Auton vaihto/lainan siirto????

apuva!

kertokaas paremmin asiasta tietävät:
ostin keväällä auton, vm 2001 sitikan, bensakoneen. Nyt ajettu 80 000 km. Ihan jees. Otin autokaupasta rahoituksen kolmelle vuodelle.

Nyt olen muuttanut maalle ja olisi ehdottomasti dieselin tarve. Ja juu, vähän kuumottaa muutenkin toista autoa, tuo on 1.6 litranen eikä liiku ihan niin mukavasti kuin toivoisin..

Mutta, jos pidän tuota autoa sen 3 vuotta, en saa siitä enää mitään sillon.
Haluaisin siis vaihtaa autoa, dieseliin ja tiedän toki, että pitää ottaa lisää lainaa/välirahaa..
Onnistuuko?? Voiko siirtää nykyisen lainan uuteen liikkeeseen/rahoitusyhtiöön ja miten homma yleensäkin toimii ja toimiiko??
Kaikki tieto asiasta tervetullutta - kiitti!

3

931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autokauppaan

      ja valitset uuden auton, autoliike ottaa selvää vanhasta velastasi rahoitusyhtiöltäsi ja lunastaa loppuvelan itselleen ja sitten katsotaan että riittääkö jo maksettu käsirahaksi vai joudutko laittaamaan lisää (yleensä 10-15% auton hinnasta) Helppoa kun heinänteko!

      • Velkavolvo

        ...teen. Eli vaihdan uudempaan parin vuoden välein ja aina vanhasta jäljellä oleva osari siirtyy uuteen kakkuun ja käsirahoja ei ole tarvittu. Suhtaudun systeemiin niin, että minulla on itse asiassa koko ajan vuokra-auto alla. Ei minulle ole oleellista auton omistaminen vaan sillä ajaminen.


    • autonvaihto

      Kuten jo yllä olevat kertoivat, homma hoituu autoliikkeessä oikein hyvin. vaihdoin juuri itse myös autoa ja siinä oli vielä jonkin verran entistä velkaa. Liike otti selville pankista velan määrän ja maksoi sen pankille ja otin uutta lainaa välirahan sen vanhan velan verran ja sovittin maksuaika. Näin helposti se käy, ja entinen auto meni käsirahasta. En myöskään pidä autoa kuin 2-3 vuotta ja vaihdan uutten ennenkuin auton takuu loppuu, eli auto on aina pankin ja minun yhteinen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4802
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3493
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2420
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1349
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1212
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1202
    9. 165
      1079
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    Aihe