Taas on se aika vuodesta, kun yhteistyökumppanit tuovat noita lahjapulloja. Itse en juurikaan käytä alkoholia vapaa-aikana, joten olisin lahjoittanut omista n.60 pulloa ja varmaankin työkaverit olisivat antaneet myös omistaan, työttömille. Tiedusteltuani työvoimaviranomaisilta, voisiko ne tuoda heidän jaettavaksi, oli vastaus jyrkkä EI. Kuulemma ne "pummit hakkaavat vaimonsa muutenkin ja niiltä pitäisi ottaa loputkin rahat pois". Järkytyin tämän henkilön asenteesta, työttömiä kohtaa. Pitäisihän, kuitenkin yrittää asettua työttömien asemaan.
Sitten soiti työttömien ruokailuun, ja kysyin samaa. Vastaus oli taas EI. Taas naishenkilö alkoi valittamaan, että "hakataan niitä aviopuolisoita ilman TEIDÄN viinapullojakin". Ilmeisesti yleinen käsitys on, että alkoholi on myrkkyä ainoastaan työttömien perheessä.
"Joulu-pullo" työttömille?
10
716
Vastaukset
- pekkapp
Jaa itse suoraan. Työttömyyden saat selville kun pyydät näyttämään ajanvarauskorttia. Jos et halua sinua tunnistettavan pistä pukinvaatteet päälle ja mene paikallisen työkkärin tai sossun eteen tai työttömien kahvilan tai muun paikan jossa työttömiä on. Hyvät joulut ja uudet vuodet sulle hyvästä ajatuksesta.
- Ei älppäri
Mulle, mulle ! Mä oon sinkku ja en pahoinpitele muutenkaan ketään.
- halu alistaa??
Nuo käsitykset on kummia.
---uskon, että työttömistä valtaosa osaa käsitellä alkoholia ja on muutenkin kunnon väkeä.
Niitä ongelmaisia lienee kaikissa muissakin ryhmissä. Onhan alkoholisteja erittäin paljon yös töissä... se juominen maksaa!!
Siis ---työttömät ei ole jotain massaa, vaan yksilöitä!!!- Samaa mieltä
Paljon on työssäkäyviä (tai ainakin yrittää sairaslomien välissä) juoppoja joita työnantaja ei saa pihalle. Halpatyövoimalla teetätetään näiden jatkuvat sairaslomat ym. krapula maanantait.
Työttömillä teetätetään orjatyölain jälkeen kaikkien juoppojen työt.
- aitoo tavaraa
Ei noi viinakset kovinkaan paljoa kiinnosta.
Mehevä joulupimpsa enemmänkin kiinnostaisi.
Saa tarjota vapaasti - otan tajouksen vastaan. - Mies vain
siellä se feminismin aikaansaannokset näkyy, julkisen sektorin miesvihamieliset työkkärin kiintiönaiset voivat päästää kaikki asennevammansa estoitta valloilleen... perkele...
- se virkailija
Mulla oli niin hemaieva työttömyysvirkailija että !!!
Miksi aina moititte - siellä on pätevää ja seksikästä väkeä!
- huipentuma tässä!
Tässäpä nimimerkki Pikkuinen virkamies loihe työttömien palstalle esittelemään omaa erinomaisuuttaan ja nimettömänä luonnollisesti esittelemään omaa (olettua) hyvää tahtoaan! V***u mikä muuli koko pikku-ukko!
Ei voi noin tolloa ollakaan, joka soittelee jonnekin (taas ihan nimettömille ja olemattomille paikkakunnille) mukamas työvoimaviranomaisille ja horisee jotain aivokuollutta juubaa ylijäämä pulloistaan. Että oikein tottakin!
Tästä vielä itse itseään kehuen ja komentaen siirty Satusetä-virkamies nettiin ja kirjoittaa "järkyttyneenä" jonkun henkilön asenteesta ja referoipa vielä suoran lainauksen työvoimaviranomaisen sanomisista.
Kun on päässyt hyvän jutun alkuun Herra Viraton Virkamies, muistaa hän vielä jossain lehdessä nähneensä säälittävän ilmoituksen jostain "työttömien ruokailusta" ja väittää soittaneensa sinnekin. Sieltäkin on ruokailun emäntä kokenut suurta tuskaa ja huolta perheväkivallasta, jonka oli soittajalle ikävästi kertonut.
Taas torjuttiin tekopyhä, muka-avulias populistinen nettisatuilija Pienimunainen Virkamies. Kyllä on kauheeta.
Ilmeisesti olemattomien virkamiesten alkuillan huvi on raapustella älyttömiä "avauksia" työttömyyttä käsittelevälle palstalle ja yrittää saada lukijat pällistelemään tätä vääryyttä minkä tämä laupias samarialainen pullojemmojensa keskellä näin Keskitalven Juhlana joutuu kärsimään. Hajoo siihen.- Pikku virkamies
1. En missään vaiheessa kehunut, "omaa erinomaisuuttani".
2. Ei täällä kovin moni muukaan kirjoita omalla nimellä.
3. En kovinkaan mielelläni kerro ihmisten nimiä, etenkään kysymättä heiltä ensin luvan.
4. En ole mikään viraton, olen ollut virassa jo 15v, ja tehnyt paljon töitä myös yksityissektorilla.
5. En ole mikään populisti, omistan myös tavallista isomman munan, josta muuten olen vähän ylpeäkin. :)
Valitettavasti tuotin sinulle huonoa mieltä, mutta minkäs sille mahtaa, jos toiset ovat niin v...un katkeria, meille työtätekeville. Olet valitettavasti häpeäksi kaikille työttömille.
- Uustyötön
Oletan, että olet vilpittömästi ajatellut asiaa ja haluaisit tehdä pulloillasi jotain hyvää.
Itse saattaisin sinun sijassasi käydä kysymässä lähimmässä työttömien kohtauspaikassa, voisinko toteuttaa idean jakaa "joulukonjakkipullot" työttömille, joille alkoholi on ylellinen nautintoaine eikä ongelma. Voisiko kerätä listan kiinnostuneista ja sopia jakelun ajasta ja paikasta heidän kanssaan. - Pitäisiköhän kysyä juristin mielipidettä varmuuden vuoksi. Mielestäni myyminen on kielletty, mutta lahjoittamisessa en uskoisi olevan mitään väärää.
Tai voisitko tehdä jonkun "herrajärjestön" kanssa diilin, että he ottavat jalot juomasi vastaan ja käyttäisivät niitä vastaavan summan sponsoroidakseen paikallisen työttömien yhteisön virkistystoimintaa tms.
Kävin itse tänään tutustumassa oman alueeni työttömien yhteistoimintaan ja luulisin, että sieltäkin olisin voinut saada helposti kootuksi listan kiinnostuneista henkilöistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330820Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764186Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972725Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331892Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901657- 861593
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751565Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591500Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721245