuotias tyttärentyttärenikin tietää paremmin mitkä sanat kirjoitetaan isolla alkukirjaimella kuin sinä. Maisteri kirjoitetaan isolla kirjaimella vain virkkeen alussa. Oli se sinun tekstisi tosi kökköä kaiken kaikkiaan. - potilas
Inka kirjoitti:
Arvailin joskus kauan sitten ammattiasi, tiesin että sinulla oli korkeakoulututkinto (omien sanojesi mukaan olit käynyt yliopistoa), ja päädyin tulokseen että vain jonkin sortin insinööri voi olla niin on-off -yksinkertainen. Väitit että arvaukseni meni niin pieleen kuin voi. Eipä tainnut kovin pieleen mennä.
Ihmettelin jo silloin, miten olet mukamas pystynyt suorittamaan FM-tutkinnon, kun esim. suomen kielen taitosi on aivan onneton. Yhdeksänvuotias tyttärentyttärenikin tietää paremmin mitkä sanat kirjoitetaan isolla alkukirjaimella kuin sinä. Maisteri kirjoitetaan isolla kirjaimella vain virkkeen alussa. Oli se sinun tekstisi tosi kökköä kaiken kaikkiaan.>yhdeksänvuotias tyttärentyttärenikin tietää paremmin mitkä sanat kirjoitetaan isolla alkukirjaimella kuin sinä.
Se taitaa kuitenkin olla tässä nuorisossa se tulevaisuus!
Olisiko aivan uusi oivallus?
Sinun tyttärentyttäresi on kovin etevä, ja hänen tietonsa, ja taitonsa ylittää maisterin taidot, ja kahdeksan vuotiaan pojan taidot näyttäisi ylittävän lääkärin taidot!
Ainakin tulevaisuus näyttää hyvältä!
Entäs näiden nimien kirjoitus?
Mitäs tyttärentyttäresi sanoisi: toni vai Toni? - Inka
potilas kirjoitti:
>yhdeksänvuotias tyttärentyttärenikin tietää paremmin mitkä sanat kirjoitetaan isolla alkukirjaimella kuin sinä.
Se taitaa kuitenkin olla tässä nuorisossa se tulevaisuus!
Olisiko aivan uusi oivallus?
Sinun tyttärentyttäresi on kovin etevä, ja hänen tietonsa, ja taitonsa ylittää maisterin taidot, ja kahdeksan vuotiaan pojan taidot näyttäisi ylittävän lääkärin taidot!
Ainakin tulevaisuus näyttää hyvältä!
Entäs näiden nimien kirjoitus?
Mitäs tyttärentyttäresi sanoisi: toni vai Toni?Kolmannella luokalla on juuri opeteltu mitkä ovat erisnimiä. Kyllä hän tietäisi että jos mummu kirjoittaa toni tai pohjanmaa niin hän tekee tahallaan väärin.
Luulisi maisterinkin tietävän. Ja aikuisen potilaan. - hoidettu
mainostaa? kirjoitti:
hmmmmm.
harmi että sinänsä varmaan hyvä asia nyt vähän alkaa herättää epäilyksiä.
Kun sinä nimimerkki "hoidettu" ensin kehut hoitoa ja hoitajaa nimeltä mainiten (se on mainostamista), ja sitten kehoitat käymään siellä hoitajan sivuilla ja oho, lipsahtikin näin:
>Sivuillani myös videoita, kuinka se tapahtuu...
>"parantunut"
SivuillaNI?? o'ou. Oletkin siis ilmeisesti itse tuo hoitaja-ihminen? Tosin en jaksanut rämpiä kaikkia välissäolleita viestinviestinviestinvastauksia - olisko siellä ollut sinun, hoidetun-parannetun parantumisesta todistavien sivujen osoite?
hohhoijaaaaaaaaJaa, taidat olla uusi täällä? Useimmille mun oikea nimenikin on tiedossa ja se ei siis ole Jouko.
Hyviä unia. - hoidettu
Inka kirjoitti:
Arvailin joskus kauan sitten ammattiasi, tiesin että sinulla oli korkeakoulututkinto (omien sanojesi mukaan olit käynyt yliopistoa), ja päädyin tulokseen että vain jonkin sortin insinööri voi olla niin on-off -yksinkertainen. Väitit että arvaukseni meni niin pieleen kuin voi. Eipä tainnut kovin pieleen mennä.
