pidetään kuin vierasta sikaa

ölölkölkölk

Ja hinta käytettynä uutta vastaava.

6

3182

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toisten rahoilla

      Kaikki huollot ja pesut teetetään, kun ei ole omasta rahasta kiinni.

      • kenkää huolella

        saavat varmasti kaikki.
        Kokemusta vuosien varrella on. Eikun hetkinen, täähän ei oo ay-palsta...


    • vanhanaikainen

      Olen kai vanhanaikainen koska pidän vierasta tavaraa paremmin kuin omaani. Koskee myös työsuhdeautoani.
      Omastani olen vastuussa itselleni.
      Vieraasta jollekin muulle. Pidän huolen, ettei minua ainakaan välinpitämättömyydestä, saatikka vahingon tuottamuksesta, päästä syyttämään.

      Eipä ole koskaan tarvinnut selitellä mitään.

    • ...

      Itselläni on ollut 3kpl vanhoja 80-luvun juppivuosien työsuhdeautoja, eivätkä mitkään autoista tuntuneet tavallista "huonommilta"

      Kokemuksesta tiedän, etteivät kaikki työsuhdeautoilijat todellakaan pidä autoa kuin kukkaa kämmenellä, mutta kaikki autot toimivat omassa käytössä täysin moitteita, eikä moottoreissa ollut havaittavissa mitään "ennenaikaista" kulumista raskaasta kaasunkäytöstä johtuen. Ensimmäiset 10tkm:han ovat autolle tärkeimpiä kilometrejä koneen myöhempää kestävyyttä silmällä pitäen.

      Hyvä vaan että ostelevat niitä työsuhdeautojaan, että meille "normaaleillekin" kuluttajille on tarjolla joskus niitä erikoisvarusteltuja helmiä. Kaveri osti vasta projektiksi Hartwallin entisen -87 Corollan, jossa alkuperäisvarusteena mm.ilmastointi ja kaikki sähkölelut. Uutena oli maksanut 117000mk, kun tavallinen kansanmalli 60000mk.

    • Kari

      Itselläni on kakasi viimeistä autoa ollut entisiä työsuhdeautoja. Molemmat siistejä ja hyvin pidettyjä.
      Kyllä ostaessa näkee, miten autoa on pidetty. Meikkaamalla ei saa peitettyä käytön jälkiä, ja koeajo paljastaa viimeistään rankan käytön. Spoilerit yms "sportti" viritykset saavat kiertämään auton kaukaa. Mielummin ulkoisesti vakio, isolla moottorilla ja hyvin varustein.
      Sananlaista ihmisiä ne työsuhdeautoilijat ovat kuin muutkin. Jotkut tarkkoja ja huolellisia, ja jotkut taas ei.

    • Voortisti

      Mutta työsuhdeauto on aina huollettu säännöllisesti, korjattu kun vikaa on ja kolarin jälkeen merkkihuollossa korjattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      218
      4972
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      189
      2693
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1572
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1400
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1272
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1237
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1174
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      151
      1166
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      79
      1155
    Aihe