Paavi on oikealla tavalla huolestunut kristillisen joulun hautautumista kaikkeen kiireeseen ja lahjontaan?
Vaikka joulu olikij oikeasti kalentereissa keväällä tai syksyllä, on se onnistuneesti saatu tähän vuoden pimeimpään aikaan Pohjolassa?
Kaiken krääsän ja kiireen keskellä on hyvä hiljentyä perheenä sen todellisen Joulun sanoman äärelle rakentamalla tulitikkuaskista ja havuista ja kävyistä se perinteinen seimi ja muistella Vapahtajamme syntymän merkitystä ajallemme?
Joulupukki vai Jeesus?
PAAVI vastustaa joulumarkkinakrääsää
5
208
Vastaukset 5
- ja ohi meni
...joulu...kuin sikakinkusta tullut pieru tai närästys?
On Suomessa hyvin sekoittunut tämä pakanallinen ja kristillinen jouluhumu? vai olisiko joulusumu?
Ja eikun viinaa kehiin ja sika, ihminen on sitä mitä hän syö,...sika! :) - pukin puolesta
vetoan joulupukin puolesta,
jos hylkäät pukin tulee korvatunturille työttömyys.
Koko korvatunturin asujaimisto pukki, tonttujoukko, muori, porotokka ja muu joulun väki joutuu kortistoon.
Sitäkö paavi haluaa,
helppo sen kun on niin hieno virka.
Paavin kannattaisi neuvotella pukin kanssa,
ehdottaisin fuusiota.
Vatikaanintunturi, Tunturivatikaani tms...
Tai vaihtais osia vuorojouluin,
pukki puhuis latinaksi joulumessun ja paavi veis petterillä paketteja lapsille.
Vois vatikaanin väkikin välillä valmistaa paketteja maailman lapsille ja korvatunturin väki pitäis kirkolliskokouksen.
Oi jospa ihmisillä, ois joulu ainainen. Jeesuksen syntymän ajankohta ei välttämättä ole 25.12. ja joulun viettoon on sekoittunut kaikenlaista turhaa. Mutta minun mielestäni on hyvä olla se joulu, jolloin tuodaan esille Jeesuksen syntymää. Onhan se aika ihmeellistä sentään, että Jumala syntyi ihmiseksi pelastamaan ne ihmiset, jotka Häneen uskovat, vai?
Itse vietän joulua, mutta minimoiden turhan vouhotuksen. Kiitän silloin Jeesusta. Jos Hän ei olisi tänne "jouluna" syntynyt, niin enpä olisi minäkään uudestisyntynyt, vaan matkalla helvettiin.
Ihmettelen myöskin suomalaisten suomettumista muslimien suhteen. Ainahan täällä on ollut jehovantodistajia ym., jotka ovat vastustanet joulua. He ovat kuitenkin olleet niin harmiton joukko, ettei heidän mukaansa ole hypitty. Nyt kun maahamme on muuttanut muslimeja, jotka ovatkin uhkaavia, niin eikös tämä ole aiheuttanut, että päiväkodeista ja kouluista on alettu joulua ja sen sanomaa karsia.
Voiko kuvitella vastaavaa, että kourallinen kristittyjä muuttaisi johonkin arabimaahan ja paikalliset pelosta lopettaisivat ramadanin vieton tai pyhiinvaellukset Mekkaan? He eivät uskonnostaan luovu, mutta suomalaiset kylläkin.
Sitäpaitsi joulu on ollut hyvä aasinsilta muslimien evankelioimiselle. Kyllähän he Jeesuksen tunnustavatkin profeettana, joten eivät edes ole suuttuneet keskustelun avauksesta. Mutta kun on päästy asian ytimeen, niin on jopa pitsaveitsi viuhahtanut kurkun editse. Ei sellaista kuitenkaan pidä pelästyä, kyllä Jeesus kuoli jokaisen musliminkin puolesta, joten heille pitää viedä ilosanomaa. Vaikka tänä jouluna!- Johannes1
Joulu on kaunis perhejuhla. Raamatusta ei joulusta kirjoiteta. Jumala sanassaan ei ilmoita ihmiselle Jeesuksen ihmislapseksi tulopäivää. Kuolinpäivä on ilmoitettu, siksi se on kristikunnan suurin juhlapäivä, pitkäperjantaipäivä. Olen leikkimielellä "saarnannut" että joulu kristityllä joka päivä, pakanoilla kerran vuodessa. Ymmärrä, miten ymmärrät sanani. Joulurauhaa. Jumalan siunausta kaikille, jotka hänet vastaan ottavat. Maran-ata.
Tämän päiväisessä lehdessä on taas tästä juttua, ettei koulussa saa pitää hengellistä asiaa esillä joulujuhlissa muutamien muun uskoisten takia.
"Helsingin Vuosaaren Kallahden peruskoulussa lauletaan joulujuhlassa hengellisten laulujen sijaan Kuuraparta, Lunta saa tuiskuttaa ja Lumivalkea. Muuta ohjelmaa ovat mm. runot Lumiukko pienoinen ja Pupun tonttulakki sekä Joulupukkien napakymppi."
Jutussa kerrotaan, että Espoolainen koulu vaihteeksi järjestää hengellistäkin ohjelmaa.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa.htm#id1101052
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1221506
- 50970
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r148780Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746- 70676
- 67626
- 53617
- 59596
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.123563Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e119535Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20510- 5488
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 34487
- 55478
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118476- 49457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 4429
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.134420