Ihmettelin jo silloin, miten olet mukamas pystynyt suorittamaan FM-tutkinnon, kun esim. suomen kielen taitosi on aivan onneton. Yhdeksänvuotias tyttärentyttärenikin tietää paremmin mitkä sanat kirjoitetaan isolla alkukirjaimella kuin sinä. Maisteri kirjoitetaan isolla kirjaimella vain virkkeen alussa. Oli se sinun tekstisi tosi kökköä kaiken kaikkiaan.Eipä ole tarkoituskaan kirjoittaa kirjakieltä täällä...
Koulutukseni ei siis ole lähelläkään insinööriä. Yhtä kaukana siitä kuin papilla... - potilas
Inka kirjoitti:
Kolmannella luokalla on juuri opeteltu mitkä ovat erisnimiä. Kyllä hän tietäisi että jos mummu kirjoittaa toni tai pohjanmaa niin hän tekee tahallaan väärin.
Luulisi maisterinkin tietävän. Ja aikuisen potilaan.Kommentoin vain kommenttejasi FM:lle!
- Inka
hoidettu kirjoitti:
Eipä ole tarkoituskaan kirjoittaa kirjakieltä täällä...
Koulutukseni ei siis ole lähelläkään insinööriä. Yhtä kaukana siitä kuin papilla...Vilkaisin huvikseni sinun pääaineesi opinto-ohjelmaa ja vertasin sitä Lappeenrannan teknillisen yliopiston ohjelmaan, ja kovasti muistuttivat toisiaan. Jos siis olisit hankkinut koulutuksesi teknillisissä korkeakouluissa olisit insinööri, peräti DI.
Teologisessa tiedekunnassa ei niitä aineita opiskella.
Kotisivulla olisi syytä kirjoittaa korrektia kieltä, sinun koulutuksesi on kuitenkin tullut tälle yhteiskunnalle kalliiksi. Osoittaa hyvin vähän vastuuntuntoa, jos ei äidinkieltään kunnioita. Silloin kun minä opiskelin yliopistossa, piti ensimmäisenä vuotena osallistua äidinkielen kurssille pääaineesta rippumatta, ja kirjoittaa useita harjoitusaineita, jotka arvosteltiin todella ankarasti. - hoidettu
Inka kirjoitti:
Vilkaisin huvikseni sinun pääaineesi opinto-ohjelmaa ja vertasin sitä Lappeenrannan teknillisen yliopiston ohjelmaan, ja kovasti muistuttivat toisiaan. Jos siis olisit hankkinut koulutuksesi teknillisissä korkeakouluissa olisit insinööri, peräti DI.
Teologisessa tiedekunnassa ei niitä aineita opiskella.
Kotisivulla olisi syytä kirjoittaa korrektia kieltä, sinun koulutuksesi on kuitenkin tullut tälle yhteiskunnalle kalliiksi. Osoittaa hyvin vähän vastuuntuntoa, jos ei äidinkieltään kunnioita. Silloin kun minä opiskelin yliopistossa, piti ensimmäisenä vuotena osallistua äidinkielen kurssille pääaineesta rippumatta, ja kirjoittaa useita harjoitusaineita, jotka arvosteltiin todella ankarasti.Sanopa DI:lle, että sehän on sama ku insinööri, ni et kauaa hymyile... ;)
Ainakin heidän itsensä mielestä niillä on eroa ku yöllä ja päivällä.
Se Yliopisto-opiskelussa onkin vikana, ettei siellä opeteta pätkääkään äidinkieltä. Vasta gradussa se katotaan, ja mulla tuli eka versio takaisin kolme ekaa sivua punaista tussia täynnä. Sen pitemmälle ei tarkastaja viitsiny edes lukea... ;) - Inka
hoidettu kirjoitti:
Sanopa DI:lle, että sehän on sama ku insinööri, ni et kauaa hymyile... ;)
Ainakin heidän itsensä mielestä niillä on eroa ku yöllä ja päivällä.
Se Yliopisto-opiskelussa onkin vikana, ettei siellä opeteta pätkääkään äidinkieltä. Vasta gradussa se katotaan, ja mulla tuli eka versio takaisin kolme ekaa sivua punaista tussia täynnä. Sen pitemmälle ei tarkastaja viitsiny edes lukea... ;)Onneksi ne kolme DI:tä, jotka tunnen ovat oppineet huumorintajuisiksi, kun on vähän asiasta huomauteltu :)
Arkkitehdit-SAFA, johin olen useampaankin tutustunut, ovat alun perinkin vähän fiksumpaa porukkaa.
Sen kyllä uskon, että punakynää on kulunut. Ehkä ne luottaa nykyään, että lukiossa oppii. - hoidettu
Inka kirjoitti:
Onneksi ne kolme DI:tä, jotka tunnen ovat oppineet huumorintajuisiksi, kun on vähän asiasta huomauteltu :)
Arkkitehdit-SAFA, johin olen useampaankin tutustunut, ovat alun perinkin vähän fiksumpaa porukkaa.
Sen kyllä uskon, että punakynää on kulunut. Ehkä ne luottaa nykyään, että lukiossa oppii.En kyl muista lukiossakaan paljon oppineeni... ;) Aineidenki arvosanat oli seiskan tienoilla.
Suomenkieli on katoava luonnonvara. Toivottavasti kannustat tytärtäsi oppimaan sen ja vaalimaan sitä. Kännykulttuuri ja tekstari tuhoaa sen. Ehkä 3G elvyttää sitä sit vähän...
Yritäpä lukea lääkäreiden tekstejä. Se vasta vaikeaa onkin:
http://www.netikka.net/knuutti/Hupijutut/laakarit1.htm
http://www.netikka.net/knuutti/Hupijutut/laakarit2.htm
Joko saan anteeksi? ;) - hoidettu
hoidettu kirjoitti:
En kyl muista lukiossakaan paljon oppineeni... ;) Aineidenki arvosanat oli seiskan tienoilla.
Suomenkieli on katoava luonnonvara. Toivottavasti kannustat tytärtäsi oppimaan sen ja vaalimaan sitä. Kännykulttuuri ja tekstari tuhoaa sen. Ehkä 3G elvyttää sitä sit vähän...
Yritäpä lukea lääkäreiden tekstejä. Se vasta vaikeaa onkin:
http://www.netikka.net/knuutti/Hupijutut/laakarit1.htm
http://www.netikka.net/knuutti/Hupijutut/laakarit2.htm
Joko saan anteeksi? ;)Aineiden keskiarvolla tarkoitan siis niitä äidinkielen aineita... en kaikkia aineita! ;) Taas kömmähdys.
- Inka
hoidettu kirjoitti:
En kyl muista lukiossakaan paljon oppineeni... ;) Aineidenki arvosanat oli seiskan tienoilla.
Suomenkieli on katoava luonnonvara. Toivottavasti kannustat tytärtäsi oppimaan sen ja vaalimaan sitä. Kännykulttuuri ja tekstari tuhoaa sen. Ehkä 3G elvyttää sitä sit vähän...
Yritäpä lukea lääkäreiden tekstejä. Se vasta vaikeaa onkin:
http://www.netikka.net/knuutti/Hupijutut/laakarit1.htm
http://www.netikka.net/knuutti/Hupijutut/laakarit2.htm
Joko saan anteeksi? ;)Suomen kieli ei ole katoava luonnonvara. Kirjoja ilmestyy suomeksi enemmän kuin koskaan.
Ja se yhdeksänvuotias lukee Pottereita (suomeksi toistaiseksi). Viisivuotias ei viitsi opetella lukemaan, kun isosisko ja mummu lukevat ääneen. Kirjaimiakin viitsii opetella vain tietokoneella (hän on poikalapsi). Ehkä miessukupuolelle pitää antaa jotakin anteeksi sentään :? - Inka
Inka kirjoitti:
Suomen kieli ei ole katoava luonnonvara. Kirjoja ilmestyy suomeksi enemmän kuin koskaan.
Ja se yhdeksänvuotias lukee Pottereita (suomeksi toistaiseksi). Viisivuotias ei viitsi opetella lukemaan, kun isosisko ja mummu lukevat ääneen. Kirjaimiakin viitsii opetella vain tietokoneella (hän on poikalapsi). Ehkä miessukupuolelle pitää antaa jotakin anteeksi sentään :?Tässä lisää hupia:
http://www.jounipaakkinen.fi/laakari.html - jumppamaikka 30+
hoidettu kirjoitti:
Jaa, taidat olla uusi täällä? Useimmille mun oikea nimenikin on tiedossa ja se ei siis ole Jouko.
Hyviä unia.Huh hauska lueskella tätä vääntöä:) kylläpä ihmisillä riittää negatiivista energiaa, aikaa kytätä toisia ja vieläpä olin haistavinani pientä kateuttakin... Nimim. Hoidettu jaksaa vastata edelleen asiallisesti ja vie siksi pisteet yks-nolla :) Jos jollakulla on viitseliäisyyttä perehtyä asioihin ja kärsivällisesti opastaa ja neuvoa muita niin nostanpa hattua! Hyvää uuttavuotta nimimerkille hoidettu!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331910- 69834
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28787Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?258717Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64698Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132669- 10653
- 26633
- 77633
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200626